10-те најдобри креми за сончање Stick за 2022 година: Dermage, Neutrogena и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот крем за сончање во 2022 година?

Кремот за сончање стана незаменлив во секојдневната рутина, бидејќи ја штити кожата од UVA/UVB зраците. Многу од нив штитат и од видлива светлина. Затоа, изборот на совршена крема за сончање со стап што се вклопува во вашата рутина бара комбинација од некои аспекти.

Меѓу нив, на пример, можете да ги изберете оние со боја или оние без боја. Кремите за сончање со стапчиња може да се најдат и со многу висок заштитен фактор, кои помагаат да се заштити кожата од дамки и траги предизвикани од сонцето. Имаат и активни состојки кои го спречуваат предвременото стареење на кожата и помагаат за хидратација.

Во оваа статија ќе ви претставиме листа на 10 најдобри стапчиња за сончање, за да ве инспирираме веднаш да ги купите вашите. Написот исто така носи важни совети за текстурата, примената и пакувањето, а ние исто така ќе ви покажеме како правилно да го нанесете производот за да го добиете најдобриот резултат. Прочитајте повеќе!

Десетте најдобри креми за сончање со стапчиња што треба да се купат во 2022 година

Како да го изберете најдобриот крем за сончање со стап

Типот на кожа е одлучувачки фактор при изборот на најдобриот стап за сончање. Тоа е затоа што, на пример, мрсната кожа, типична за Бразилците, треба да се определи за Oil Free брендови кои имаат активна контрола на маслото. Исто така, важно е дека нана сува или влажна кожа и гарантира заштита 80 минути, пред следната апликација.

Производот е хипоалерген, дерматолошки тестиран и препорачан од педијатри. Со широк спектар SPF 70+, кремот за сончање за влажна кожа за деца не избелува, не капе и формира заштитна бариера што ја отфрла водата.

Покрај тоа, кремата за сончање не е комедогена, односно не се акумулира во порите на кожата формирајќи ги познатите каранфили. Без масло и без парабени или вазелин, може да го користат деца од сите возрасти и сите типови кожа.

Количина 13 грама
Тип на кожа Сите типови на кожа
Активен Helioplex
FPS 70
Боја Не
Без суровост Да
4

Suncre Stick SPF 50, Babyganics

Чао солзи!

Сега е полесно да се грижите за кожата на вашето бебе. Кремот за сончање со SPF 50 Stick не капе и не ги иритира очите. Развиен од Babyganics, заштитникот има неалергенска формула и заштита од сонце со широк спектар.

Покрај SPF 50, заштитникот е отпорен на вода (до 80 минути по првото нанесување) и не содржи PABA , фталати , парабени, мириси или наночестички. Sunscreen Stick SPF 50 доаѓа во пакувања од 13 грама и е стап, којја олеснува апликацијата, особено околу очите.

Покрај тоа, производот, дерматолошки тестиран и препорачан од педијатри, е целосно природен и не е тестиран на животни. Babyganics е меѓународен вегански бренд и неговите производи можат да ги користат деца од сите возрасти.

Количина 13 грама
Тип на кожа Сите типови на кожа
Активни Природни минерални активни
SPF 50
Боја Не
Без суровост Да
3

Tuning sunscreen in Stick Peach Base, Adcos

2 во 1 дури и во заштитник

За оние кои сакаат да се грижат за својата кожа, а сепак ја чуваат таа „неверојатна“ шминка, Adcos Toning Solar Filter во основата Stick Peach може да биде решението. Специјално развиен за оние кои страдаат од директна изложеност на сонце, производот, покрај заштитен фактор 55, делува и како подлога, прикривајќи ги несовршеностите на кожата. Производот има и средства кои штитат од видливата светлина од компјутерите и мобилните телефони. Бидејќи има формат на стик, неговата примена е лесна и практична, покрај тоа што е супер лесен за носење во вашата чанта бидејќи производот не капе. Водоотпорен и со антиоксидантно и анти-стареечко дејство на витаминот Е, заштитникот е индициран и за постпроцедури како ласер, пилинг, меѓу другото.Тоа е затоа што производот има состојки кои ја смируваат кожата и го намалуваат горењето и црвенилото.
Количина 12 грама
Тип на кожа Сите типови на кожа
Активен Витамин Е
SPF 55
Боја Да
Без суровост * Не сум информиран
2

