Чај за инфекции на уринарниот тракт: Со лук, ѓумбир, конска опашка и друго!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Општи размислувања за чајот за уринарна инфекција

Домашните лекови се одличен извор за оние кои треба веднаш да се справат со нивните здравствени проблеми. Во однос на уринарната инфекција, можете да изберете од чаеви, како што се влакна од пченка, на пример, или инфузии како магдонос.

Важно е да се истакне дека за тие да имаат позитивен ефект во лекувањето на уринарна инфекција на уринарниот тракт, овие чаеви мора да нудат антибактериски, антиинфламаторни својства и мора да бидат диуретици. За да можете да ги елиминирате бактериите преку урината, да ги ублажите симптомите на инфекцијата и да го забрзате вашето закрепнување.

Иако овие домашни третмани немаат толку висок степен на ефикасност како оној на медицинскиот третман. Сепак, овие чаеви се користат како алтернативен третман широко распространет ширум светот. Следете ја оваа статија и откријте ги придобивките од чаевите за инфекција на уринарниот тракт!

Инфекција на уринарниот тракт, видови, како се јавува и нејзините причини

За луѓе кои пијат малку вода или кои имаат тенденција за да ја задржат урината подолго време, тие имаат поголема веројатност да развијат инфекција на уринарниот тракт. Па, ова однесување ќе генерира низа компликации во вашиот уринарен тракт и може да донесе сериозни последици за телото.

Следете го читањето за да разберете што е уринарна инфекција,ставете го во шолја со вода, оставајќи го да кисна 7 минути. Потоа само процедете и пијте најмалку 3 пати на ден.

Други домашни и природни лекови за инфекција на уринарниот тракт

Покрај чаевите, постојат и други природни домашни лекови кои можат да помогнат при третман на инфекции на уринарниот тракт. На пример, сок од калинка, сок од брусница и тинктура од настурциум, сите нудат својства способни да ги ублажат симптомите на инфекцијата. Откријте ги нивните карактеристики и научете како да ги подготвите подолу!

Сок од калинка

Калинката е богата со тритерпени, стероиди, танини и витамин Ц, овие супстанции помагаат да се зголеми киселоста во урината што би послужило како антибактериско својство. Неговиот сок е многу ефикасен за случаи на инфекција со микроорганизми како што се Escherichia coli и Klebsiella pneumoniae.

Состојките потребни за сокот се:

- 2 до 3 многу зрели калинки ;

- 1 литар вода.

Сокот од калинката мора да го подготвите така што ќе ги исечете на половина и ќе им ги извадите семките. Откако ќе го направите ова, само ставете ги семките да се изматат заедно со водата во блендерот, процедете ги и пијте.

Сок од брусница

Бусницата може да се нарече и брусница или брусница, има супстанци како како флавоноиди, терпеноиди, катехини, проантоцијанидини, лимонска и јаболкова киселина. Тие имаат способност даспречување на адхезијата на бактериите во уринарниот систем, помагајќи да се елиминираат микроорганизмите.

Состојките кои ќе треба да ги имате при рака за да го подготвите сокот од брусница се:

- 2 до 3 лажици Супа од дехидрирана брусница;

- 1 литар вода.

Подготовката на сокот е многу едноставна, само измешајте ги состојките во блендер, процедете и пијте 1 чаша 2 до 3 пати на ден.

Тинктурата на настурциум

Тинктурата од настурциум е способна да ја намали пролиферацијата на бактерии кои предизвикуваат инфекции на уринарниот тракт поради своите антибиотски својства, покрај тоа што нуди ефективно диуретичко и антисептично дејство во борбата против инфекцијата.

Ставете 20 до 50 капки тинктура од настурциум во половина чаша топла вода. Потоа само добро измешајте ги состојките и пијте. Индикацијата е да се зема најмалку 3 до 5 пати на ден.

Симптоми, вообичаени сомнежи и навики за здравјето на уринарниот тракт

Уринарната инфекција ќе влијае на сите барем барем еднаш во животот. И покрај тоа што е проблем кој се повторува во човештвото, тој предизвикува голем број сомнежи за неговите симптоми и превенција. Продолжете со читање и расчистете ги овие сомнежи токму сега!

