Чај од камилица за бебе: придобивки, кога да се даде, количина и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Зошто да му давате на бебето чај од камилица?

Раѓањето на бебето носи многу промени во животот на мајката и семејството воопшто. Првите што се чувствуваат се поврзани со непроспиените ноќи, поради моментите кога бебето се буди.

Генерално, бебето се буди неколку пати во текот на ноќта поради фактот што, во првите моменти на животот се соочува со многу силна колика. Мајките во овие моменти може да се чувствуваат изгубено, не знаејќи што да направат за да ја ублажат болката на бебето.

Некои домашни и здрави методи можат да го олеснат овој процес на адаптација и да ја обезбедат благосостојбата на детето додека му носат помирен ноќен сон за мајката, како чај од камилица. Во продолжение погледнете ги причините да му дадете чај направен со ова растение на вашето бебе!

Повеќе за камилицата

Камилицата е лековито растение полно со придобивки што е дел од видот Matricaria recutita. Во својот состав има неколку фенолни соединенија и есенцијални масла кои можат многу да го поволат вашето здравје воопшто.

Едно од неговите најпознати својства е фактот што ова растение се смета за природен смирувач. Постојат неколку начини на употреба на камилица и препарати кои можат да донесат големо олеснување во вашето секојдневие. Откријте подолу некои од својствата на ова неверојатно лековито растение!

Својства наставена во устата на бебето, важно е да е квалитетна и да не носи ризици за бебето, предизвикувајќи алергии и други штети.

Како да го направите тоа

Прво, за оваа техника потребно е да се подготви чај од камилица како и обично. Само со цветовите на растението и водата. Оставете ја смесата да зоврие, а потоа извадете ги цветовите од водата за да остане само чајот што навистина ќе се користи.

Исто така, важно е да се остави малку да се излади пред да го користите, бидејќи ќе треба да го вметнете марамчето и навлажнете го за да го нанесете во пределот каде што излегуваат забите. Друг начин да се користи оваа техника на марама е да се стави во устата на бебето за да може да го цица.

Чајот од камилица како ароматерапија за спиење на бебето

Камилицата е одлична борба против стрес, анксиозност и несоница ова е повеќе од познато. Но, постојат некои многу посебни начини за користење на ова моќно растение, освен самото внесување на неговиот чај.

Може да се користи и како силен сојузник на ароматерапијата, која многу порасна во преференциите на луѓето, бидејќи гарантира придобивки долгорочно без воопшто да се забележи неговата секојдневна употреба. Тоа е затоа што камилицата останува во воздухот преку техники кои ќе бидат прикажани подолу. Продолжи со читање!

Индикации

Ароматерапијата направена со камилица е многу индицирана да донесе помирна и помирна средина вопијалоци. Ова, бидејќи како што постојано ќе се вметнува во воздухот, впечатливо е што детето станува посмирено, помалку плаче и станува многу помирно.

Оваа способност да се трансформира околината доаѓа од фактот што камилицата има неверојатен седатив својства, и ја носи таа смиреност кај бебињата, со што им го олеснува заспивањето, без плачење и иритација кои се вообичаени во овие моменти.

Состојки

За користење на камилицата во ароматерапијата, важно е да се внимава на некои детали во начинот на подготовка и состојките. Кои се:

- Концентриран чај од камилица (повеќе цвеќиња од вообичаено за иста количина на вода);

- Навлажнувач на просторијата.

Потребно е да имате овлажнител кој може да се користи на овој начин, бидејќи некои не прифаќаат други супстанции освен филтрирана вода. Проверете го овој детал пред да ја користите оваа техника.

Како да го направите тоа

Прво, треба да направите чај од камилица кој е многу појак од вообичаеното. Во овој случај, цвеќето треба да биде во поголемо количество отколку во подготовката за негово внесување. На овој начин, чајот ќе има многу поголема концентрација на својствата на растението.

