10-те најдобри термални води во 2022 година: од Руби Роуз, Виши и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кои се најдобрите топли извори во 2022 година?

Доаѓа од природни топли извори, таканаречената термална вода стана многу баран производ кај луѓето кои сакаат да ја одржуваат својата кожа секогаш добро хидрирана и заштитена. Супстанцата има активни принципи кои ја смируваат кожата и даваат интензивно чувство на свежина што доаѓа од природните елементи.

Употребата на термални води е поврзана со обновување на кожата по моменти на стрес. Затоа, луѓето кои поминуваат многу време на сонце или сесии за депилација, на пример, обично мораат да користат термална вода за да се грижат за својата кожа и да избегнат идни проблеми.

Но, како и секоја козметика , термалните води се претставени во повеќе верзии и по различни брендови. Со тоа, мисијата да се избере која термална вода да се користи станува малку комплицирана. За таа цел, ја создадовме оваа статија за да укажеме кои се најдобрите термални води достапни на пазарот во 2022 година и што треба да знаете за да го направите вистинскиот избор. Проверете!

Како да се избере најдобрата термална вода

Во оваа почетна тема ќе пристапиме кон главното прашање кој ќе купи термална вода, а тоа е да ги знаете главните точки на добар производ. Во следните пет поттеми, погледнете што да земете во предвид при изборот и зошто е тоа важно. Задолжително прочитајте!

Изберете ги најдобрите активни состојки за вашиот тип кожаТермална

Микс од минерали кои се добри за кожата

Lindoya Verão Thermal е 100% чиста термална вода, извлечена директно од природни извори и флаширана за употреба во дерматологија без да помине низ процесот на индустријализација заеднички за другите козметички производи. Неговата разлика е во комбинацијата на придобивките, што се случува поради неговите многу важни компоненти.

Овој производ може да се користи секој ден и од луѓе со или без чувствителна кожа. Неговото вклучување во домашните рутини за чистење на кожата е многу честа појава, бидејќи неговата секојдневна употреба помага во борбата против мрсноста и опуштеноста и предизвикува вистинско чистење, со „протерување“ на нечистотиите што се кријат во порите.

Исто така, можете да најдете богати минерали како што се магнезиум, калциум и силициум во Lindoya Verão Thermal. Овие супстанции делуваат на зајакнување на структурите на кожата, стимулирајќи го производството на колаген и регенерацијата на клетките. На овој начин, оние кои ја користат оваа термална вода гарантираат младешка кожа подолго.

Активни Минерални соли
Мирис Нема
Волумен 150 ml
Парабени Нема
Cruelty Free Да

Термална вода Uriage

Европската технологија во служба на благосостојбата на кожата

Целосно без бактерии и загадување од секаков вид, UriageТермалната вода доаѓа директно од португалските извори до кожата на луѓето ширум светот. Овој производ има неколку важни компоненти кои ја навлажнуваат, штитат и смируваат кожата.

Факторот што мора да се земе предвид за да се разбере дејството на производот е одржувањето што го промовира Uriage во природната форма на течноста. Колку е почиста термалната вода, толку минерали ќе има, што последователно ќе го направи производот поефикасен во ревитализација и заштита на кожата.

Како што претходно беше споменато, Uriage термалната вода може истовремено да ја хидрира, смири и заштити кожата. Сепак, неговата главна разлика е високата моќ на апсорпција. Се проценува дека за само еден час по нанесувањето, има зголемување за повеќе од 32% на хидратацијата на кожата на местото на апликација.

Активни Термална вода и мицеларна вода
Мирис Нема
Волумен 250 ml
Parabens Нема
Cruelty Free Да

Avène Eau Thermale

Итна удобност

Avène Eau Thermale, или Avène Термалната вода, во слободен превод од француски на португалски, е термална вода со непосредна акција. Доволно е само едно нанесување на иритираното или иритираното место, а воспалителниот процес брзо престанува.

Производот може да се користи секој денпри чистење на кожата или само за ублажување на дерматолошката непријатност. Покрај тоа што делува во борбата против воспалението на кожата, намалувајќи ги промените на кожата до 100%, термалната вода на Avène ги подготвува дермисот и епидермисот, правејќи ги поотпорни.