Симптоми на инфекција на уринарниот тракт

Симптомите можат да бидат различни, бидејќи директно ќе зависат од регионот каде што се појавила инфекцијата. Подолу се наведени симптомите што може да ги прикаже секој тип наинфекција.

- Симптоми на инфекција на мочниот меур (циститис)

Најчестите симптоми во случаи на циститис се болка, печење и непријатност при мокрење. Покрај потребата за неколкукратно мокрење и покрај тоа што излегува во мали количини. Други можни симптоми се уринарна итност, присуство со заматен аспект и лош мирис.

- Симптоми на бубрежна инфекција (пиелонефритис)

Бубрежните инфекции се посериозни поради ризикот да се размножуваат кај други органите да бидат понагласени. Затоа, потребно е да се спроведе подолг третман, симптомите на оние кои имаат овој вид уринарна инфекција се треска, гадење, повраќање, болки во долниот дел на грбот и постојана непријатност.

- Симптоми на инфекција на простатата ( простатитис )

Во однос на инфекцијата во простатата, вообичаено е да се доживее треска, болка при мокрење, тешкотии при мокрење и болка помеѓу скроталната кеса и анусот.

- Симптоми на инфекција во уретра (уретритис)

Инфекцијата во уретрата може да предизвика чувство на печење при мокрење и белузлав исцедок од уретрата.

Меѓутоа, без оглед на видот на уринарната инфекција, доколку чувствувате болка во мускулите, гадење и повраќање се веќе знаци кои се сметаат за сериозни. Тоа значи дека инфекцијата е веќе во напредна фаза и ви треба престој во болница за веднаш да се лекувате.

Друга точка е времетраењето на симптомите, тие обично траат 2 до 3 дена откако ќе исчезнат. почнатретман. Единствен исклучок е за инфекции на простатата и бубрезите за кои е потребно подолго време на набљудување.

Кај постарите лица, оваа болест може да нема симптоми, па потоа се нарекува асимптоматска уринарна инфекција. Затоа, постои потреба од медицинско следење за да се потврди нивото на еволуција на инфекцијата.

Постојат некои процедури во нашиот секојдневен живот кои доколку се применат вашата рутина значително ќе го намали ризикот од добивање на уринарна инфекција. Како да пиете многу течности или пијалоци како зелениот чај кои имаат диуретично дејство што ќе ви помогне да го одржите вашиот уринарен систем.

Покрај овие основни совети, еве листа на навики:

- Никогаш не држете урина;

- избегнувајте капење во кади;

- чистете ги гениталиите пред и после сексот, секогаш не заборавајте да уринирате после чинот;

- Избегнувајте користење интимни дезодоранси области;

- Препорачливо е жените да користат памучна подлога.

Постојат и некои специфични совети за жените во врска со чистењето по мокрењето, кое секогаш треба да се прави од напред кон назад. Треба да избегнуваат употреба на хартија или влажни марамчиња кои имаат парфем, бидејќи можат да ја променат вагиналната pH вредност.

Дали инфекцијата на уринарниот тракт е пренослива?

Во повеќето случаи на уринарни инфекции тие се заразени од други фактори освенпо секс. Меѓутоа, во сексуалниот однос е можно да се пренесат бактериите одговорни за предизвикување на инфекцијата, обично предизвикувајќи инфекции во уретрата или мочниот меур.

Кои се можните третмани за инфекција на уринарниот тракт?

Најчестиот третман е употребата на антибиотици кои мора да бидат назначени од вашиот лекар. Чаевите и домашните лекови би биле корисни доколку ги потенцираат ефектите на лековите од нивното диуретичко и антиинфламаторно дејство.

Значи, доколку конвенционалниот третман трае во просек од 7 до 10 дена, внесете го чајот редовно во текот на овој третман може да ги намали овие денови и да ви помогне побрзо да заздравувате од инфекцијата на уринарниот тракт.

Какви мерки на претпазливост се потребни при конзумирање на чај за инфекција на уринарниот тракт?