Потоа ставете го чајот во областа каде што треба да се вметне течноста за овлажнител на вашето дете, секогаш проверувајќи дали го поддржува овој тип на супстанција. Секогаш повикувајте некоиминути пред детето да заспие и да си оди додека не заспие.

Колку често можам да дадам чај од камилица на бебето?

Се препорачува мајките и татковците да се консултираат со детскиот педијатар пред употреба на кој било вид супстанција, дури и ако е природна. Тој ќе има многу повеќе знаења за физиологијата на неговиот син и за тоа како се однесува кон некои состојки. Но, препораката е да не се злоупотребува употребата на чај, дури и да е растителна и нешто природно.

Чајот што ќе се внесе може да се употреби во дози од 30 до 60 мл за неколку моменти од на денот, максимумот назначен е три пати. И секогаш имајќи во предвид дека бебињата можат да имаат контакт со други супстанции и храна само по шестмесечна возраст, а пред тоа приоритет е само да го хранат и внесуваат мајчиното млеко.

камилица

Постојат неколку својства на камилицата, бидејќи ова растение има некои соединенија кои можат да имаат корист од неколку области на здравјето во исто време, иако е познато по својата главна карактеристика, а тоа е смирувачкиот ефект што го предизвикува на телото.да се проголта.

Но, може да се користи и за други намени, бидејќи има антиспазмодични, антиинфламаторни и лековити својства. Затоа, камилицата може да се користи за различни намени, иако е многу позитивен домашен лек за борба против несоницата и анксиозноста, делува и против лошо варење и менструални грчеви.

Потекло на камилицата

Иако е многу позната во различни делови на светот и вообичаено се користи за различни намени во Бразил, камилицата потекнува од Европа.

Но, поради неговата висока приспособливост на различни локации, бидејќи ова е растение кое лесно може да преживее умерена клима, камилицата позитивно се развила во Бразил. А денес е едно од најупотребуваните лековити растенија, како за чаеви, така и за други природни лекови кои го имаат во својот состав.

ВНИМАНИЕ! Консултирајте се со докторот на бебето!

И покрај тоа што е растение добро познато по своите неверојатни својства и фактот што има соединенија кои се способни да ја ублажат колика, неопходно е да се консултирате со лекар пред да го користите чајот одкамилица за ублажување на болката на вашето бебе.

Дури и ако е растение и нешто природно, важно е секогаш да разговарате со лекар пред да користите било каква супстанца со бебињата, бидејќи тие се уште се во фаза од животот многу чувствителни а секое соединение може да предизвика раздразливост во нивниот дигестивен систем. Затоа, вреди прво да се консултирате со вашиот лекар во врска со употребата на чаеви и деривати од камилица.

На која возраст можете да пиете чај од камилица?

Бидејќи се уште се во многу чувствителна фаза на развој, иако тоа е природно соединение и кое не би влијаело негативно на развојот и здравјето на бебето, важно е да се оцени дека во првите месеци идеално е на детето да не му се нуди ништо друго освен мајчиното млеко.

Во овој случај, се препорачува чаеви од камилица да се нудат само откако бебето ќе наполни шест месеци. Кога му нудите чај на детето, внимавајте да биде на блага температура.

Избегнувајте кесички и индустријализирани чаеви

Важно е да се напомене дека чаевите, и покрај тоа што се моќни здравствени помагала, како во случајот со камилицата, која има неколку неверојатни својства, секогаш се подобри. се користи во својата природна форма.

Дури и во услови на напорен ден на ден, дадете приоритет на сувите и природни билки, бидејќи индустријализираните кеси може да содржат другикомпоненти за одржување на нивната конзервација на полиците на супермаркетите кои не се многу погодни во овој случај, ако сакате нешто поприродно и без синтетички соединенија, на пример. За бебињата, идеално е чајот да се подготвува со билката „ин натура“ за да се избегнат овие проблеми.

