Што е кетогена диета? Кетоза, како да го направите тоа, видови и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Општи размислувања за кетогената диета

Кетогената диета е една од стратегиите за слабеење и исто така може да помогне во лекувањето на разни болести, како што се рак, дијабетес, дебелина и спречување на напади и епилепсија. Се заснова на речиси целосно исфрлање на јаглехидратите и замена со добри масти од природната храна.

За да се започне оваа диета потребен е медицински надзор, бидејќи тоа е многу рестриктивна диета. Но, во оваа статија ќе разберете како функционира кетогената диета, која храна е дозволена и забранета и многу повеќе. Следете го!

Кетогена диета, кетоза, основни принципи и како да го правите тоа

Кетогената диета го зема своето име од процесот на кетоза. Во овој дел ќе разберете што е овој процес, како можеме да ви помогнеме преку кетогената диета и како правилно да ја правите. Прочитајте и разберете!

Што е кетогената диета

Кетогената диета во основа е регулација на исхраната за да се даде приоритет на мастите, умерените протеини и да се намалат јаглехидратите. Таа има за цел да го промени изворот на енергија на телото, кој примарно користи јаглехидрати за да добие гликоза.

Во случај на кетогена диета, изворот на енергија се заменува со масти, во процес што го спроведува црниот дроб во кетонски тела . Оваа диета е развиена во 1920-тите и оттогаш е усовршена.енергија, кога ќе ги замените со потрошувачка на липиди, ќе дојде до нагло намалување на калориите во вашето тело. Што природно ќе резултира со губење на тежината. Покрај тоа, телото почнува да ги троши своите резерви на маснотии, помагајќи го процесот на слабеење.

Сепак, важно е да се забележи дека овие ефекти се привремени. Ненадејното ограничување на јаглехидратите може да предизвика скокови на апетит што ќе го попречат процесот на согорување на мастите во вашето тело. Покрај тоа што го фаворизирате развојот на нарушувања во исхраната, затоа бидете внимателни!

Дали вреди кетогената диета?

Кетогената диета е многу ефикасна во борбата против дебелината, се додека се прави под медицински надзор и со нутриционист. Максималното времетраење на оваа диета е околу 6 месеци и резултатите се веднаш.

Најважно во овој процес е постдиетата. Па, луѓето често не успеваат да одржуваат редовна исхрана, а со тоа имаат назадување во тежината. Затоа, мора да внимавате кога ќе заврши периодот на ограничување, за да не се изложувате на овој ризик.

Внимание на физичките активности

Физичките активности не треба да се прекинуваат додека ја вршите исхрана. Но, треба да бидете внимателни додека ги извршувате вашите активности. Бидејќи вашето тело не го примаколичество калории пред консумирање јаглехидрати, може да почувствувате слабост.

За да се справите со оваа состојба, се препорачува да го намалите интензитетот на тренингот. Па, може да почувствувате грчеви и слабост бидејќи не ја надополнувате енергијата или есенцијалните минерални соли за вашето тело.

Како кетогената диета помага во борбата против ракот?

Клетките на ракот користат гликоза како извор на енергија за да се размножуваат. Со спроведување на кетогената диета, овие нивоа на гликоза во вашата крв значително се намалуваат, што би го спречило ширењето на ракот и растот на туморот.

Меѓутоа, бидејќи вашето тело е дестабилизирано со хемотераписки третмани, радиотерапија, меѓу другите. Ќе мора да ги замените витамините и минералните соли неопходни за одржување на метаболичката функција активна, за да не го преоптоварите организмот.

Пред да започнете со кетогената диета, дали треба да се консултирате со стручно лице?

> Запомнете дека ќе го прекинете внесот на јаглени хидрати во вашето тело. Во првата недела ќе почувствувате низа несакани ефекти и доколку не ги следите соодветните препораки може да му наштети на вашето здравје.здравјето на вашето тело.

Набљудувањето на стручно лице ќе ви помогне подобро да ја измерите количината на хранливи материи и калории што треба да ги внесете во секојдневниот живот. Покрај тоа што ќе го фаворизирате подобар одговор на вашиот третман, со што ќе успеете да ја намалите телесната тежина со потребната безбедност.

така.

Нејзината главна употреба е терапевтска, со цел да се контролираат нападите и епилепсијата, како и да се помогне во лекувањето на ракот. Сепак, диетата ја користат луѓе кои бараат брзо губење на тежината.

Вреди да се спомене дека ако тоа е вашиот случај, неопходно е да се следи лекарско следење, бидејќи несаканите ефекти може да ги надминат губење на тежината

Кетоза

Кетозата е состојба на организмот кога метаболизмот почнува да ги користи мастите како извор на енергија, наместо јаглехидратите. Со ограничување на потрошувачката на јаглени хидрати на околу 50 грама дневно, црниот дроб користи масти за да обезбеди енергија за клетките.

За да се постигне кетоза, исто така е важно да се контролира потрошувачката на протеини, бидејќи телото може да ги користи и како извор на енергија, што не е намерата. Друга стратегија за постигнување кетоза е преку интермитентно постење, кое исто така треба да се прави со медицински надзор.

