Придобивки од белата глина: Ги осветлува флеките, ја третира кожата и многу повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Општи размислувања за придобивките од белата глина

Белата глина има големи придобивки за кожата која е чувствителна, но има потреба од хидратација. Овој минерал е совршен за оние кои бараат повеќе мекост и полнота. Неговата концентрација е алуминиум, покрај тоа што има pH што е најблиску до кожата.

Повеќе од тоа, текстурата на глината може да даде лесен пилинг за отстранување на клетките од лицето. Ги избелува дамките, го отстранува целото присутно масло и може да се бори против воспалението. Навлажнува, обновува и го забрзува процесот на заздравување. Бидејќи е мек, претставува основен микроелемент за организмот.

Прочитајте ја статијата за да ги разберете сите компоненти на белата глина!

Единствени карактеристики на белата глина

Послужувајќи за естетски цели, белата глина може да се користи и за коса. Нејзината деноминација е каолин, но неговото традиционално име е она што генерално го користат сите. Но, за другата цел, оваа супстанца е земена од природата. Затоа, тој се формира преку атмосферските влијанија на силико-алуминиумските седиментни карпи.

Дури и неговиот процес на распаѓање е резултат на физички и хемиски проблеми. Дождовите ја надополнуваат белата глина, а нејзините компоненти се: каолинит, манган, силициум диоксид, алуминиум, железо, калиум, калциум, бор и магнезиум.

себороичен дерматитис и првут. Се ублажува и чешањето, но прекумерната употреба може да ја исуши косата. Затоа, мора да се земат интервали од 15 дена.

Подготовка за осветлување на пазувите и препоните

Белење, бела глина може да се користи за одредени третмани на телото. Затоа делува во пазувите, препоните и стриите. Со речиси ист процес сличен на лицето, смесата треба да стане кремаста и тестена. Регионот треба да го прими, но со плакнење веднаш потоа.

За стрии, важно е да нанесете масло или хидратантна крема, главно поради неговата конзистентност. Во сите овие можности, белата глина може да им помогне на луѓето на кои им пречат дамките, давајќи уште поголема слобода да се претстават себеси.

Глина и есенцијални масла

Зголемување на етерични масла во белата глина и дава големи предности , треба правилно да се примени. За да го нанесете на лицето, важно е да имате растително масло, бидејќи не се разредува со вода. Смесата треба да се направи со една лажица глина, една лажичка масло и две капки друго масло.

Што се однесува до аромата, може да биде лаванда за смирување. Дополнително, маточината е индицирана за контрола на мрсноста, како и палмарозата со својства способни да ја осветлат кожата.

И покрај придобивките од белата глина, има ли контраиндикации за секојдневна употреба?

Контраиндикацијата е восувост што може да ја предизвика белата глина. Затоа, хидратацијата станува неопходна. Во некои ситуации, потрошувачот може да визуелизира одредено влошување на акните, на пример. Но, овој процес е неопходен за да се апсорбираат сите масти и маснотии.

Во зависност од зачестеноста, кожата ќе биде поцврста. Покрај детоксикацијата, порите се затнати и. Повеќе од тоа, може да се воспостави подобра циркулација на кожата. Доколку постои некаква непријатност со која глината може да се бори, решението е насочено кон целулитот, стриите и акните, а може да се користи дури и за локализирани масти. На овој начин се потпира на неговата разновидност.

разликата во однос на другите е токму пред ознаката на зелената глина, на пример. Овој е за кожа склона кон акни, додека пепелта може да помогне во борбата против митесерите. Продолжете да ја читате статијата за да ги разберете другите фактори кои се поврзани со белата глина!

Белата глина, нејзиното потекло и историја

Потекната од почвата, белата глина се извлекува од вулканските карпи. Неговите елементи се алуминиум, силициум и манган. Со лековито дејство, алуминиумот не дозволува бактериите да се шират на кожата склона кон акни. Што се однесува до силиконот, тој развива и произведува влакна со еластин за да се изгради колаген во кожата.

Манганот делува како антиоксиданс кој ги елиминира слободните радикали, покрај тоа што го спречува влошувањето на колагенот. Кога станува збор за неговото потекло, глината била широко користена од Египќаните и Грците. Служеше за зачувување на храната, покрај тоа што се користи како маска за лице. Клеопатра го користела за третмани, главно за истакнување на кожата.

За што се користи белата глина

Астрингентното дејство на белата глина во голема мера има корист за кожата. Со него може да се борите со каранфили и мозолчиња, отстранувајќи ја сета маснотија, а дамките и трагите се третираат. Силиконот кој е присутен е во состојба да прочисти, давајќи задоволителен ефект.