Детско спортско стапче со широк спектар SPF 50 крема за сончање, чамец од банана

Тешка заштита од сонце

Љубителите на спортски активности можат да бидат сигурни. Само кремот за сончање Kids Sport Broad Spectrum Stick, од Banana Boat е единствениот заштитник кој делува на кожата дури и кога правите движења. Затоа, производот има широк спектар на силна заштита од сончево зрачење поради технологијата PowerStay и SPF 50+. Во формат на стик, заштитникот може да го користат деца и возрасни. Неговата текстура е лесна, мазна и брзо се апсорбира. Производот не работи и не ги иритира очите. Бидејќи неговата заштита од сонце е активна, стапчето и овозможува на кожата да дише. Покрај тоа, заштитникот е идеален за најчувствителните области на телото како што се носот, ушите, усните и лицето. Компатибилен е со секаков тип на кожа и не предизвикува иритација.
Количина 42 грама
Тип на кожа Сите типови на кожакожа
Active PowerStay Technology®
SPF 50+
Боја Не
Без суровост Да
1

Заштита од сончање Stick Clear Stick UV Protector SPF 50+, Shiseido

За употреба после шминкање

Clear Stick UV Protector SPF 50 Stick, развиен од Shiseido, е индициран за оние кои сакаат третман против стареење, дури и кога носат шминка. Идеален за носење во вашата чанта, заштитникот може да се нанесе пред или после шминкањето.

Заштитникот доаѓа во формат на стап, кој не тече и не се истура. Дополнително, го олеснува нанесувањето со отфрлање со употреба на четки. Производот не се пренесува, не дамки и не остава остатоци на рацете. Неговата формула, која има SPF 50 +, ја содржи и ексклузивната технологија SuperVeil - UV 360TM и ProfenseCELTM.

Со својството на формулата помага да се заштити кожата од оштетување предизвикано од надворешни фактори како што се загадувањето и да се спречи предвременото стареење. Clear Stick UV Protector е водоотпорен, без пори и дерматолошки тестиран.

Количина 15 грама
Тип на кожа Сите типови на кожа
Active SuperVeil-UV 360TM и ProfenseCELTM технологија
SPF 50 +
Боја Не
СуровоБесплатно Да

Други информации за стапчиња за сончање

Значи? Дали сте подготвени да го купите стапчето за сончање? Но, пред да одите во шопинг, како да знаете повеќе за тоа како да го користите заштитникот за да добиете одличен резултат? Подолу ќе покажеме совети за употребата на заштитникот, форматите на заштитникот и исто така предностите од користењето на заштитниот стап кај децата. Проверете.

Како правилно да го користите стапчето за сончање?

Иако не ви се потребни четки и сунѓери, поради практичноста на нанесувањето, кремите за сончање со стик треба да се нанесуваат правилно за да се обезбеди ефикасност на производот. Дополнително, правилното нанесување го спречува производот да се акумулира на кожата, спречувајќи дамки предизвикани од сонцето.

Поради оваа причина, кремата за сончање секогаш треба да се нанесува наутро и повторно да се нанесува напладне. За да ја стартувате апликацијата, изберете област што треба да се заштити и нанесете го производот во ленти, правејќи движења напред-назад. Ако има дамки на кожата, повторно нанесете го производот врз нив.

Стап, спреј, крем или гел за сончање: кој да изберете?

Потрагата по идеален крем за сончање мора да земе предвид најмалку три аспекти: заштитниот капацитет, леснотијата на апсорпција и, пред сè, дека е погоден за вашиот тип кожа. Може да се најдат креми за сончањево стап, спреј, крем или гел.

Кремастиот крем за сончање е индициран главно за сува и старечка кожа. Спреј кремот за сончање, од друга страна, има одлична покривност и лесно се апсорбира, но неговиот заштитен капацитет не трае долго и треба повторно да се нанесува. Во случај на гел креми за сончање, тие се индицирани за потемна кожа, бидејќи имаат мал опсег на заштита од сончевите зраци. И за крај, стапчето за сончање, препорачано за сите типови кожа.

