Чај од шафран: за што служи? Предности, својства и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Зошто да пиете чај од шафран?

Шафранот, или куркумата, може да се смета за братучед на ѓумбирот, бидејќи тие се од исто семејство. Неговите корени, широко користени во готвењето, имаат многу силен портокалов тон. Поради оваа причина, тие се користат и како боја со векови.

Чајот од шафран има убава, живописна боја, која се движи од жолта до портокалова. Покрај тоа, оваа инфузија има силен, егзотичен и малку зачинет вкус. Ова се случува поради куркуминот, моќен антиинфламаторно дејство.

Овој пијалок има неколку лековити својства, бидејќи е богат со хранливи материи и минерали. Продолжете да читате и проверете ги сите негови здравствени придобивки!

Повеќе за чајот од шафран

Чајот од шафран е широко користен во Индија поради неговите превентивни и лековити својства. Тој е способен да дејствува низ телото, оптимизирајќи го неговото функционирање. Следно, дознајте повеќе за оваа моќна инфузија!

Карактеристики на чајот од шафран

Чајот од шафран не се здобива со популарност за ништо, бидејќи неговите својства се прекрасни. Извор е на витамините Б3, Б6 и Ц, покрај тоа што е богат со минерали како што се калциум, железо, манган, бакар, цинк и калиум.

Овој напиток го има куркуминот како главен активен, одговорен за бојата силен и карактеристичен вкус. Тоа е флавоноид со антиинфламаторни својства. Наскоро,редовно има мала или никаква преваленца на одредени видови на болести.

Инаку, комбинацијата на чај од шафран со рузмарин носи уште повеќе придобивки, зголемувајќи го неговото дејство врз варењето. Покрај тоа, оваа билка помага во ублажување на главоболката.

Борбата со менталниот замор е една од силните страни на чајот од шафран со рузмарин. Тоа е одличен избор за најстресните моменти во нашите животи, како што се училишни тестови, интервјуа за работа или работни состаноци.

Состојки

Погледнете ги состојките за вкусен и миризлив чај.шафран со рузмарин:

- 1 лажица рендан свеж шафран (исчистен и излупен) или 1 лажичка шафран во прав;

- 1 шолја вода што врие;

- 1 лажица од свеж рузмарин.

Како да го подготвите

За да го започнете чајот, ставете го веќе изренданиот или исчистениот шафран во темен сад, за да не се обои жолто (вреди да носите ракавици исто така, за заштита на прстите при рендање на коренот). Додадете го рузмаринот и оставете го настрана.

Потоа оставете ја водата да зоврие и прелијте ја со смесата со рузмарин и шафран. Покријте го садот и оставете го да отстои околу 10 минути. Потоа, само процедете и уживајте.

Колку често можам да пијам чај од шафран?

Не постои утврдена фреквенција за пиење чај од шафран, но идеално е да не се надминува 1 чашапијалок на ден. Инфузијата може да се конзумира на празен стомак или после јадење, за да се помогне во процесот на варење.

Сепак, за да имате поголема долговечност, чајот од шафран може да се пие секојдневно, исто како и жителите на островот Окинава, Јапонија. Ова место има еден од најголемите животниот век во светот.

Но, што да направите ако не сакате чај? Добра стратегија да го вклучите шафранот во вашата исхрана е да го користите за зачинување на солена храна или дури и да им дадете посебен шмек на колачите. Исто така, запомнете дека чајот е природна алтернатива за третман и не ја исклучува проценката на квалификуван професионалец. Ако симптомите продолжат или се потешки, не двоумете се да посетите лекар.

Чајот според многумина е природен антиинфламаторно средство.

Покрај тоа, има антиоксидантни, диуретични и антиспазмодични својства, помагајќи во борбата против болката. Затоа може да се користи во лекување на повеќе болести.

Потекло на шафранот

Шафранот, научно име Curcuma longa, е познат и како куркума, куркума, жолт ѓумбир, земја од куркума и сончев корен . Тоа е растение кое потекнува од азискиот континент, поконкретно од Индонезија и јужна Индија.

Има пиперка арома, со егзотичен и малку горчлив вкус, што е една од основните состојки на карито, типично индиско зачин. Исто така, куриозитет е што, во некои азиски земји, шафранот е исто така дел од рутината за убавина. Прашокот од овој корен се разредува во вода и се користи за да се направи кожата полна и мазна.

Несакани ефекти

Може да се појават некои несакани ефекти по конзумирање на чај од шафран. Тие вклучуваат: главоболка, сува уста, промени во апетитот, анксиозност, вртоглавица, гадење, возбуда, поспаност, потење, повраќање, запек и дијареа.

Исто така, консултирајте се со лекар пред да го вклучите овој чај во рутината, ако земате антихипертензивни лекови. Куркуминот, активен во шафранот, може премногу да го намали крвниот притисок кога се користи во комбинација со лекот. Патем, мора да се внимава и со предозирање. високдози од ова растение (над 5 грама) може да предизвикаат интоксикација.

