10-те најдобри парфеми Burberry за жени во 2022 година: Лондон и други!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот парфем Burberry за жени во 2022 година?

Парфемот се користел, низ историјата на човештвото, не само како пријатен мирис и за лична употреба, туку и за освежување на пустинската топлина. На крајот на краиштата, парфемот се појавил во древниот Египет, во 1330 година п.н.е. Денес, тој е незаменлива состојка, и за мажите и за жените, особено кога станува збор за импресионирање некого.

Парфемот моментално се смета за знак на личноста и стилот, кој ги зајакнува момчињата и девојчињата, особено ако се користат правилно. Тоа е затоа што постои цел ритуал за избраниот парфем да ги исполни вашите желби, а притоа да гарантира единствена арома.

На крајот на краиштата, секој знае дека мирисот на парфемот може да се менува во зависност од кожата на личноста, употреба, па дури и животната средина. Ако сте љубител на брендот Burberry, ќе дознаете сè за неговите најдобри формули за 2022 година. Продолжете да читате!

Најдобрите парфеми Burberry за жени во 2022 година

Знаејќи повеќе за брендот Burberry

Основан од Томас Бурбери во 19 век, брендот се здоби со популарност низ цела Европа откако неговиот основач го создаде капутот. Младиот претприемач стана познат со лансирањето на палтото наречено „тренч мантил“. Продолжете со читање и дознајте повеќе за Burberry и лансирањето на неговата меѓународно позната линијаврвот Свеж зелен абсинт, осветлувачка праска и нежна фрезија Телесна нота Цвеќиња од природна апсолутна роза, ирис и топло сандалово дрво Основна нота Дрвенест кашмир, кремаста ванила, килибар и мошус Лесност До 10 часа Веган Не 8

Викенд парфем

Софистицираност за љубовници

Weekend Eau de Parfum е создадена за вљубени парови кои ја сакаат природата. Тоа е цветен мирис и уникатен мирис. Weekend Eau de Parfum, од Burberry, носи англиска софистицираност во својот состав и ја претставува женската сензуалност.

Идеален за секој настан или важна пригода, како што е интимна вечера, заштитен знак на парфемот е неговата обвивна арома. Поради високата концентрација, Weekend Eau de Parfum трае до 10 часа.

Лансиран во 1997 година, парфемот го носи украденото цветно мирисно семејство, карактеристично за брендот. Покрај тоа, производот има и комбинација од цвет од праска, нектарина и зумбул, што на парфемот и дава уникатна арома. Пакувањето го краси логото на Burberry и секако познатата шаховска табла.

Концентрација Висока (15% до 25%)
Волумен 100 ml
Употреба Посебни прилики, вечери
Забелешкаврвот Мандарина, зелен сок и сок од реседа
Белешка за тело Црвен цимет, син зумбул, дива роза и цвет од праска
Основна нота Сандалово дрво, кедар и мошус
Фиксација До 10 часа
Веган Не
7

Brit Sheer Female Eau de Toilette

Софистицирана и освежувачка

Брит Шир тоалетна вода е идеална за жени кои сакаат да се чувствуваат софистицирано. Во својата колба носи деликатна верзија на типичната проверка на брендот Burberry. Во старите розови тонови, пакувањето алудира на азиските цветови на цреши во пролет. Овие цвеќиња се симбол на убавината и едноставноста.

Инспириран од ревиите на Burberry, мирисот носи веселост, софистицираност и елеганција. Бидејќи е тоалетна вода и има средна концентрација, парфемот е погоден за секојдневна употреба, особено наутро.

Брит Шир припаѓа на семејството на цветни/овошни миризливи. Нејзините основни ноти се бел мошус и кремасто дрво од амирис, што му дава поголем интензитет на производот. The Brit Sheer е всушност посуптилна реинтерпретација на Burberry Brit и може да се најде во шишиња од 30 ml, 50 ml и 100 ml.