Покрај тоа, лекувањето дејствува и против воспаленија, покрај фундаментализмот заги реконституира ткивата кои се кожни. Се бори со опуштеноста, давајќи поголема цврстина на кожата на која и се потребни вакви својства. Затоа, неговата употреба е индицирана за оние луѓе кои се незадоволни од овие непријатности.

Компоненти на белата глина

Составена од каолинит, силициум диоксид и алуминиум, белата глина делува со сите нејзини минерални средства. Овие својства може да потекнуваат од оние кои се амазонски, главно поради богатството на нивните хербални лекови. Со други зборови, овие состави можат да бидат козметички.

Глината може да се најде на бреговите на реките, вклучувајќи алуминиум, железо, бор, калциум, сулфур и калиум. Затоа, сите овие компоненти го формулираат она што може да се користи поволно, отстранувајќи ја, зацврстувајќи и конституирајќи ја кожата на лицето.

Разликата помеѓу белата глина и другите видови глина

Важно е да се разбере разликата помеѓу глините, бидејќи белата е многу индицирана за кожи кои имаат чувствителност и деликатес. Белење, таа исто така е во состојба да ги намали воспаленијата. Затоа, важно е да се обрне внимание на неговите вистински состави.

Сега, користејќи го примерот на зелената глина, ова може да и помогне на кожата која е мешана и мрсна. Контролирање на оваа непријатност, мозолчиња и митесери може да се третираат со него. За рутина за нега на кожата, и двете се неопходни, но содиверзификација во нејзините одлични цели.

Придобивките од белата глина

Белата глина може да биде индицирана за сите типови кожа, исто така е важно да се ревитализира. Повеќе од тоа, ја одржува кожата цврста и високо хидрирана. Ја остава текстурата на кожата во совршена состојба и, впивајќи ја мрсноста, ги отстранува сите траги кои го надополнуваат ова незадоволство.

Денките се отстрануваат, се борат и смируваат. Сите мртви клетки кои се непотребни се исклучени, задржувајќи го она што им е потребно на сите потрошувачи. Продолжете да ја читате статијата за да дознаете малку повеќе!

Индициран е за сите типови на кожа

Белата глина е погодна за нормална, мешана, мрсна и склона кон акни кожа, главно за балансирање и регулирање на себум. Затоа, нема контраиндикации и може да се користи за да делува со своите грандиозни својства.

Одиме понатаму, pH-то што се наоѓа во него е опција за чувствителна, нежна кожа на лицето која лесно се иритира. Кај овие луѓе не може да се користат силни производи.

За суви услови, хидратацијата на глината помага. Но, во овој случај, оние кои имаат одлични активисти се црвената и розата.

Дејствува во ревитализација на кожата

Имајќи силикон во нејзините активни материи, белата глина може многу добро да делува прочистувањето иадстрингентно. Придонесува за апсорпција на сите минерални соли кои се во кожата, делувајќи како лековитост и антисептик. Може да се бориме со други процеси, отстранувајќи го воспалението.

Покрај тоа, со него се обновуваат ткивата, давајќи мазност и отстранувајќи го целото опуштање од лицето. Затоа, оваа индикација е совршена за реструктуирање, што е неопходност.

Одржува хидратација

Хидрацијата што ја обезбедува белата глина е важна, бидејќи нејзините агенси можат да дејствуваат на отстранување на липидите од дермисот. Затоа, дава важна пенетрација на вода и минерални соли. Затоа, солите можат да ја задржат водата и да го одржат она што е неопходно.

Непотребното се отстранува, со што се прави простор за кожата на која, покрај мекоста, и е потребна избалансирана хидратација. Косата исто така може да има корист, покрај олабавувањето и балансирањето, давањето здрав раст и затнувањето на капиларните пори.

Помага во лекувањето на акните

Многу луѓе страдаат од акни и можеби имаат бела глина како одличен сојузник. Има таканаречена липидна регулација, која содржи дејство што може да лекува и делува како алуминиумски антибактериски. Ова ги намалува трагите од акните и иритациите, обезбедувајќи удобност.

Со воспаленија кои исто така се предизвикани од акните може да се борите, отстранувајќи ја сета непријатност. Оваа опција е остварлива од гледна точка на aтретман кој може да го олесни, давајќи му го она што му е потребно на потрошувачот за целосно да се ослободи од акните и да ја одржи потребната грижа за својата кожа.

Има антиоксидативно дејство

Антиоксидантното дејство што белата глина го дава на лицето се должи на активниот манган. Овој состав зајакнува заедно со алуминиум, покрај минералните соли. Тие оневозможуваат на кожата да влезе во процесот на клеточна деградација. Повеќе од тоа, еластин и колаген.

И двете даваат цврстина на лицето, содржат супстанции способни за заштита. Организмот произведува свои слободни радикали и тие имаат свои соодветни дејства. Генетскиот материјал може да претрпи оксидација, а влошувањето може да се утврди со пушење, алкохолни пијалоци и неправилна исхрана.