Зошто да користите стап за сончање за деца и бебиња?

Потрагата по идеален крем за сончање мора да земе предвид најмалку три аспекти: заштитниот капацитет, леснотијата на апсорпција и, пред сè, дека е погоден за типот на кожа. Кремите за сончање може да се најдат во форма на стап, спреј, крем или гел. Кремастиот крем за сончање главно е индициран за спречување на предвремено стареење кај децата и бебињата, спречувајќи ја сувоста на кожата.

Спрејот за сончање има одлична покривност и лесно се апсорбира, но неговиот заштитен капацитет не трае долго и треба повторно да се нанесува. Гел кремите за сончање се индицирани за потемна кожа бидејќи имаат мал опсег на заштита од сончевите зраци. И конечно, заштитното стапче, високо препорачливо за употреба кај деца. Всушност, пазарот веќе нуди специфични заштитници за деца, вклучително ибез хемиски агенси.

Изберете го најдоброто стапче за сончање за да се заштитите од сончевите зраци!

Стапчињата за сончање се одлична алтернатива за секојдневна употреба, без разлика дали се за возрасни, деца или бебиња. Во оваа статија ви ги прикажуваме видовите на крема за сончање со стапчиња, нивните својства, придобивки и предности на овој производ.

Сега кога веќе ги имате сите потребни информации, време е да го изберете вашиот. Не заборавајте секогаш да го земете предвид типот на вашата кожа за да избегнете алергии и иритација. Поради својата практичност, кремот за сончање со стап лесно се нанесува и може да се носи во вашата чанта, ранец, меѓу другото, бидејќи е производ што не се излева од вашата торба.

Но, ако сеуште имате се сомневате кој е вашиот идеален крем за сончање, препрочитајте ја нашата статија и повторно разгледајте го рангирањето на 10-те најдобри креми за сончање за 2022 година. И ако се сомневате како да го користите, погледнете ги советите достапни овде.

производот е отпорен на влага. Погледнете подолу што да направите за правилно да го купите вашиот заштитник.

Изберете го најдоброто заштитно стапче според типот на кожа

Кожата може да биде сува, комбинирана, природна, мрсна или чувствителна. Без разлика, на секоја кожа и е потребна секојдневна нега за да остане здрава. Така, секогаш е препорачливо да го изберете стапот според типот на вашата кожа. Видете подолу:

. Мрсна кожа - се препорачува сончање со затемнети стапчиња;

. Сува кожа - изберете производи кои имаат навлажнувачки активни материи, како што се растителни масла;

. Чувствителна кожа - врвот е да изберете производ без парабени и вазелин. Колку е поприроден производот, толку подобро;

Комбинирана кожа - неутрален крем за сончање е идеален за овој тип на кожа.

Размислете и за најдобриот фактор за заштита од сонце

Дали дали знаете дека бројот на факторот за заштита од сонце е директно поврзан со времето на изложување на сонце? Така, на пример, SPF 30 значи дека лицето е заштитено од изгореници два и пол часа.

Значи, ако сте изложени на сонце многу часови, како што е случајот со многу спортисти, идеално е да изберете висок заштитен фактор и да ја избегнете штетата што УВ зраците можат да ја предизвикаат на кожата. Исто така, важно е да се забележи дали производот е отпорен на пот и не капе.

Внимавајте дали кремот за сончање има дополнителни придобивки

Дека кремот за сончањестапот е практичен и лесен за нанесување како што веќе знаеме. Но, некои познати брендови производи развија формули кои содржат и други придобивки освен спречување на оштетување на кожата предизвикано од сонцето. Така, на пазарот веќе имаме стапчиња со хијалуронска киселина, на пример, кои го спречуваат предвременото стареење поради изложување на сонце.

Покрај тоа што имаат неутрални или обоени верзии, постојат и стапчиња за сончање кои имаат корист од дополнително, употреба само на растителни и природни инпути, како и непрактикување тестови на животни. Бронзерите со природни состојки обично не предизвикуваат иритација на кожата.

Потенки или подебели стапчиња: кое да изберете?

Изборот помеѓу потенок или подебел крем за сончање ќе зависи од тоа каде планирате да го нанесете производот. Како што сите знаат, кожата треба да се заштити и во текот на летото и во текот на зимата.