Концентрација Просечна (4% до 15%)
Волумен 30 ml
Употреба Дневник,утра
Горна нота Личи, лисја од ананас, мандарина, јузу и грозје
Телесна нота Цвет од праска, розов божур и наши круша
Основна нота Бел мошус и кремасто дрво амирис
Фиксација До 6 часа
Веган Не
6

My Burberry Eau de Parfum

Совршена за специјални прилики

Соодветна за корисниците кои сакаат да создаваат специјални прилики, овој нов женски мирис е инспириран од Trench Coat (предводник на линијата на облека на брендот) и мирисот на лондонските градини после дожд. Парфемот е совршен и за интимна вечера и за ноќно излегување.

Според претставниците на брендот, EDP My Burberry е материјализација на брендот во арома, дизајн и став. Парфемот припаѓа на семејството на цветни миризливи и бидејќи е парфем, има висока концентрација и може да остане активен околу 10 часа, што е период кој парфимерите го сметаат за одличен.

Резултира од комбинацијата мешавина од јасмин, рози, гардении и други цвеќиња, цветните парфеми обично имаат понежни мириси. Затоа, тие се најпопуларни во светот на парфимеријата. Покрај тоа што се романтични, тие даваат посебен женствен шмек на составот на производот. Резултатот е чувство на леснотија иприродна убавина.

влажни и centifolia рози
Концентрација Висока (15% до 25%)
Волумен 90 ml
Употреба Специјални прилики, вечери
Горна нота Сладок грашок и бергамот
Фиксација До 10 часа
Веганска Не
5

Her Intense Eau de Parfum

Впечатлива и задебелена

Со похрабра интерпретација од Burberry Her, овој нов мирис е за софистицирана публика. Тој беше инспириран од енергијата на градот Лондон/Англија и убавината на неговите контрасти, претставени со експлозијата на црвени плодови измешани со цветен јасмин, кои се базирани на бензоин.

Парфемот е овошен Цветен гурман лансиран од Burberry во 2019 година и кој ја доби предноста на силни и чувствителни жени, бидејќи мирисот ја буди убавината на контрастните сценарија.

Парфемот трае до 10 часа. Нејзиниот Intense Eau de Parfum може да се најде во шишиња од 50 ml или 100 ml. Неговата примена е во спреј. Запомнете дека парфемите со спреј мора да се нанесуваат на растојание од 15 cm.

Концентрација Висока (15% до 25%)
Волумен 50ml
Употреба Софистицирана вечер, есен и зима
Горна нота Капина и цреша
Телесна нота Јасмин и виолетова
Основна нота Кедар и бензоин дрво
Фиксација До 10 часа
Веган Не
4

London for Women Eau de Parfum

Намалување на гламурот

Совршен за жени кои сакаат да се истакнат во секое опкружување, London for Women Eau de Parfum има бел цветен мирис со суштина од орли помине, тиаре и пачули. Инспириран од метежот и вревата на градот, парфемот, резултат на оваа прекрасна комбинација, се одликува со нежна бела цветна арома.

London for Women е специјално развиен за да се користи ноќе, на големи настани, каде има многу луѓе. Неговиот извонреден мирис ја издвојува жената дури и среде толпата.

Ова, инаку, е вистинскиот парфем за оние кои уживаат во космополитски живот, прилагодлив на секоја ситуација, но без занемарување на елеганцијата и добриот вкус. Парфемот може да се најде во шишиња од 50 ml и 100 ml.

Концентрација Висока (15% до 25%)
Волумен 100 ml
Употреба Бурни социјални настани
Забелешка врвот Орли помине и мандарина
Телесни ноти Јасмин иТиаре
Основна нота Пачули и сандалово дрво
Фиксација До 10 часа
Веган Не
3

The Beat Eau De Parfum Feminine

Интензивен и енергичен

Се наоѓа на пазарот во верзии од 50 мл, 60 мл и 75 мл. во британската елеганција. Парфемот со модерна и иновативна дрвенести цветна арома е идеален за жени кои сакаат да сензуализираат.

Покрај тоа, EDP The Beat е овошен цветен Кипар, специјално развиен за модерни жени со младешки дух. Парфемот ги внесува во горните ноти аромите на мандарини портокал, кардамон, розова пиперка и бергамот, што му дава свежина на мирисот.