Основни принципи на кетогената диета

Како што споменавме, основниот принцип на кетогената диета е драстично намалување на јаглехидратите. Така, храната како гравот, оризот, брашното и зеленчукот богат со јаглехидрати се исфрлаат од исхраната.

Покрај тоа, овие намирници се заменуваат со други богати со масти, како што се маслодајните семиња, маслата и месото. Треба да се регулираат и протеините, преку умерена конзумација не само намесо, но јајца.

Нејзината централна цел е телото да ги користи телесните масти и храната што се консумира за да ја генерира енергијата потребна за клетките. Кога тоа ќе се случи, количината на шеќер во крвта значително се намалува.

Како да се придржувате до кетогена диета

Првиот чекор за следење на кетогена диета е да се консултирате со нутриционист и општ лекар . Неопходно е да се спроведат претходни испити за да бидете сигурни дека црниот дроб функционира правилно и е подготвен активно да го спроведе процесот на кетоза.

Нутриционистот ќе ви помогне да ги направите потребните промени во храната, па дури и да ги прилагодите рутините. Ова е од фундаментално значење за одржување на диетата, избегнување на ефектот на враќање и конзумирање на храна која не се препорачува во време на избувнување.

Нутриционистот ќе ја процени и дефинира количината на јаглехидрати, масти и протеини што лицето треба да ги внесува. според вашата држава и вашите цели. Вообичаено е да се одржува пропорција помеѓу 20 и 50 грама јаглени хидрати дневно, додека протеините се околу 20% од дневната исхрана.

Дозволена храна

Како се заснова кетогената диета во консумација на добри и природни масти, покрај протеините и масла, главна храна во исхраната се:

- маслени семиња како што се костени, ореви, лешници, бадеми, како и пасти и други деривати;

- Месо, јајца,масни риби (лосос, пастрмка, сардина);

- Маслиново масло, масла и путер;

- Растителни млека;

- Овошје богато со масти, како што е авокадото, кокос, јагоди, капини, малини, боровинки, цреши;

- Павлака, природни и незасладени јогурти;

- Сирења;

- Зеленчук како спанаќ, зелена салата, брокула, кромид, краставица, тиквички, карфиол, аспарагус, црвена цикорија, бриселско зелје, кељ, целер и црвен пипер.

Друга точка на која треба да се обрне внимание во кетогената диета е количината на јаглени хидрати во преработената храна. Ова мора да се направи со анализа на нутритивната табела.

Забранета храна

За да ја следите кетогената диета, мора да избегнувате храна богата со јаглехидрати, како што се:

- Брашна , главно пченица;

- ориз, тестенини, леб, колачи, бисквити;

- пченка;

- житарки;

- мешунки како грав, грашок, леќа, наут;

- Шеќери;

- Индустриски производи.

Видови кетогена диета

A Кетогената диета започна да да биде развиен во 1920-тите, но претрпе неколку преформулации. Дури се создадени гранки за да може исхраната да се прилагоди на различни профили. Продолжете да читате и дознајте која кетогена диета најмногу ви одговара!

Класична кетогена

Класичната кетогена диета беше првата што го идеализираше намалувањето на јаглехидратите и ги заменитоа за мастите. Во него, пропорцијата е обично 10% јаглени хидрати, 20% протеини и 70% масти во секојдневната исхрана.

Нутриционистот ќе ја приспособи количината на внесени калории според секој поединец, но во класичната кетогена диета тоа обично останува помеѓу 1000 и 1400 на ден.

Циклична и фокусирана кетогена

Цикличната кетогена диета, како што имплицира името, користи циклуси на кетогена храна и друга храна со јаглени хидрати. Вообичаено е да се внесува кетогената диета 4 дена, а другите 2 дена во неделата диета богата со јаглехидрати.

Јаглехидратите што се консумираат не смеат да бидат од индустријализирано потекло, мора да се одржува урамнотежена исхрана. Но, целта на цикличната кетогена диета е да создаде резерва на јаглени хидрати за вежбање, покрај тоа што ќе овозможи одржување на диетата подолго време, бидејќи нема да има целосно ограничување.

Фокусираната кетогена диета е слична - циклична, но јаглехидратите се консумираат исклучиво пред и после тренинг, со цел да се обезбеди енергија за физички вежби и закрепнување на мускулите.

Високо протеинско кетогенско

Во исхрана Високите протеински кетогени соодноси се менуваат за да обезбедат повеќе протеини. Вообичаено е да се консумираат околу 35% протеини, 60% масти и 5% јаглени хидрати.

Целта на оваа варијација на диетата е да се избегнегубење на мускулната маса, проследено главно од оние кои сакаат да изгубат тежина и не бараат никаков терапевтски третман.

Модифицирана Аткинс

Модифицираната Аткинс диета има своја главна цел да ги контролира епилептичните напади . Станува збор за варијација на Аткинс диетата осмислена во 1972 година и која имала естетски цели. Модифицираниот Аткинс заменува дел од протеините со масти, одржувајќи сооднос од околу 60% масти, 30% протеини и до 10% јаглени хидрати.