Без оглед на производот што го користите како лек за лекување на уринарната инфекција, дури и ако се работи за чаеви или природен лек, треба да го следите советот на лекар. Затоа, употребените дози треба да се приспособат на нивните физиолошки карактеристики како што се тежината, возраста и висината.

Покрај тоа, бремените жени или оние кои сè уште ги дојат своите деца треба да избегнуваат користење каков било вид чај без претходно индикација на вашиот акушер. Бидејќи чаевите имаат својства кои можат да ги преоптоварат вашите бубрези и да го загрозат вашиот и вашиот животбебе.

Затоа, најефективен и најбезбеден начин е да се консултирате со лекар. Само кога ќе посетите здравствен работник ќе имате јасни препораки за третман за вашиот проблем со инфекцијата. За да не го компромитирате вашето тело уште повеќе и да го гарантирате успехот на вашиот третман.

нејзините видови и како се јавува кај мажи, жени и деца, за да се спречи!

Што е инфекција на уринарниот тракт

Ова е вид на инфекција која може да влијае на органите на вашиот систем уринарниот тракт, може да се случи во 3 региони: во уретрата, во мочниот меур и во бубрезите. Кај мажите сè уште може да се појави во простатата или тестисите.

Уринарната инфекција во повеќето случаи може да се лекува со едноставен антибиотик, постојана хидратација, аналгетици и антиинфламаторни лекови. Само во потешки случаи, кога инфекцијата веќе се проширила на други органи, станува неопходна итна хоспитализација на пациентот.

Вреди да се запамети дека постојат болести во уринарниот тракт кои наликуваат на инфекции бидејќи имаат слични симптоми. Сепак, овие случаи обично не се предизвикани од никаков микроорганизам.

Видови инфекции на уринарниот тракт

Инфекцијата на уринарниот тракт со најголемо повторување е онаа која се јавува во мочниот меур, или циститис, и е исто така лесен за лекување. Општо земено, заразниот микроорганизам поминува низ уретрата до мочниот меур и се населува таму. Но, и покрај тоа, постојат посериозни случаи, кога оваа заразна бактерија стигнува до бубрезите, со што се генерира пиелонефритис.

Последниот ќе бара медицински надзор, бидејќи е почувствителен тип на инфекција поради неговата висока потенцијал за дисеминација . Во меѓувреме, постојат и инфекции во уретрата (уретритис) кои сепочеста кај мажите, бидејќи поради тоа што женската уретра е пократка, бактериите имаат тенденција да одат директно во мочниот меур.

Уретритисот може да генерира белузлав уретрален исцедок, познат како истекување. Уринарната инфекција е најчестиот тип на инфекција што се случува, сигурно сте ја имале или ќе ја имате барем еднаш во животот. Ако има месечно повторување на оваа инфекција, мора да се спроведе клиничко испитување.

Како настанува инфекцијата на уринарниот тракт

Таа се јавува преку контакт со заразен организам како што е бактериите, кои обично се пренесуваат преку секс. Кај мажите, вообичаено е инфекцијата да се појави во уретрата. Додека кај жените тоа може да се случи во мочниот меур. Преку секс, или кога има миграција на бактерии од гастроинтестиналниот тракт преку перинеумот до мочниот меур.

Кои се најчестите причини за инфекција на уринарниот тракт

Уринарните инфекции обично се предизвикани од бактерии, случаите во кои е предизвикана од габа се ретки. Вториот има поголеми шанси да се случи кај дијабетичари или кај луѓе со слаб имунолошки систем. Што се однесува до вирусите или паразитите, тие се исклучително ретки.

Покрај тоа, кај бактериите многу често е предизвикано од ешерихија коли, ентерококус, протус или клебсиела. Во овој случај, бактеријата би можела да се идентификува само со лекарски преглед.

Инфекција на уринарниот тракт кај мажи

Најчеста уринарна инфекција кај мажите е уретритисот, најчесто овој тип на инфекција настанува преку сексуален однос и е предизвикан од микроорганизми кои предизвикуваат гонореја или кламидија. Во овој случај, најочигледни симптоми се болка, чешање и исцедок.