Според производителот, оваа козметика веќе ја докажала својата ефикасност со повеќе од 150 клинички студии. Сепак, според Avène, овие анализи покажале дека молекулите на азот што постојат во составот на производот се соединуваат со минералите кои исто така се присутни за да формираат заштитни бариери во кожата што прима.

Активни Азот и минерални соли
Мирис Нема
Волумен 150 ml
Парабени Нема
Cruelty Free Не

Термална вода Ла Рош-Посај

Квалитетот на една од најдобрите термални води на пазарот

Ла Рош-Посај термалната вода е висококвалитетна термална вода. Овој производ е индициран за секаков тип на кожа, од најчувствителна, на новороденчиња, до оние на постари луѓе чија кожа веќе е прилично казнета со дејството на времето.

Термалната вода La Roche-Posay може да се користи секој ден и за да се задоволат најразлични цели, од вообичаена хидратација и секојдневна нега на кожата, до длабинско чистење на кожата. Елементите што го сочинуваат производоттие дејствуваат во секоја ситуација, но без да предизвикаат несакани ефекти.

Исто така, вреди да се спомене високата концентрација на селен и пробиотските својства кои постојат во ова соединение. Со ова, точно е да се каже дека термалната вода La Roche-Posay е застрашувачки терапевтски лек за кожата> Мирис Нема Волумен 300ml Парабени Нема Без суровост Не

Vichy Laboratoris Eau Thermale Minéralisante

Исклучителна нега на кожата

Vichy Laboratoris Eau Thermale Minéralisante, позната и како минерална термална вода на Виши, или дури и вулканска вода Виши, е козметика позната во светот и широко користена од познати личности.

Прекарот „вулканска вода“ не е без причина, бидејќи некои производни линии за овој производ всушност работат со вода што доаѓа од термални гејзери кои се наоѓаат под вулканите. Ова само го зголемува кредибилитетот на производот, кој е исполнет со сите видови есенцијални минерални соли за кожата.

Резултатот од користењето на овој производ е смирувачко и навлажнувачко дејство кое делува веднаш на кожата, дури и на најдлабоките слоеви. Составот на минерална термална вода Виши, како што сугерира името, е исполнет со минералиетерични масла кои ја хидратираат, ја зајакнуваат и штитат кожата од сите возрасти и типови.

Активни Есенцијални минерални соли и елементи во трагови
Мирис Нема
Волумен 150 ml
Парабени Нема
Cruelty Free Не

Други информации за термалната вода

Имаме уште три точки да разговараме за термалните води. Разберете во следните подтеми како правилно да ја користите термалната вода и како да ја користите термалната вода на вашата коса. Конечно, откријте други производи кои исто така можат да ја смират и хидрираат вашата кожа!

Како правилно да ја користите термалната вода

Постои консензус меѓу дерматолозите дека употребата на термална вода нема претходни контраиндикации. Може да се прави неколку пати на ден, без разлика дали поединецот има намера да продолжи со некоја техника за чистење на кожата или само да се освежи.

Покрај тоа, се препорачува водата да се нанесува во спрејови со млазници кои се нагоре до 20 cm оддалеченост од лицето. Исто така, вреди да се запамети дека термалната вода го подобрува ефектот на производите што се користат за чистење на кожата, шминка и хидратантни креми. Супстанцијата може да се користи моменти пред или по нанесувањето или употребата на козметика.

Употребата на термална вода на косата

Слично на она што се случува со кожата на лицето, употребата на термална вода наскосата, исто така, носи неколку придобивки. Компонентите на термалната вода, особено минералите, имаат својства способни да ги зајакнат прамените, да додадат сјај и да го стимулираат растот.

Нанесувањето на термалната вода на косата е исклучително едноставно. Само испрскајте го производот директно на вашата коса и нормално чешлајте ја. Се препорачува да се користи после миење на косата и ако е можно, водата да се нанесува и на скалпот, бидејќи ќе делува и за борба против инфекции како што е себореја и за борба против првутот.