Како основа, EDP The Beat by Burberry се базира на бел мошус, погоден за носење и кедар, кои го гарантираат интензитетот на парфемот. За секојдневна употреба, особено наутро, ЕДТ трае до 10 часа.

Концентрација Висока (15% до 25%)
Волумен 75 ml
Употреба Дневна употреба, наутро
Горна нота Мандарина, кардамон, розова пиперка и бергамот
Телесна нота Ирис, син зумбул и цејлонски чај
Основна нота Бел мошус, ветивер и кедар
Лесност До 10часа
Веган Не
2

Her Eau de Parfum

Толку добро што сакате да го јадете

Природно елегантен, енергичен, оптимист, авантуристички и смел. Вака Burberry го опишува Eau de Parfum Her, првиот гурмански мирис на брендот и неговиот потрошувач. Без губење на инспирацијата во секојдневниот живот на Лондон, овој EDP го носи мирисот на капина и малина, омекнат со суптилен дрвенест допир.

Индициран за посебни прилики како вечерни настани, парфемот се истакнува во поблага клима. Со концентрација што ја сметаат за висока од парфимерите, Her трае до 10 часа по нанесувањето.

Според Burberry, Eau de Parfum Her е создадена за да ги задоволи потребите на жените со слободен дух. Затоа, парфемот е експлозија од боровинки и црвени плодови, кои создаваат весела и зависна композиција.

Концентрација Висока (15% до 25%)
Волумен 50 ml
Употреба Дневна употреба
Горна нота Малина, јагода, горчлива цреша, капина , Касис и сицилијански лимон
Тело забелешка Јасмин и виолетова
Основна нота Килибар, Даб мов, мошус, пачули, ванила и кашми
Лесност До 10часа
Веган Не
1

Мојот Burberry Blush Eau de Parfum

Допир на свежина

Цветен и тавански мирис идеален за оние кои сакаат допир на свежина: на тој начин можеме да го дефинираме парфемот My Burberry Blush Eau de Parfum. Целта на производот е да ги долови аромите на лондонските градини во зори.

Со обновувачката енергија исто како и расцутените цвеќиња, парфемот носи светла калинка и лимон во горните ноти, одговорни за обезбедување освежителна сензација првото нешто наутро.

Без да се оддалечи од ДНК на брендот, шишето направено по нарачка има нежна розова нијанса, што ја рефлектира решителноста и енергијата на новиот мирис. Пронајден во верзии од 50 ml и 90 ml, Eau de Parfum My Burberry Blush алудира на познатиот тренч палто на брендот и има машна од габардин, ткаенина развиена од Томас Бурбери пред повеќе од 100 години.

Концентрација Висока (15% до 25%)
Волумен 50 ml
Употреба Секојдневна употреба, наутро
Горна нота Светла калинка и лимон
Телесна нота Гераниум, крцкаво јаболко и ливчиња од роза
Основна нота Јасмин и глицин акорди
Фиксација До 10 часа
Веган Не

Други информации за парфемиЖенски чевли Burberry

Сега, кога прочитавте до тука и знаете што да земете во предвид при изборот на вашиот Burberry, време е да ви покажеме како да го извлечете максимумот од вашиот парфем. Продолжете да ја читате статијата и дознајте како правилно да го нанесете производот и како да ја зголемите неговата фиксација на кожата!

Како правилно да нанесете парфем?

Во денешно време, постои широк спектар на апликатори за шишиња парфеми, од старите распрскувачи до неодамна објавениот парфем во прав. Но, секој од овие апликатори има одреден начин да се користи. На пример, ако вашиот парфем Burberry е спреј, нанесете го производот на вашата кожа на растојание од најмалку 15 см.

Сега, ако сакате да го користите моделот за прскање (без шише со спреј), обидете се добро да ја хидрирате кожата пред да ја користите.да ја користите. Ова ќе го фаворизира одржувањето на вашиот Burberry. Исто така, важно е да не се втрива парфемот во кожата. Нежно нанесете, наизменично топли и ладни области на телото.

Како да го зголемите времетраењето на парфемот на кожата?

