Откријте го сега значењето на картичката „Светот“, Арканум 21 од Таротот

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Симболизми присутни на сликата на Светот во Тарот

Картичката „Светот“ прикажува гола жена завиткана во ткаенина која, во зависност од палубата (дизајнот на палубата), може да биде сина или виолетова . Таа е во центарот на овална круна, која симболизира затворање на успешен циклус или почеток на друг.

Покрај тоа, жената гледа назад, кон минатото, но и покрај тоа танцува напред, кон иднината, држејќи две стапчиња кои заедно претставуваат рамнотежа и еволуција.

Танцот покажува дека присуството на жената не е инертно и симболизира вечно движење. Светот никогаш не престанува да танцува. Околните суштества (лав, бик, ангел и орел) ги претставуваат знаците на Лав, Бик, Водолија и Шкорпија.

На сликата сите елементи се однесуваат на бројот четири, бидејќи е важен број за животот, кој се наоѓа во четирите сезони од годината и во четирите елементи.

Во оваа статија ќе зборуваме за некои значења на оваа многу мистериозна картичка, покрај објаснувањето на нејзините позитивни страни и начинот на кој ја толкува љубовта.

Позитивна страна на Светската карта во Тарот

Светската карта е многу позитивна по својата суштина, но има посебни точки во кои се истакнува. Проверете го подолу!

Реализација

Светската карта, во Тарот, претставува период на достигнувања. Ако сте во некој проект долго време, инвестирајте во некојвид на врска или нешто слично, можете да прославите.

Вашето присуство значи дека работите ќе почнат да функционираат, што ќе донесе крај на циклусот на работа и интензивен напор, односно крај на патувањето. имаше почеток со картичката лудак, која покажува дека личноста заминува во потрага по градење на сопствената иднина.

Хармонија

Во Тарот, Светската карта исто така укажува на период на хармонија, среќа и смиреност после толку гужва. Време е да го препознаете моментот да се опуштите и да дозволите добрите работи да влезат во вашиот живот.

Оваа картичка исто така симболизира размена. Дадовте, и време е да примате. Во кој било аспект од вашиот живот се појавува, бидете сигурни, бидејќи тоа сигурно ќе донесе добра смисла.

Негативна страна на картата Светот во Тарот

И покрај тоа што во суштина е карта многу позитивно, секоја обратна картичка може да има своја негативна страна. Проверете подолу неколку примери во случајот со картичката Светот!

Незадоволство

Ова е одличен момент да го анализирате вашето однесување кога барате помош. Имате склоности да се притискате себеси. Затоа, можеби е време да разговарате со некого, бидејќи не сте сами. Вие исто така почнавте да го разбирате вашето присуство во светот, но ако тоа сè уште не ви е јасно, време е да оцените каде сте заглавени.

Друго значење е дека сте се однесувале невино и верувавте ствариважно за лошите луѓе кои дејствувале против вас. Затоа, можеби е време да ги анализирате намерите на луѓето и да разберете дека нема сите да бидат толку љубезни со вашите проекти.

Прилог

Ако светската картичка се појави наопаку, тоа значи дека сте многу страсна личност и приврзана за проблеми. Време е да ги држите нозете на земја и мирно да набљудувате сè околу вас. Избегнувајте да се впуштате во проблеми, бидејќи тие можат да помогнат да се одложат прекрасните работи кои веќе се планирани за вашата иднина.

Веројатно малку сте се опуштиле во врска со вашите цели, чувствувате дека ви треба одмор, затоа не Немојте да го одбиете кога ќе се појави, бидејќи ќе ви биде важен.

Сепак, не престанувајте да се обидувате. Работевте напорно за да стигнете овде. Одложувањето е нешто што се повторува за вас, но не дозволувајте таа мрзеливост да доминира.

Светската карта во Тарот и љубовта

Кога картата Светска се појавува во аспект на љубов, доаѓаат големи промени во вашиот љубовен живот, што укажува на почеток на некои циклуси и обновување на други. Подолу проверете ги значењата на картичката Светот за љубов!

За слободните

Ако ви се појави картичката Светот и сте сингл, знајте дека ќе се појави голема љубов и ќе промени сè во твојот живот, твојот живот. Тоа ќе биде како една од оние преголеми страсти што е невозможно да се запаметиза тоа каков беше твојот живот без таа личност. Оваа картичка носи комплетност и успех на полето на љубовта.

Но, ако изгледа превртена, веројатно сте поминале низ некоја траума што ве натерала да следите еден од двата патеки што треба да ги следите.

Бевте многу затворени за врски, сè повеќе ги негиравте романтичните чувства кон луѓето за кои се грижите. Или се обидувате да ја замените личноста која ја предизвикала таа траума, за да трчате по луѓе кои не ви одговараат, земајќи други навредливи ставови кон врската, само за да ја пополните празнината што ја оставил некој друг.

Најдоброто нешто што треба да направите е да останете смирени и да дозволите сè да се случи природно. Ова не е време за форсирање на врски. Ќе живееш, да, филмска љубов и ќе запознаеш некого, затоа што веќе е напишано. Но, сепак, нема да биде толку долго колку што сакате. Дозволете судбината да постапи како што сака, бидејќи таа ги има одговорите на прашањата што ви се потребни.

За посветени

Ако сте посветени и оваа картичка ви се појавува обратно, веројатно сте во стагнирачка врска која ве заглави и двајцата. Идеално, треба да бидете искрени со себе и со вашиот партнер, да ги повикате на разговор од срце до срце и да се испуштите. Работите имаат тенденција да се подобрат после тоа.