Други производи за смирување и хидратација на кожата

Како земја со континентални димензии, Бразил им дава „климатско лудило“ на своите жители, со термички варијации помеѓу регионите. Поради ова, Бразилците генерално страдаат од иритации, па дури и лезии на кожата, без разлика дали станува збор за чувствителна кожа или не.

Производите како што е термалната вода се таму за да помогнат во овој поглед, но термалната вода не е единствената што смирува и ја хидрира оштетената кожа. Доколку сакате, можете да ги користите следниве производи наместо термалната вода за да се грижите за вашата кожа:

• Хидратантен гел за лице: обично се продаваат во пакувања со апликатор, тие може да се нанесат директно на кожата со кружни движења кои ја олеснуваат хидратацијата;

• Вода за чистење: се користи за дезинфекција на кожата пред нанесување шминка или за време на процесите на чистење на кожата;

•Дерматолошка вода: нејзината намена е слична на онаа на термалните води, со таа разлика што има некои дополнителни активни состојки;

• Пена за чистење на лице: уште наречени „шампони за лице“, пените за чистење на лицето може да се користат повеќе од еднаш дневно и имаат освежувачки ефект на кожата.

Изберете ја најдобрата термална вода според вашите потреби

Со информациите содржани во оваа комплетна компилација за термалната вода, веќе знајте за што е способен овој производ и кои се 10-те најдобри типови пронајдени на пазарот во 2022 година.

Меѓутоа, при изборот на идеална термална вода за вашиот тип кожа, земете го предвид вашиот начин на живот, а особено вашата реална потреби. Избегнувајте да купувате производи кои не ги задоволуваат вашите потреби за да избегнете губење пари. Ако се двоумите, слободно проверете го нашиот ранг!

Точно е да се каже дека занемарувањето на типот на кожа може да значи неуспех да се користи термална вода, без оглед на тоа. Затоа, пред сè, знајте го типот на вашата кожа, која може да биде мрсна, сува, комбинирана или нормална. Откако ќе ги разберете вашите потреби, бидете свесни за тоа кои супстанции се добри за вашето лице и како тие делуваат на вашата кожа.

Дознајте за некои од главните компоненти на термалните води и дознајте за нивните својства и придобивки за кожата :

• Лимонска киселина: се наоѓа во овошје како лимони и портокали, оваа супстанца е природен конзерванс кој има антиоксидантна моќ;

• Натриум бикарбонат: е вид на сол добиена од уникатна хемиски состав. Неговата главна функција е да ја балансира pH вредноста, во овој случај, на кожата;

• Калциум: Калциумот е особено важен за коските, бидејќи има способност да ги зајакне. Сепак, неговото дејство на кожата може да ја направи поцврста и поотпорна;

• Бакар: во кожата, бакарот го стимулира производството на колаген, бидејќи го зголемува бројот на црвени и бели крвни зрнца, што исто така позитивно влијае на одбрана на дермисот и епидермисот;

• Манган: овој моќен минерал може да го промовира производството на колаген и да делува на зголемување на стапката на заздравување на кожата;

• Магнезиум: магнезиумот ја намалува мрсноста на кожата, намалување на инциденцата на воспаление, митесери, трње, па дури и рани;

•Цинк: покажува моќ против разни воспаленија на кожата, како што се егзема и акни, бидејќи делува како природен антиинфламаторно средство;

• Пантенол: овој вид на алкохол има силно навлажнувачко дејство, бидејќи ја намалува загубата на вода преку кожата, ја подобрува еластичноста на епидермисот;

• Калиум: овој минерал кој е широко пронајден во бананите има голем број на придобивки за кожата, вклучувајќи антиинфламаторно, лековито, антисептично, омекнувачки, навлажнувачки, итн;

• Железо: железото произведува колаген и еластин, промовирајќи мекост и отпорност на органот;

• Фосфор: фосфорот делува директно на клеточниот состав на кожата, зајакнувајќи ги структурите и, според тоа, органот самиот;

• Селен: ја балансира апсорпцијата на УВ зраците, ја штити кожата од сончев удар, хиперпигментација и посериозни проблеми, како што се изгореници и рак на кожата;

• Силикон: ја стимулира регенерацијата на клетките и зајакнување на влакната на кожата.