Парфемите обично се нанесуваат на зглобовите и вратот. Но, постојат делови од телото кои можат да направат мирисот да трае подолго. Затоа, обидете се да го нанесете парфемот на топли места, како зад ушите, на внатрешната страна на бутовите, па дури и на колената и лактите.

Овие места се повеќе наводнуваат и подобро го апсорбираат мирисот, зголемувајќи ја неговата фиксација .По туширањето, најдобро е да почекате кожата целосно да се исуши пред да ја нанесете. Косата е одлична и кога станува збор за задржување на мирисот. Конечно, не заборавајте да го нанесете производот откако ќе заврши изгледот.

Изберете го женскиот парфем Burberry кој најмногу ви одговара!

Дојде време да изберете кој женски парфем на Burberry најмногу одговара на вашата личност. Но, кој рече дека треба да имате само едно шише? Можете да креирате своја сопствена уникатна линија на мириси.

Тоа е прилично едноставно. Прво, дефинирајте кој тип на парфем Burberry е идеален за вашата кожа. Потоа, само изберете мириси со слични мирисни ноти. Така можете да се мирисате од утро до вечер. Со создавање на вашата персонализирана колекција, дури и ќе имате различни парфеми за секоја ваша секојдневна пригода.

Сега, ако се двоумите, не грижете се. Секогаш кога ви треба, можете да ја прегледате статијата и да го проверите рангирањето на најдобрите парфеми на Burberry за 2022 година. Секогаш не заборавајте да размислите како сакате да оставите свој белег. Впрочем, парфемот е капакот на изгледот, нели?

на женски парфеми!

Потекло и историја

Во 1997 година Burberry ја лансираше својата прва линија на парфеми во Лондон, Англија. Без напуштање на филозофијата на употребливоста на своите производи и задржување на титулата пионер во светот на модата, брендот тројно ја зголеми својата вредност во последните години.

Првите шишиња од познатите Eau de Toillet и Eau de Парфемот стигна на европскиот пазар со Burberry Weekend. Денес, со повеќе од 500 физички продавници ширум светот, Burberry ја одржува својата цел да инвестира во истражување за да развие поодржливи материјали кои имаат корист од општеството како целина.

Главни линии и мириси

Инспиративен Лондон секојдневниот живот, Burberry е олицетворение на елеганција и квалитет. Од доцните 1990-ти, компанијата ги проширува своите линии на парфеми на меѓународно ниво. Предводник е семејството на овошни/цветни миризливи. Приоритетизирајќи ги EDT и EDP, Burberry инвестираше во персонализирани женски линии парфеми.

Заради оваа причина, во последниве години, инвестираше во персонализирани мириси за секоја сезона, заедно со неговите климатски карактеристики, за да ги задоволи потребите на побарувачката од вашата публика. Првиот парфем, лансиран во 1997 година, беше Burberry Weekend, а потоа Burberry Touch, кој се роди пред точно 22 години. Во 2006 година се појави Burberry London Woman. Во 2014 година на ред дојде линијата My Burberry.

Интересни факти за Burberry

Burberry е препознаен како пионер во светот на модата и убавината поради неговата посветеност на зајакнување на жените. Затоа, нејзината линија на парфеми беше развиена на персонализиран начин. Нејзиниот симбол, шахот, печатен со децении на палтата од габардин (уште една креација на Бурбери), стигна и до шишињата и пакувањата на парфемите.

За да се добие идеја за популарноста на брендот, Бурбери ја создаде, во 1964 година, гардеробата на британскиот олимписки тим кој учествуваше на игрите во Токио. Денес, покрај облеката, компанијата веќе има производи како додатоци за кучиња, детска колекција, линија на очила за сонце и, секако, веќе познатата линија на парфеми.

Како да го изберете најдобриот Burberry парфем за жени

Кога го избирате вашиот парфем Burberry, треба да ја земете предвид, на пример, концентрацијата и трајната моќ. Ова може да гарантира дека ќе ја добиете најдобрата вредност за парите при купувањето на производот. Но, важат и други упатства. Проверете го подолу!