Постојат и други видови на инфекции кои се поретки, како на пример во мочниот меур, што обично се предизвикува кога мажот не може целосно да ја елиминира урината од мочниот меур. Во овој момент, тоа може да се случи поради зголемена простата или затегнатост во уретрата.

Затоа, во однос на инфекцијата на уринарниот тракт кај мажите, важно е тој да закаже преглед за да има правилна дијагноза на неговата состојба. Затоа, третманот може да варира во зависност од видот на инфекцијата.

Уринарна инфекција кај жени

Жените, во однос на уринарната инфекција, претставуваат поголем ризик од контаминација. Бидејќи тие имаат пократок уретра, покрај тоа што имаат уринарен систем многу блиску до анусот, што може да доведе до инфекција поради пролиферацијата на микроорганизмите во оваа област.

Може да се појават и други инфекции поради до промени во анусот.Вагинална pH вредност, неправилна употреба на средства за чистење на вагината, габични инфекции како кандидијаза или стареење. Покрај тоа, мора да се обрне внимание на сексуалната активност, бидејќи сексуалниот однос без кондом го потенцира внесувањето на бактерии.во вагиналниот регион.

Постојат случаи на уринарна инфекција која ги контаминира гинеколошките органи, што може да има сериозни последици како што е неплодност. Може да се случи и симптомите да се појават за време на бременоста, во тој случај се препорачува итно медицинско следење.

Уринарна инфекција кај деца

Уринарната инфекција кај децата е доста честа појава, но неопходно е да се направете медицинска дијагноза во овие случаи за да идентификувате дали има или не проблем во формирањето на нивниот уринарен систем.

Во однос на бебињата, неопходно е да се внимава на некои симптоми како што се тешкотии во хранењето, губење на тежината, раздразливост и главно урина со лош мирис. Поради тоа што не се во состојба да се изразат, се препорачува да се консултираат со лекар за да го идентификуваат проблемот.

Различни чаеви за уринарни инфекции

Чајот е одлично дополнување за третман на овој тип на инфекција. Тие можат да ги ублажат симптомите и да помогнат во елиминирање на навлегувачките микроорганизми од вашето тело. Откријте кои се најпрепорачливите чаеви во случаи на уринарна инфекција по редослед!

Чај од лук и ѓумбир

Во чајот од лук и ѓумбир има супстанции како што се алицин, гинџерол, шогаол и цингерон. Тие имаат антиинфламаторни и антиоксидантни својства кои можат да ви помогнат во борбата против симптомите на инфекцијата.уринарниот тракт и зајакнување на вашиот имунолошки систем.

Пред да започнете со неговата подготовка, ќе треба да ги одвоите следните состојки:

- 3 чешниња лук;

- ѓумбир или ѓумбир прав;

- 3 шолји вода;

- мед (по избор).

Откако ќе ги разделите, ќе треба да го излупите лукот и да го ставите во водата за да се вари заедно со ѓумбирот. Откако ќе се процеди, ќе биде подготвен за консумирање!

Чај за коса од пченка

Чајот за коса од пченка е добро препознатлив за третман на уринарна инфекција. Извршени се одредени студии за супстанците во овој чај и беа пронајдени полифеноли како што се танините, кои имаат антимикробни својства. Друг важен детал е неговото диуретично дејство кое помага да се елиминираат бактериите.

За да го подготвите овој чај ќе ви треба само грст пченкарно влакно и шолја врела вода. Потоа мора да ги ставите влакната од пченка во шолјата и да почекате 10 минути, потоа процедете го чајот и тој е подготвен за пиење.

Чај од конска опашка

Ова е еден од најтрадиционалните диуретици чаеви, широко користени во диетите, а има и практична примена во борбата против инфекции на уринарниот тракт. Неговиот потенцијал лежи во еквисетонинот, одговорен за борба против задржување на течности, помагање за слабеење и елиминирање на супстанции преку урината.

Состојките што го сочинуваат овој под се:конска опашка и вода. При подготовката мора да ставите зовриена вода во шолјата заедно со скушата, па оставете ја да отстои 10 минути. Потоа процедете, оставете да се излади и сега можете да ја пиете течноста. Се препорачува да се зема 3 пати на ден.