Изберете термална вода без парабени и мирис за да избегнете r реакции

Парабените се соединенија кои широко се користат како конзерванси за козметика и други хемикалии поврзани со убавината и личната нега. Сепак, овие производи се штетни за здравјето на луѓето и животните.

Се случува, кога ќе дојдат во контакт со кожата, парабените предизвикуваат ендокринолошки нарушувања, дебалансирање на производството и распределбата на хормоните од страна натело. Супстанцијата се смета за ендокрино нарушување и не се препорачува за употреба, бидејќи, дури и кога се користи во мали количини, може да биде штетна за здравјето.

Вештачките мириси, пак, се друг вид на непријателска кожа и човечкото тело воопшто. Бидејќи содржат неприродни ароми, овие производи ја иритираат кожата, па дури и можат да предизвикаат повреди на најчувствителната кожа. Исто така, не се препорачува употреба на производи кои ги содржат овие соединенија.

Знајте како да изберете помеѓу термална или дерматолошка вода за подобро искуство

Постојат многу сличности помеѓу термалната и дерматолошката вода. Двете супстанции ја хидрираат, измазнуваат и ја штитат кожата и може да се користат по тешка изложеност, употреба на шминка или како подготовка за користење навлажнувачи, на пример.

Сепак, некои информации кои можат да послужат како водич за изборот е дека термалните води се посоодветни за чувствителна кожа, која страда од постојана иритација, бидејќи не содржат парабени и вештачки есенции.

Во меѓувреме, дерматолошките води се индицирани за помалку чувствителна кожа, на која и треба само заштита против УВ зраци и очигледни повреди, на пример, затоа што имаат некои хемиски елементи во нивниот состав.

Проверете ја исплатливоста на големите или малите пакувања според вашите потреби

За да избегнете непотребни трошоци и фрлање производи, имајте на ум како и колку долго ќе ја користите термалната вода. Купете го производот во доволна количина за таа специфична потреба за употреба.

Термалните води се продаваат во неколку видови пакувања, кои содржат подеднакво различни количини: 50 ml, 100 ml, 150 ml, 300 ml и други. За оние кои ќе го користат производот секојдневно, наведените ќе бидат пакувања од 300 ml. Во меѓувреме, оние кои сакаат да купат термална вода за да одат на патување можат да се одлучат за шише од 50 ml или 100 ml.

Не заборавајте да проверите дали производителот тестира на животни

И покрај се широко признати како аморални практики, тестирањето хемикалии на животни како што се глодари и мајмуни, на пример, сè уште е широко користено од големите козметички индустрии ширум светот.

Сепак, да се обидеме да ја ублажиме оваа практика, идеалот е да избираат производи кои не се произведени од компании кои користат животни во нивните тестови, кои често предизвикуваат животните да умрат. Затоа, при изборот на идеална термална вода за вашето лице, истражете го производителот и обидете се да дознаете дали ги одржува овие практики.

10-те најдобри термални води за купување во 2022 година

Сега кога веќе ги знаете главните моменти што треба да ги набљудувате пред да купите термална вода, видете ја листата подолу за првите 10производи од овој тип достапни во 2022. Списокот го подготвивме со внимание на квалитетот и исплатливоста. Видете!

Dermage Improve C Acqua

Се бори со оксидативниот стрес на кожата

Dermage Improve C Acqua е високо ефикасен производ за навлажнување и заштита на сите типови кожа, без разлика дали е зрела или млада.

Оваа термална вода Dermage е составена од чист витамин Ц, во комбинација со траги од витамин Е и фелурна киселина. Овие три активни супстанции се способни да се борат против слободните радикали кои делуваат на кожата, предизвикувајќи оксидација.

Покрај тоа, производот промовира чувство на свежина во кожата, омекнувајќи и балансирајќи ја нејзината pH вредност. Со ова се забележува и ефект против стареење, бидејќи киселата pH вредност ја суши кожата и може да заврши со појава на брчки и други ефекти на оксидација.