Внимавајте на концентрацијата и долговечноста на парфемот Burberry

Концентрацијата и долговечноста на парфемите Burberry се суштински поврзани. Тоа е затоа што парфемите се во согласност со класификацијата одредена со акронимите EDT (тоалетна вода), EDP (парфемска вода) и Parfum.

Секоја од овие класификации се водат според концентрацијата и времето на фиксирањена секој производ. Тие сепак одредуваат кој производ е соодветен за секој тип на кожа. Овие детали се многу важни за секој кој сака да го постигне најдобриот резултат.

Тоалетна вода: помазна со трајност од 4 до 6 часа

Индицирано за топла клима како Бразил, тоалетна вода е полесен и помазен парфем. Неговата концентрација, односно количината на есенција разредена во шишето, е помеѓу 4% и 15%, што се смета за просечна концентрација.

Поради оваа концентрација, фиксацијата на парфемите од тоалетни води може да варира од 4 до 6 часа, што е одлично со оглед на можноста за прекумерно потење, особено во тропските земји.

Парфем: за 10 часа задржување

Малку поконцентрирана од Eue de Toillet , EDP или Eau de Parfum се индицирани за поблага клима, за ноќе или за постудени сезони. Тоа е затоа што контактот на овој тип на парфем со пот може да ја промени аромата, правејќи го мирисот посилен.

Со висока концентрација (помеѓу 15% и 25%), парфемната вода останува активна до 10 часа по апликацијата. Сепак, секогаш е добро да се набљудува основата на производот. Кога е формиран од светли шуми и грмушки, тој е посвеж и може да има мала фиксација. Но, ако основата ви е потешка, со темни шуми, како абонос, тенденцијата е подолготрајна.

Парфем: поконцентриран софиксација од 12 часа или повеќе

На крај, тука е парфемот. Со концентрација која варира помеѓу 15% и 25%, производот има висока фиксација, со времетраење помеѓу 12 и 24 часа, во зависност од типот на кожата, климата и околината.

Заради оваа причина, Парфемот се препорачува само за ладна клима, која подобро ја зачувува аромата на парфемот, бидејќи практично нема да има контакт со пот. Ова се смета за најекстремна категорија во класификацијата на парфемите.

Изберете го семејството на мирис што најмногу одговара на вашиот вкус

Олфакторните семејства се класификација што се користи во парфимеријата за групирање на мирисите во групи според доминантните карактеристики. Севкупно, постојат девет најважни миризливи семејства: цветни, шипре, цитрусни, ориентални, овошни, дрвенести, фугери, свежи и гурмански.

Овие миризливи семејства се дефинирани од мирисните ноти (горе, тело и позадина ) кои го формираат она што парфимерите го нарекуваат пирамида. Пирамидата служи за истакнување на главните карактеристики на мирисот, помагајќи му на потрошувачот да го избере оној кој најмногу одговара на неговиот момент. Женската јавност има тенденција да избира парфеми од овошните, цветните и цветните семејства.

Разберете ги и мирисните ноти на парфемот на Burberry

Мирните ноти се избалансирана комбинација на ароматични материи што се користат во составот наПарфеми. Целта е да се создаде уникатна личност за секој мирис. Така, мирисните ноти се распределуваат од редот на испарување.

Севкупно, постојат три мирисни ноти:

Топ (исто така наречена глава или излез) : тие се првите кои ги перцепира нашето сетило за мирис и многу брзо испаруваат;

Тело (или срце/средина) : тие испаруваат побавно и се одговорни за давање на личноста на производот;

Основа (или основа) : тие му даваат длабочина и цврстина на мирисот, обезбедувајќи подолго задржување.

Размислувањето за друг мирис што веќе ви се допаѓа е добра опција

Мирисите се резултат на мешање на синтетички или природни суровини утврдени со испарливоста на состојките врз основа на миризливата пирамида (горни, тело и основни ноти). Значи, еден од начините да го изберете мирисот што веќе го сакате е да знаете како делува на вашиот тип кожа.

За мрсна и/или темна кожа, препорачаните мириси се свежи и цитрусни. На сувата кожа, пак, и се потребни парфеми кои подобро ги задржува телото, како што е флориентал. Комбинираната кожа може да избира помеѓу поинтензивни или поблаги мириси, во зависност од приликата. Оние со светла кожа треба да се обложуваат на парфемот.