Контраиндикации

И покрај бројните здравствени придобивки, конзумирањето чај од шафран не е индицирано за некои луѓе:

- Бремени жени: може да предизвика спонтан абортус или да го стимулира породувањето;

- Луѓе со проблеми со срцето или низок крвен притисок: чајот го намалува крвниот притисок;

- Поединци со камења во жолчното кесе и болести на црниот дроб: Неопходно е да се консултирате со лекар, бидејќи шафранот може да го зголеми производството на жолчка;

- Кој е алергичен на растенијата од родот Olea: оние кои се алергични на маслинки имаат тенденција да страдаат од реакции и кога доаѓаат во контакт со шафран.

Придобивките од чајот од шафран

Знаејќи дали можете да консумирате или не чај од шафран, треба да ги знаете придобивките од овој пијалок, кои се безброј. Проверете сè за чајот подолу!

Добар за срцето

Чајот од шафран помага да се намали лошиот холестерол. Ова беше заклучокот од студијата која покажа дека куркуминот може да го намали нивото на холестерол воопшто. На овој начин, овој пијалок го намалува и ризикот од развој на посериозни проблеми, како што се срцеви заболувања и мозочен удар, популарно познати како мозочен удар.

Оваа инфузија делува на циркулацијата на крвта, помагајќи да се отстранат холестеролните плаки кои се лепат на садови и артерии. Ова го прави процесот повеќетечен и ефикасен, придонесувајќи за оптимизација на вашето тело.

Помага при слабеење

Чајот од шафран е важен сојузник за телото во процесот на слабеење. За почеток, оваа инфузија е нискокалорична, има само 8 калории во чаша. Покрај тоа, неговиот главен адут, куркуминот, помага во варењето на храната.

На овој начин метаболизмот во целина се оптимизира. Затоа, кога чајот од шафран се комбинира со здрава исхрана, тој многу придонесува за ограничување на растот на масните клетки во нашето тело.

Покрај тоа, овој пијалок е во состојба да го балансира нивото на шеќер во крвта и да го зголеми количеството на серотонин во мозокот, контролирајќи го апетитот.

Добар за мозокот

Чајот од шафран е пријател на нашиот мозок и може да се смета за моќен смирувач. Всушност, редовното консумирање на овој пијалок може да ја намали појавата на болести како депресија, бидејќи го зголемува производството на хормонот на среќата, серотонин.

Покрај тоа, антиоксидантните својства на оваа инфузија имаат потенцијал да превенираат ги оштетува мозочните нарушувања кои предизвикуваат Алцхајмерова и Паркинсонова болест. Тоа е затоа што чајот од шафран делува како невропротектор. Вреди да се запамети дека се потребни повеќе студии, но досегашните резултати се ветувачки.

Го зголемува имунитетот

Важна придобивка од чајот од шафран е неговата улога возголемен имунитет. Поради неговата хранлива вредност на златото и неговите антиоксидантни својства, верзијата на овој чај е позната и како златно млеко (златно млеко, преведено од англиски).

Златното млеко е древен пијалок, по потекло од Индија. поточно на ајурведската медицина. Се смета и за варијација на чај од шафран, бидејќи наместо вода користи животинско или растително млеко. Нашироко е поврзан со добро здравје, зголемен имунитет и долговечност.

Антивоспалителен

Чајот од шафран има моќно антиинфламаторно дејство, бидејќи е многу корисен за лекување на сите воспаленија на телото. Затоа, тој е и одличен здравствен сојузник, бидејќи го регулира менструалниот циклус. Покрај тоа, овој пијалок помага да се намали непријатноста поврзана со овој период, како што се грчеви и болки во грбот.

Патем, оние кои страдаат од артритис исто така можат да имаат корист од својствата на оваа инфузија. Тоа е затоа што куркуминот присутен во шафранот може да ја намали болката кај овие пациенти, бидејќи е ефикасен како некои лекови за да се обезбеди подобар квалитет на живот.

Добар за видот

Чај од шафран е одличен за здравјето на очите, бидејќи помага во одржување на добар вид многу подолго, заштитувајќи го овој орган и намалувајќи ја можноста да страдате од идни проблеми. Понатаму, две истражувања спроведени во Обединетото Кралство сугерираат дека куркуминотГлавната активна состојка на шафранот е способна ефикасно да го третира глаукомот уште од првите знаци.

Друго истражување, сè уште во почетната фаза, покажува дека овој корен е одличен сојузник и во третманот на увеитис, болест која предизвикува воспаление на дел од ирисот, увеа (пигментирана внатрешна обвивка на очите).

Спречува рак

Потенцијалот на чајот од шафран како сојузник во превенцијата и лекувањето на ракот е постојано се изучува. Некои истражувања покажуваат дека овој корен е способен да го забави растот на клетките на ракот.

Покрај тоа, ова дејство се случува благодарение на хемиската компонента, флавоноидот, од оваа инфузија: кроцинот. Се бори против малигните клетки, предизвикувајќи намалување на туморите.