Значи, доколку сакате да користите крема за сончање секојдневно, дури и во теретана, тогаш најгустото стапче е најпрепорачливо. Сега, ќе го користите производот само за тој посебен викенд, тогаш најдоброто вреди.

Водоотпорните креми за сончање се поразновидни

Се разбира дека водоотпорните креми за сончање, освен што се разновидни, носат и одредена сигурност кога станува збор за добивање на тој тен, бидејќи тоа ја зголемува издржливоста на производ. Сепак, ние требаразлика помеѓу лепливите креми за сончање кои се водоотпорни и оние што се отпорни на вода.

Првиот, водоотпорен, ја одржува својата ефикасност период еднаков или поголем од 8 часа по контакт со вода, влажност или пот, додека водоотпорните имаат трајност од само 4 часа.

Обоените креми за сончање исто така можат да бидат добра опција

Стапчињата за сончање можат, освен што штитат од УВА и УВБ зраци, да штитат и од студ и видлива светлина, како што е случајот со мобилните телефони. Затоа, на пазарот се претставени производи кои содржат активни материи кои спречуваат евентуално оштетување на кожата.

Вреди да се напомене дека стапчињата за сончање кои го имаат ова својство доаѓаат опремени со состојки кои го блокираат ефектот на видливата светлина. Овие средства се физички филтри, кои ја рефлектираат и дисперзираат светлосната енергија, градат физичка бариера за сончевото зрачење и видливата светлина, ја штитат кожата.

Дајте предност на тестираните и заштитници без суровост

Убавината пазарот во последниве години се прилагоди на волјата на потрошувачите, во однос на лабораториските тестови и употребата на состојки од животинско потекло во формулите. Ова е резултат на движењето Cruelty Free.

Во Бразил сè уште нема законска регулатива во врска со употребата на животни во лабораторија, но PETA - Луѓе за етички третманна Animals, меѓународна невладина организација посветена на правата на животните, зема голема штета на компаниите кои сè уште го практикуваат ова. Друг важен аспект е да се види дали производите се дерматолошки тестирани, за да се избегне оштетување на вашата кожа, како што се иритација и алергии.

10-те најдобри стапчиња за сончање што треба да се купат во 2022 година:

Подготвени за да одите, знаете кои се 10-те најдобри креми за сончање за 2022 година? Подолу, нашиот ранг, со различни важни информации како што е опсегот на цените на секоја од нив. Во продолжение ќе имаме и важни совети како на пример правилниот начин на нанесување на стапчето за сончање. Продолжете да читате!

10

Заштита за сончање Розово стапче 5km, розови образи

5km, 10km, 15km. Која ја сакате?

Со боите дефинирани според километражата, кремот за сончање Pink Cheeks Pink Stick 5 km е идеален за трчање , пешачење, возење велосипед или која било друга активност на отворено. Неговите бои се дефинирани со километражата, само за да алудираме на спортот. Севкупно, има пет бои и безбоен заштитник за момчиња.

Покриеноста на Pink Stik е светла и има само 8% пигментација. Дополнително, неговата формула носи ppd 70 (Постојано затемнување на пигментот), што укажува на степенот на заштита од UVA зраците.

Индициран за сите типови кожа,вклучувајќи ги и мрсните, заштитникот има сув допир и отпорен на вода 4 часа. Производот не тече со пот и неговите бои, како и неговата текстура, лесно се прилагодуваат на кожата.

Количина 14 грама
Тип на кожа Сите типови на кожа
Активни PPD 70
SPF 90
Боја 15 km
Без суровост Да
9

Заштита за сончање за лице SPF 47, Brazinco

100% отпорна на пот

Покрај тоа што е практичен и супер лесен за нанесување, кремата за сончање за лице на Brazinco е одлична алтернатива за оние кои се занимаваат со спорт. Тоа е затоа што производот е 100% отпорен на пот и не капе, дури и под силна сончева светлина.

Производот нуди широк спектар SPF47 и има висока заштита од UVA и UVB зраци. Заштитникот е исто така отпорен на вода и има средства за подмачкување кои ја одржуваат вашата кожа хидрирана, оставајќи суво, меко и мазно чувство на кожата.