Ако светот изгледа нормално, знајте дека е време да ја вратите целата своја љубовшто веќе сте им ги дале на другите. Доаѓаат големи гестови, големи изјави и слично. Трендот е дека ако сте во долга врска, веројатно доаѓа барање.

Светската тарот карта и работа

Ако Светската карта се појавила кога сте прашале прашање за работата, веројатно добри работи кои доаѓаат. Видете ги значењата подолу за тоа дали сте невработени или не!

За невработените

Невработените кои ја црпат светската карта во Тарот можат да слават. Оваа картичка значи неочекуван прилив на готовина, веројатно одговор на таа работа што толку многу ја сакате. Професионалниот успех е блиску, но не дозволувајте да се смирите и продолжете да работите напорно за вашите цели.

Во финансиите, парите веројатно стагнираат, но бидете сигурни дека наскоро ќе помине. Ако картичката излезе обратна, тоа е барање да бидете внимателни со трошењето. Важно е да заштедите пари за ваквите моменти да не го нарушат вашиот животен стандард.

За вработените

За вработените кои долго време сонуваат, работат и планираат, светот картичка значи внес на пари. Тоа може да биде ново унапредување, бонус, можеби уште една работна смена. Следат успеси и слава во неговата област. Продолжете со темпото, наскоро ќе ја имате вашата најголемадостигнувања.

Ако светската карта се чини превртена на работното поле, време е да направите преглед на она што сте го направиле погрешно. Шансите се дека не сте си дале доволно кредит. Кога работите, важно е да се истакнете и јасно да им ставите до знаење на луѓето околу вас дека не можат да го игнорираат вашето присуство.

Ако сте изгубени, не знаете што да правите, време е да преземете тест за фитнес и откријте го вашето место во светот. Ќе се справите добро без оглед на полето што ќе го изберете, затоа не заборавајте да го барате она што е најдобро за вас.

Други толкувања на картичката Светскиот Тарот

Најдени се некои други толкувања на картичката Светот, како во областа на здравјето и значењето на картата во рамките на митолошкиот Тарот. Проверете!

Здравје

Ако не сте покажувале симптоми и сте само загрижени за вашето здравје, Светската картичка значи дека сте во совршена состојба. Нема причина за грижа! Продолжете со вашето темпо.

Ако сте имале симптоми, ви била дијагностицирана болест и сте искрено загрижени за вашето здравје, па дури и сте биле подложени на третман, време е да прославите. Светската картичка укажува на шанси за заздравување и стабилност во вашата ситуација и ќе дојде момент на виталност и енергија и многу здравје, затоа не се откажувајте!

Ако картичката се појави обратно во здравјето поле, тогаш веројатно има нештопсихолошки што влијае на вашето здравје. Се препорачува да посетите лекар, но не ги затворајте вратите за алтернативни лекови кои се грижат за духовното.

Дури и ако вашиот лекар мисли дека тоа не функционира, работејќи на двете полиња во исто време , физичкиот и духовниот, може многу да им помогне на оние кои се во неволја.

Светот во митолошкиот Тарот

Во митолошкиот Тарот, картата Светот го симболизира богот Хермафродит, син на Афродита и Хермес.. Неговата слика претставува суштество од два пола. Некои легенди велат дека тој бил многу згодно момче, убавина извлечена од неговата мајка, но дека станал интерсексуално суштество благодарение на неговата заедница со нимфата Салмацис.

На картичката е прикажана златна змија во облик на јајце. Внатре во фигурата, богот Хермафродит танцува покажувајќи напред. Околу него, издигнувајќи се од облаците, има путир, факел, меч и златен петокал. Овие четири фигури околу вас ги претставуваат Афродита, Зевс, Атина и Посејдон.

Ако Хемарфродит се појавил како ваш духовен советник во играта, време е за навивање. Вие сте успешна личност. Направи многу грешки, направи многу правилно, но сепак добро се снајде во секоја пречка на која ќе наиде на патот. Целиот свет е на дофат на раката, само правете го она што отсекогаш сте го правеле: бидете добар лидер и сочувствителен кон другите, секогаш!

Продолжете го вашиот пат со добрина и великодушност, нека универзумотќе ви врати двојно, со мир, рамнотежа и големи финансиски награди. Светската карта е последна од картите Мајор Аркана и значи крај на патувањето на Будалата, но и навестува дека е семе на нов живот.

Дали Светската карта на Тарот е позитивна?

Светската карта е несомнено една од најпозитивните карти во целата палуба и не потсетува на нашата оригинална суштина и нашата улога во животот. Тоа укажува дека ќе имате можност да добиете се што сакате, на крајот на краиштата, имате посебна божествена заштита која ве покрива и ве чува од се.

Оваа картичка укажува на добри вести и добри резултати. Има многу посебно значење и директно се поврзува со духот на земјата во која живееме и земјата по која одиме. Затоа, оваа картичка го носи и тоа чувство на припадност и задоволство.

Дури и во нејзините негативни толкувања, Светската картичка се појавува повеќе како предупредување отколку како нешто лошо само по себе. Таа секогаш укажува на доцнење на добрите работи во нејзиниот живот кога е обратно, повеќе поради нејзината мрзеливост и, многупати, наивноста.

Ако вашиот случај е одолговлекување и мрзеливост, запомнете дека никој не може да живее вашиот живот за вас, а уште помалку донесувајте ги вашите одлуки, а тие пари напредуваат само за оние кои ги почитуваат. Време е да ги собереш наградите, но сепак, повеќе не е време да се тркалаш. Неспорно е дека сè ќе успее, но само вие стеспособен да трча по сопствената судбина.

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.