Чај од глуварче

Чајот од глуварче е одличен поради неговото диуретично дејство, помага да се зголеми количината на урина и овозможува елиминирање на бактериите кои предизвикуваат уринарни инфекција на тракт побрзо.

За да го подготвите вашиот чај ќе ви требаат листови и корења од глуварче и врела вода. Потоа ставете ги двете состојки заедно во чашата и почекајте 10 минути. По овој интервал, можете да го процедите напитокот и да го пиете 2 до 3 пати на ден.

Чај од шимки

Некои студии покажуваат дека ова растение има есенцијално масло во листовите кое, кога се апсорбира од желудникот, а потоа се ослободува од бубрезите во форма на урина, со што се промовира внатрешното чистење на вашиот уринарен систем. Листовите од шимката наскоро би послужиле како диуретик и антимикробно средство.

Во оваа смисла, тие се одлични во борбата против инфекции на уринарниот тракт. Подгответе го чајот со неколку суви листови од шкембето и ставете го во шолја врела вода, оставете го да отстои 10 минути. Потоа само процедете и вашиот пијалок е готов, пијте го најмалку 2 до 3 пати на ден.

Чај со лист Uva Ursi (мечка)

Ува урси листовите се користат со години за ублажување на симптомите на инфекција на уринарниот тракт. Има моќна супстанција со антимикробно дејство позната како арбутин, одговорна за елиминирање на вируси, габи и бактерии. Покрај тоа што нуди диуретично дејство кое ќе помогне да се елиминираат овие микроорганизми.

Потребните состојки за чајот се 3 грама листови ува урси и 200 мл ладна вода. Потоа мора да ги ставите листовите заедно со водата во покриено шише и да го оставите на место без светлина најмалку 14 часа.

Потоа, само процедете го и ќе биде готов за консумирање . Важно е да се предупреди дека неговата супстанца е многу моќна и може да доведе до случаи на интоксикација. Затоа, се препорачува да ги следите препорачаните количини, покрај тоа што ќе го избегнувате континуираното внесување на овој чај.

Чај од хидраст

Хидрастот е растение кое има супстанции како што се хидрастин и берберин, одговорен за антимикробно и антиинфламаторно дејство. Покрај тоа што има ефикасен потенцијал за детоксикација против бактериите кои предизвикуваат инфекција на уринарниот тракт.

Состојките потребни за подготовка на чајот од златник се 1 лажичка прашок од златник и 250 мл врела вода. Потоа мора да ги измешате во чаша и да оставите да отстои 15 минути. Откако течноста ќе се загрее, ќе ја процедите и ќе ја консумирате најмалку 2пати на ден.

Чај од рен

Чајот од рен е познат по своите антимикробни, антиинфламаторни и антисептички својства, кои можат да го ублажат горењето при мокрење, покрај тоа што помагаат во елиминирање на бактериите се смести во уринарниот тракт.

За да го подготвите чајот ќе ви требаат суви листови од рен и ставете ги да се видат заедно со шолја вода. Потоа оставете го чајот да се излади и потоа процедете го. По овој процес, тој ќе биде подготвен за консумирање!

Чај од златна прачка

Чајот од златна прачка се препорачува и како домашен лек за борба против инфекции на уринарниот тракт. Бидејќи има диуретично и антиинфламаторно дејство, а со тоа ги намалува симптомите на инфекцијата и помага да се елиминираат микроорганизмите.

За да подготвите чај од златна прачка ќе ви требаат суви лисја од растението и шолја врела вода. Потоа само додајте го во шолјата и почекајте на одмор 10 минути. Потоа само процедете и пијте!

Инфузија од магдонос

Инфузијата од магдонос ќе ви помогне да ги лекувате инфекциите на уринарниот тракт поради неговите диуретични својства, покрај тоа што ќе ви помогне да го регулирате уринарниот систем. Ова овозможува подобра ефикасност во елиминацијата на бактериите.

За да ја подготвите вашата инфузија ќе ви требаат само магдонос и 1 чаша врела вода. Потоа ќе треба да го исечете магдоносот и

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.