Важно е да се напомене дека модифицираната Аткинс диета генерално се препорачува за пациенти на кои не им е потребна итна контрола на епилептичните напади. Во случаи кога е потребна итна контрола, се препорачува класична кетогена диета.

MCT Diet

MCTS или MCT се триглицериди со среден ланец. Диетата MCT ги користи овие триглицериди како главен извор на масти во кетогената диета, бидејќи тие генерираат многу повеќе кетонски тела.

На овој начин, потрошувачката на масти не треба да биде толку интензивна, бидејќи дел од маснотиите потрошиле како МКТ ќе биде поефикасен, носејќи го предложениот резултат.

Кој не треба да го прави тоа, грижа и контраиндикации на кетогената диета

И покрај тоа што носи неколку придобивки и е ефикасна за губење на тежината, кетогената диета бара неколку мерки на претпазливост. Бидејќи тоа е рестриктивна диета, може да завршинегативно влијае на некои организми.

Затоа, неговата употреба секогаш треба да се врши под медицински надзор. За да дознаете за ограничувањата за кетогената диета, прочитајте го овој дел!

Кој не треба да ја следи кетогената диета

Главните ограничувања за кетогената диета се за бремени жени и доилки, деца , постари и тинејџери. Луѓето со дијабетес треба да подлежат само на медицински надзор.

Покрај тоа, луѓето со црн дроб, бубрези или кардиоваскуларни нарушувања не треба да следат кетогена диета. Во овие случаи потребно е да закажете состанок со нутриционист за да добиете нови препораки за исхрана.

Нега и контраиндикации на кетогената диета

Кетогената диета е доста рестриктивна, бидејќи во првата период на хранлива адаптација вашето тело може да доживее губење на тежината и мускулната маса. Ова може да го отежне вашето тело да одговори на медицински третмани како што се хемотерапија и радиотерапија.

Ако следите кој било друг третман, ќе треба да ја следите диетата со професионален надзор. Бидејќи последиците од оваа диета за организмот може да резултираат и со влошување на вашата здравствена состојба, покрај можна појава на несакани ефекти.

Несакани ефекти и како да ги минимизирате

Некои несакани ефекти се честинесакани ефекти додека телото минува низ почетната фаза на прилагодување на кетогената диета. Оваа фаза може да биде позната и како кето грип, врз основа на искуствата на луѓето кои ја следат диетата, се наведува дека овие ефекти завршуваат по неколку дена.

Најчестите симптоми присутни во оваа почетна фаза се запек , повраќање и дијареа. Дополнително, во зависност од организмот може да се јави и следново:

- недостаток на енергија;

- зголемен апетит;

- несоница;

- Гадење;

- Цревни тегоби;

Можете да ги минимизирате овие симптоми со постепено елиминирање на јаглехидратите во првата недела, за вашето тело да не го почувствува отсуството на овој извор на енергија толку нагло. Кетогената диета може да влијае и на вашата рамнотежа на вода и минерали. Затоа, обидете се да ги замените овие супстанции во вашите оброци.

Вообичаени прашања за кетогената диета

Кетогената диета се појави како ефикасна стратегија за слабеење, но сепак ги изненади сите со својот метод . Изненадувањето е во целосното исфрлање на внесот на јаглени хидрати од вашата исхрана. Наскоро таа покрена некои сомнежи за нејзиниот метод, кои се најчестите сомнежи дознајте ги подолу.

Дали кетогената диета е безбедна?

Да, но пред да започнете со диета треба да следите некои препораки. Првата е дека таа не го прави тоаможе да се направи долго време. Бидејќи, како рестриктивна диета со јаглени хидрати, таа има краткорочни и среднорочни ефекти, но бара следење од нутриционист за да не го наруши вашиот метаболизам.

За луѓето кои имаат коморбидитети како што се дијабетес или хипертензија, им треба да ја прилагодат исхраната преку лекови. Може да ризикувате да страдате од релапси, па дури и да предизвикате хипогликемија.

За оние со заболување на црниот дроб или бубрезите, оваа диета не се препорачува. Бидејќи ќе има зголемување на внесот на храна богата со протеини и масти, вашите органи може да бидат преоптоварени.

Важно е да запомните дека ќе дојде до ненадеен прекин на внесот на јаглехидрати во вашето тело, што значи дека ќе престанете да јадете разни намирници со витамини и минерални соли кои се неопходни за вашата метаболичка активност. Затоа, ќе биде неопходно да се користат додатоци за замена на овие супстанции.

Покрај тоа, генерирањето калории од липиди може да го зголеми нивото на холестерол и триглицериди во крвта. Тоа е штетно за оние луѓе кои веќе имаат високи стапки на овие молекули во телото. Поради сите овие фактори, иако кетогената диета се смета за безбедна, задолжително е медицинско следење.

Дали кетогената диета навистина губи тежина?

Да, бидејќи јаглехидратите се нашиот најголем извор на

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.