Придобивките од чајот од камилица за бебето

Чајовите помагаат во ублажување на колика, па дури и за обезбедување помирен сон за бебињата кои имаат одредени потешкотии во некои случаи за долго спиење периоди, многу се препорачуваат, секогаш со почитување на почетната возраст.

Тие имаат неверојатни придобивки кои можат да го олеснат животот и на детето и на мајката, бидејќи многу ги олеснуваат предизвиците на мајчинството. Во случајот на камилицата, смирувачките својства го олеснуваат овој процес, бидејќи тие обезбедуваат помирен сон покрај тоа што ја ублажуваат колика. Прочитајте повеќе за придобивките подолу!

Го смирува бебето

Бидејќи содржи смирувачки својства, камилицата, освен што се користи за ублажување на бебешка колика, го олеснува и смирувањето на детето, обезбедува ноќен сон подолго и помирно.

Со ублажување на болките од колика, кои во првите месеци се постојани, детето се чувствува помирно и на тој начин успева да има подобар ноќен сон, што исто така носи многу придобивки за мајките, кои во првите месеци чувствуваатисцрпени со малку сон. Затоа, ова е одлична стратегија за да се осигурате дека бебето ќе има мирна ноќ, без болка и со поредовен сон.

Ја намалува болката при излегување на забите

Камилицата е исто така многу погодна за периоди кога забите почнуваат да излегуваат, бидејќи го ублажува стресот на бебето во ова, што е еден од најпредизвикувачките периоди од првите месеци.

Ова се случува затоа што кога забите почнуваат да излегуваат, бебињата стануваат пораздразливи и завршуваат постојано да плачат поради болката што ја чувствуваат во тој момент. А бидејќи камилицата има својства кои ја ублажуваат болката и смируваат, исклучително позитивно е да се користи во овој период од животот на бебињата преку чаеви.

Чолиќ

За колика, мајките можат да подготват чај од камилица поврзан со други билки кои се подеднакво моќни и носат многу придобивки за здравјето на детето воопшто.

Некои може да се користат во мали количини, дури и пред мајката да го дои детето, бидејќи тоа значително ги намалува шансите после хранењето детето да доживее силна колика поради доењето. Во овој случај, пред да го доите бебето, обидете се да му дадете мала лажица чај.

Чај од камилица

За да ги искористите придобивките од камилицата и да го промовирате здравјето на вашето бебе, обидете се да направитечај со растението и користете го секојдневно, доколку е потребно, пред да го доите, па дури и пред да го заспиете.

Важно е да се нагласи дека возраста мора да се почитува, бидејќи бебињата пред шест месеци не треба да има контакт и да внесува друга храна и пијалоци освен мајчиното млеко. На овој начин почекајте да ја достигнат таа возраст за да уживате во благодетите на ова растение. Како да го подготвите, погледнете во продолжение!

Индикации

Чајот чај од камилица е индициран за ублажување на колика и за опуштање на бебињата за да имаат помирен и потраен сон, со што се спречува будењето на различни пати од ноќта. Тоа може да биде негативно и за детето и за мајката, која може да помине неколку ноќи без да спие правилно.

Затоа, чистиот чај само со камилица е индициран за овие моменти на висок стрес кај детето, со колика. или кога забите излегуваат.

Состојки

За да подготвите чај од камилица, потребни ви се следните состојки:

- 2 лажички суви цветови од камилица;

- 250 мл зовриена вода.

Вреди да се напомене дека идеално е секогаш да се користат суви цветови, кои се продаваат во продавниците за здрава храна. Дајте им приоритет и не користете индустријализирани производи, особено ако овој чај се нуди на бебиња и деца.

Како да го направите тоа

Подготовката на чајот од камилица е прилично едноставна, се што треба да направите е да сварите 250 мл вода и кога ќе достигне точка на вриење, земете ги цветовите од камилица, двете лажички и ставете ги во водата. .