Средства Витамин Ц10, витамин А и ферулична киселина
Мирис Нема
Волумен 155,4 g
Парабени Нема
Cruelty Free Не

Термална вода Руби Роза

Повеќе минерали: повеќе хидратација и поголема заштита

Термалната вода Ruby Rose има поголема концентрација на минерали од повеќето термални води од други брендови. Само ова својство го зголемува потенцијалот за хидратација изаштита на производот.

Тоа што е почиста е резултат на процесот на екстракција на оваа термална вода, која доаѓа директно од под земја до линијата за флаширање, а потоа и до потрошувачот. Затоа, тоа е производ без хемиска смеса што може да и наштети, а не да и користи на кожата на луѓето.

Покрај засилената хидратација и дополнителна заштита, термалната вода Руби Роза ги надополнува минералните соли на кожата, ја освежува, смирува и дава поголема сјајност.

Активна Кокосово масло, есенцијални минерали
Мирис Кокос
Волумен 150 ml
Parabens Нема
Cruelty Free Да

Institut Esthederm Eau Cellulaire Brume

Ексклузивност и докажана ефикасност

Institut Esthederm Eau Cellulaire Brume, или едноставно Water Cellular од Institut Esthederm, е единствена супстанција, патентирана од козметичката компанија. Овој производ има висока концентрација на хијалуронска киселина, која ги подобрува нејзините позитивни ефекти врз кожата.

За овој производ, Institut Esthederm иновираше со комбинирање на моќта на термалните води богати со есенцијални минерални соли со хијалуронска киселина, која е активна состојка со голема побарувачка во различни видови дерматолошки третмани. Со оваа комбинација, во овој производ кој го доби името на клеточната вода, корисникотќе имате повеќе елиминирање на нечистотиите во вашата кожа.

Клеточната вода на Институтот Esthederm исто така има енергизирачки и ревитализирачки ефекти, бидејќи промовира регенерација на клетките. Овие својства директно се борат против стареењето на кожата и појавата на експресивни знаци, на пример.

Активни Термална вода и хијалуронска киселина
Мирис Нема
Волумен 100 ml
Парабени Нема
Cruelty Free Не

Обилна дерматолошка вода

Моќта на арниката против воспаленија на кожата

Извлечена од природни извори од кои излегуваат многу квалитетни дерматолошки води, изобилната дерматолошка вода е резултат на процес на префинетост кој произведува раствор способен да се бори против воспалението на кожата низ телото.

Профузната дерматолошка вода може да биде вклучена во секојдневните рутини за нега на кожата, бидејќи работи на елиминирање на микроорганизмите кои предизвикуваат акни, митесери и други деформитети од вишокот маснотии и загадувањето, на пример.

Конечно, вреди да се напомене дека арниката и пантенолот се двете најистакнати активни состојки во овој производ. Додека арниката е моќен природен антиинфламатор кој ја смирува кожата, пантенолот го хидрира и омекнува дермисот,го одложува стареењето на клетките на кожата.

Активен пантенол, елементи во трагови и арника
Мирис Нема
Волумен 150 ml
Parabens Нема
Без суровост Да

Дерматолошка термална вода Ана Пегова

Сите придобивки од чистата термална вода

Брендот Ана Пегова во својата термална вода се впушти во најдоброто што може да се има во оваа класа на производи: чистотата и едноставноста на производот на кој, во суштина, му треба да биде што е можно природно.

Поради тоа што доаѓа директно од подземните топли извори во рацете на крајниот потрошувач, без да помине низ никаков процес на мешање, оваа термална вода ги зачувува сите важни компоненти, како што се манган, пантенол (витамин Б5), силициум , цинк и други.

Зачувувањето на овие природни активни принципи го прави производот во својата формула да ги внесе сите својства на „вистинската“ термална вода. Овие супстанции промовираат неколку придобивки за кожата, како што се хидратација, заздравување, регенерација и дејство против стареење.

Средства Чиста термална вода и есенцијални минерали
Мирис Нема
Волумен 150 ml
Парабени Нема
Без суровост Да

Прекрасно лето

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.