Сепак, треба да се завршат повеќе студии за да се обезбеди ефикасност на оваа храна против ракот. Засега она што е познато е дека чајот од шафран е моќен антиоксиданс и помага во процесот на спречување на разни болести од овој тип.

Антиоксиданс

Чајот од шафран има моќно дејство антиоксиданс. Студиите спроведени во Соединетите Американски Држави укажуваат дека својствата на куркуминот, главната активна состојка во овој корен, се борат против слободните радикали кои предизвикуваат рак и стареење на клетките.

На овој начин, овој пијалок може да спречи и да се намали, на среден и на долг рок, штетата на нашето тело. Понатаму,овој чај помага во апсорпцијата на хранливите материи и го регулира метаболизмот.

Се бори против грип и респираторни заболувања

Кога се внесува, чајот од шафран е одличен сојузник во борбата против грипот, настинката и респираторните заболувања. Конзумирањето на овој напиток му помага на телото побрзо да закрепне, бидејќи е експекторанс, односно ги чисти дишните патишта и го намалува воспалението.

Така и оние со астма треба да ги земат предвид својствата на овој чај, бидејќи тој ги ублажува симптомите на болеста. Патем, придобивките од инфузијата од шафран може да се подобрат кога ќе додадеме мед.

Веројатно знаете некој кој препорачува да користите мед за ублажување на симптомите на грип. Овие луѓе се апсолутно во право, бидејќи оваа храна е природен лек против болки и антибиотик. Така, чајот од шафран со мед е совршена комбинација.

Афродизијак

Чајот од шафран ужива огромен престиж како природен афродизијак или сексуален стимуланс во источните земји. Ова се случува затоа што помага да се зголеми либидото и исто така делува за спречување на неплодност.

Една од својствата на овој корен е неговиот вазодилататорски ефект, кој може да промовира зголемена чувствителност во гениталниот регион. Понатаму, оваа инфузија е одлична опција за мажи кои страдаат од предвремена ејакулација, бидејќи помага да се намалат, па дури и да се спречат овие епизоди.

Чај од шафран

Дополнителноосвен што е вкусен, ароматичен и визуелно привлечен, чајот од шафран има и бројни хранливи својства. Затоа, доколку сакате да го споите корисното со пријатниот, или во случајов вкусот и здравјето, овој пијалок е идеален. Проверете ги индикациите и начинот на подготовка подолу!

Индикации

Чајот од шафран (или куркума) е еден од најновите трендови во светот на инфузии. И покрај тоа што има лековити својства познати илјадници години во Индија, тој стана популарен во последниве години, малку по малку, на Запад.

Меѓу придобивките од овој пијалок, се издвојува антиинфламаторната моќ, важна карактеристика во студените зимски денови, кои имаат поголема инциденца на случаи на грип и настинки.

Покрај тоа, инфузијата направена со шафран е индицирана и за лица кои страдаат од дигестивни проблеми, бидејќи овој чај го подобрува варењето на храната, а исто така помага и за исфрлање на токсините од телото.

Состојки

За почеток, знајте дека постојат два начини за подготовка на чај од шафран. Можете да користите свеж или во прав корен. Проверете што ќе ви треба за да подготвите која било верзија:

- 1 лажица (супа) рендан шафран (веќе исчистен и излупен. Внимавајте со прстите, кои може да се обојат) или 1 лажичка (чај) шафран прав;

- 1 шолја (чај) врела вода;

- Свежо мелен црн пипер по вкус (по желба).

Бибер -на кралството ја зголемува моќта на куркуминот, правејќи ги придобивките од шафранот уште помоќни.

Како да го направите

За да го подготвите вашиот чај, исечете мало парче шафран во натура, веќе санирани и излупени. Потоа изрендајте го шафранот носејќи ракавици (за да не добиете жолти прсти). Резервирајте во контејнер со темна боја. Ако го користите прашокот, само истурете го директно во садот во кој ќе се приготвува инфузијата.

Оставете ја водата да зоврие. Штом ќе зоврие, прелијте го со шафранот и додадете го црниот пипер. На крајот, покријте го садот и оставете го да отстои околу 15 минути.

Чај од шафран со рузмарин

Чајот од шафран е само еден од начините за консумирање на овој корен и може да се зголеми со друга храна, како што се билки и зачини. Инфузијата на шафран со рузмарин има уникатен вкус и незаборавна арома. Вашата куќа дефинитивно ќе има прекрасен мирис кога ќе го направите овој пијалок. Затоа, следете го чекор по чекор подолу!

Индикации

Кога одиме на лекар, ние сме охрабрени да јадеме храна со живописни бои, бидејќи обоениот дел од растенијата е поврзан со антиоксиданси. Затоа, чајот од шафран, кој има интензивна жолта боја, вреди злато.

Многу студии ја анализираат ефикасноста на куркуминот во борбата против разни болести, бидејќи населението на некои земји кои консумираат шафран

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.