Обезбедува цврстина и текстура на кожата

Силициумот кој е присутен во глинената бела боја е способен да стимулира и да произведе цврстина на кожата. Исто така, ја остава со убава текстура. Произведувајќи влакна, еластинот влегува за да синтетизира колаген. Во оваа акција, глината е одличен соработник за омекнување на знаците на стареење.

Да дава уште поголема цврстина, таа ги чисти, омекнува и ги отстранува порите кои можат да станат очигледни. Овие проблеми можат да почнат да се појавуваат со загриженост, особено кога луѓето ќе наполнат 30 години.

Дејствува на апсорпцијатаод мрснотија

Мрсната кожа е непријатна, но белата глина може да помогне во борбата против овој проблем. Затоа, делува на регулирање на себум, главно за апсорпција на вишокот липиди од дермисот. Затоа, исто така, спречува кожата да се исуши или да го даде ефектот наречен отскокнување.

Мрсните формулации имаат интензивен сјај, оставајќи ја кожата тешка. Големото количество на себум е претставено со проширени пори, кои се неправилни, што доведува до појава на акни. Ова може да го предизвика и чистењето во големи размери, вклучително и производи кои не се индицирани. Нечистите раце, исто така, соработуваат, имајќи ја топлата вода за непријател.

Помага да се осветлат дамките

Некои дамки може да се појават на лицето, а белата глина делува за да ги омекне. Ревитализирање, белење доаѓа да се лекува и мазни. Неговите својства можат да соработуваат за да ја отстранат непријатноста предизвикана од сонцето или воспалителните акни.

Со дермисот кој бил иритиран, меланоцитите се клетките кои произведуваат меланин, кој е одговорен за пигментацијата на лицето. Името е поконкретно: се нарекува пост-воспалителна хиперпигментација. Со ублажување на ваквото воспаление на кожата, се сузбиваат дамките.

Има смирувачко и антиинфламаторно дејство

Со тоа што дава смирувачко дејство на лицето, белата глина ги претставува овие придобивки поради неутралната pH вредност што е присутно во вашиотформулација. Исто така е блиску до човечката кожа, обезбедувајќи антиинфламаторно усогласување за смирување на исклучително чувствителната кожа.

Така, pH вредноста во неговиот состав има одреден степен на киселост покрај алкалноста. Во овој случај тоа е помеѓу 4,7 и 5,75.

Ги отстранува мртвите клетки

Со микро зрнца во белата глина може да даде одредена ексфолијација на кожата. Ова се прави со отстранување на нечистотии и мртви клетки. Набргу по овој процес, кожата ги апсорбира најдобрите процеси и производи за ревитализација и хидратација. Како опција за стимулирање на нови клетки, таа ја отстранува непотребната акумулација.

На кожите кои се позрели им треба овој процес, бидејќи размената на клетките со текот на времето станува побавна. Природните производи можат да отстранат, но даваат пилинг. Хемикалиите можат да го намалат таканаречениот пилинг, поради што е неопходно да се пилинг двапати неделно.

Како да се користи белата глина

Бидејќи не е толку тешко да се нанесе бела глина, може да се пренесе на лицето, телото и косата. Освен тоа, може да се додадат други масла за дополнително зајакнување на нејзината конзистентност. Имајќи ја оваа флексибилност, потребно е да се внимава на правилната употреба за да не се надмине границата што треба да се воспостави.

Може да се забележат други ефекти, како и терапевтски иестетски. Неопходен е тест за алергија, поминувајќи ја глината измешана со вода на зглобот. Ако стане црвено или чеша, треба да се избегнува употреба.

Прочитајте ги следните теми за да ја подготвите белата глина!

Подготовка за лице

Со употреба Традиционално, бела глина може да се претстави естетски. Може да се најде во форма на пудра или во друга готова формулација, се препорачува да се остави лицето чисто со сапунот за лице. Треба да се приспособи на специфичниот тип на секоја кожа.

Во контејнер мора да се стави лажица, мешајќи се со минерална и термална вода. Треба да се добие тестенина конзистентност, нанесувајќи дебел слој на лицето. Важно е да се грижите за очите и устата. Може да делува само 15 до 20 минути, со собна температура при целосно сушење и апсорпција. Не може целосно да се исуши, бидејќи својствата се губат.

Подготовка за коса

За третирање на косата, белата глина мора да се нанесе кога е влажна. Кога масирате, треба да одите против скалпот и да дејствувате 20 минути, не е неопходно да се трие. Затоа, треба да се отстрани со лесен пилинг. Оската на косата не може да се удри агресивно, бидејќи ги оштетува прамените.

При вадењето, таа ќе тече низ косата, не бара никаков напор. Дејствувајќи за елиминирање на отпадот, неговиот ефект е совршен за

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.