Формулата за заштитник за лице Brazinco исто така содржи две природни активни состојки: цинк оксид и титаниум диоксид , одговорен за создавање заштитен слој на кожата. Богат е и со витамин Е, одличен антиоксиданс кој помага во спречување на предвремено стареење.

Количина 14 грама
Тип на кожа Сите типови на кожакожа
Активна Цинк оксид, титаниум диоксид, витамин Е
SPF 47
Боја Не
Без суровост * Не сум информиран
8

Photoage Stick Color SPF 99 Крем за сончање, оштетување

Природна заштита

Вегански и дерматолошки тестиран, кремот за сончање Photoage Stick Color SPF 99 е развиен специјално за оние кои практикуваат активности на отворено и за заштита на кожата пред шминкање. Отпорен на вода и пот, може да се користи секојдневно во вашата рутина за фотозаштита.

Кремот за сончање на Dermage ја има максималната заштита што се наоѓа на пазарот денес. Со SPF 99 и ppd 35, производот нуди широк спектар на заштита од сончевите зраци. Покрај тоа, ја штити кожата и од видлива светлина.

Без парабени, вазелин и други хемиски агенси, кремата за сончање Photoage Stick Color SPF 99 е веганска. Дополнителен предлог на заштитникот е мат ефектот, а неговата текстура овозможува униформност на тонот на кожата, со висока покриеност.

Количина 12 грама
Тип на кожа Сите типови на кожа, вклучително и мрсна оние
Активни Трипептид 1, хијалуронска киселина, Withania somnifera
SPF 99
Боја Акт
СуровоБесплатно Да
7

Крема за сончање Пинк стап 21 км, розови образи

Не капе пот

Пинк образи Пинк стап 21 км крема за сончање има светло покривање и има само 8% пигментација. Неговата иновативна формула содржи ppd 70 (Постојано затемнување на пигментот), што укажува на степенот на заштита од УВА зраците, одлична за оние кои сакаат да останат заштитени цел ден.

Pink Stik 21 km е идеален штит за лице за активности на отворено бидејќи има широк спектар, идеален за трчање, планинарење итн. Покрај тоа, не капе пот и неговите бои, како и неговата текстура, лесно се прилагодуваат на кожата.

Уште еден новитет од Pink Cheecks се боите на кремите за сончање. Тие се дефинирани со километражата, само да се алудира на спортот. Севкупно има пет бои и безбоен заштитник за момчињата. Заштитникот има сув допир и е водоотпорен 4 часа.

Количина 14 грама
Тип на кожа Сите типови на кожа
Активен PPD 70
FPS 90
Боја 21 km
Cruelty Free Да
6

Kids Stick Broad Spectrum SPF 50 Cream за сончање, бакарни тонови

80 минути целосна заштита

Ако барате аЗаштита од сонце со широк спектар што го штити вашето дете, ова е идеалниот производ. Кремот за сончање Kids Stick Broad Spectrum SPF 50, од ​​Coppertone, ветува 80-минутно траење, дури и во контакт со вода, влажност и пот. Впрочем, заштитникот е за секојдневна употреба, во зима и лето.

Препорачан од педијатри и дерматолошки тестиран, производот е хипоалергичен и без мириси. Покрај тоа, заштитникот е богат со путер од какао и без хемиски производи како парабени и вазелин.

Бидејќи е стап, Kids Stick Broad Spectrum SPF 50 кремот за сончање лесно се нанесува, особено во области како што се носот, ушите и лицето. Vegan and Cruelty Free, производот има цинк оксид во својот состав, минерален и природен заштитник.

Количина 113 грама
Тип на кожа Сите типови на кожа
Активни Хипоалергично
SPF 50
Боја Не
Cruelty Free * Не сум информиран
5

Мокра кожа Детска крема за сончање SPF 70 Водоотпорна, неутрогена

Сува или влажна кожа?

Кажи ми која мајка не сака нејзиното дете целосно заштитено од сончевите зраци? Имајќи го тоа на ум, Neutrogena го разви кремот за сончање Wet Skin Kids SPF 70. Отпорен на вода и пот, кремот за сончање може да се нанесува

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.