Потоа, покријте го садот каде што е зовриена водата и оставете ја оваа смеса од листови и зовриена вода да отстои најмалку 5 до 10 минути. Потоа процедете ги цветовите од водата. Овој чај може да се користи три пати на ден доколку е потребно.

Чај од камилица со анасон и ловоров лист за пред шише

Чајот од камилица сам по себе е одличен борец против стрес, иритација и колика кај бебињата, но може да се комбинира со други многу моќни билки кои ќе му донесат уште повеќе придобивки на детето.

Во овој случај, камилицата може да се комбинира со анасон и ловоров лист, кои исто така се многу позитивни. Оваа асоцијација е моќна за ублажување на колика кај бебињата и се препорачува пред да го доите детето, бидејќи на тој начин детето нема да чувствува многу болки во колика предизвикани од хранењето, што обично се случува. Продолжете со читање за да дознаете повеќе!

Индикации

Чајот од камилица, ловор и анасон е идеален за спречување на бебињата да страдаат од колика предизвикана од доењето. Во овој случај, секогаш е важно да се запамети дека пред да го нахраните детето, една лажица од оваа смеса може да направисета разлика за да не трпи болки.

Камилицата како антиспазмодично ја ублажува физичката напнатост која ја предизвикуваат грчевите, а исто така и емоционалната поради своите седативни својства. Така, таа е индицирана да го смири бебето во овој процес.

Состојки

За да подготвите чај од камилица, анасон и ловоров лист, потребно е да имате неколку состојки, а тоа се:

- 1 грст сушени цветови од камилица;

- ½ лажичка сушен анасон;

- 1 ловоров лист;

- 1 чаша вода.

Секогаш добро запомнете дека овие состојки може да се најдат многу лесно во сува состојба. Затоа, секогаш се препорачува да ги користите овие производи што е можно поприродно за да се осигурате дека нивните својства нема да бидат засегнати.

Како да го направите

Подготовката на чајот од камилица, анасон и ловоров лист е многу едноставна, бидејќи сите состојки ќе влезат во садот што може да се стави на шпоретот заедно со чашата на вода. Потоа оваа смеса ќе се вари околу 5 минути. Оставете го да помине низ овој процес за да ги ослободи сите својства на спорните листови во водата.

Потоа, исклучете го огнот и отстранете ги сите листови чај со процедување. Оставете го малку да се излади пред да му го дадете на бебето. Секој пат кога ќе го доите детето или кога ќе најдете дека е потребно во договор со педијатарот, дајте му по една лажица.

Чај од камилица во четки за заби

Со толку многу својства и примени, камилицата може да се користи и на различни начини, иако е многу вообичаено да се внесува нејзиниот чај. Но, секогаш вреди да се запамети дека ова растение исто така има атрибути за заздравување и ублажување на болката, како во случајот со никнувањето на забите кај бебињата, што е тешко време и за детето и за мајката.

Затоа, . постои начин да се искористи ова растение и да се донесе повеќе квалитет во деновите на поголем стрес со раѓањето на забите. Во продолжение погледнете како да ја подготвите!

Индикации

Во овој случај, овој начин на користење и подготовка на камилицата е индициран за моменти на поголем стрес со раѓањето на забите.

Ова е комплицирано време за мајките и бебињата, бидејќи никнувањето на забите предизвикува многу стрес, покрај иритацијата што ја чувствуваат децата во овој период, кои сакаат да гризат играчки за да ги чешаат забите и малку да ја подобрат раздразливоста во моментот. Овој препарат може да им донесе повеќе олеснување на бебињата во овој тежок период од нивниот живот.

Состојки

За оваа подготовка потребни ви се неколку различни состојки. Погледнете кои предмети ќе се користат:

- Платнено марамче;

- Чај од камилица.

Погрижете се марамчето да може да се користи за оваа намена, бидејќи ќе биде

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.