Анализирајте ја големината на шишето парфем Burberry што ви треба

Устата и големината на шишето парфем ја одредуваатвистинската количина за нанесување на производот. Општо земено, колку е помал садот и диспензерот, толку е поконцентриран парфемот и поголема е неговата фиксација. Ако устата на шишето е голема, тоа значи дека употребената количина може да биде малку поголема.

Секогаш е добро да се знае и дали парфемот има рок на траење или не. Некои траат само шест месеци, други можат да траат и до 10 години. На пример, флориенталните или гурманските парфеми, со основни ноти од ванила или зачини, имаат тенденција да имаат подолг рок на траење и можат да станат поинтензивни со текот на годините.

Претпочитајте вегански парфеми и без суровост. бесплатно

Не е ни чудо што веганските и Cruelty Free парфемите се истакнаа на пазарот за убавина. Постојат неколку причини зошто потрошувачите се одлучиле за природни производи. Покрај тоа што се еколошки одржливи, овие парфеми не предизвикуваат алергии или иритација на кожата.

Со цените компатибилни со нивните слични, веганските парфеми имаат уште една предност: овие производи генерално се развиени со природни компоненти кои подобро се апсорбираат од телото.тело и не се тестираат на животни. За да знаете дали парфемот е навистина вегански, треба да го погледнете пакувањето и неговиот состав. Вообичаено, пакувањето за овие производи може да се рециклира.

10-те најдобри парфеми Burberry за жени што треба да ги купат во 2022 година:

Како да изберете парфем е сериозна работа, покрајод сите овие прекрасни совети кои ќе го фаворизираат вашиот избор, подготвивме рангирање на 10-те најдобри женски парфеми на Burberry кои ќе се вртат во 2022 година. Ќе ги знаете главните ноти на секој од нив, покрај тоа што ќе знаете за нивната концентрација и фиксација. Проверете!

10

Brit For Her Burberry Eau de Toilette

Лесна и мазна како на модните писти во светот

Brit for Her Eau de Toilette, од Burberry, носи весела и женствена личност, погодна за оние кои следат модни ревии низ планетата. Ова е помека верзија на оригиналниот Burberry Brit.

Парфемот содржи блескави ноти на розов божур, црно грозје и допир на мошус. Плод од мешавина на природни состојки, парфемот е погоден за топла и тропска клима како Бразил. Тоа е затоа што EDT има средна концентрација и е полесен и понежен.

Идеален за секојдневна употреба, особено наутро, EDT Brit for Her припаѓа на овошното/цветното семејство миризливи и има како основа забележете го белиот мошус и белите шуми, кои на напивката и даваат освежувачки воздух. Brit for Her може да се најде во шишиња од 50 и 100 ml.

и бели шуми
Концентрација Средно (4% до 15%)
Волумен 50 ml
Употреба Дневна употреба, наутро
Тор забелешка Личи, јузу, лист од ананас иМандарински портокал
Фиксација До 6 часа
Веган Не
9

Body Tender парфем

Природна сензуалност

Со повеќеслојно шише, розово и златно капаче и карирано (заштитен знак Burberry) во висок релјеф, Eau de Parfum Body Tender носи идеален женски мирис за оние кои сакате да се чувствувате природно сензуално. Еклектичната комбинација на рафинирани парфемски состојки ги истакнува карактеристичните ароми на жената која сака да привлекува внимание.

Овој Burberry EDP има и потешки основни ноти, како што се дрвенести кашмир, кремаста ванила, килибар и мошус, кои го прават мирисот поинтензивен. Затоа, вашето ниво на концентрација е високо. Ако се нанесе правилно, парфемот може да трае до 10 часа.

Производот е специјално развиен за софистицирани и стилски жени. Неговиот цветен/овошен мирис му дава атрактивен и уникатен изглед. EDP ​​​​Body Tender може да се најде во шишиња од 35 ml, 60 ml и 85 ml.

Концентрација Висока (15% до 25%)
Волумен 60 ml
Употреба Студени денови или ноќи
Забелешка

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.