Топ 10 масажери за 2022 година: Mateliz, Supermedy, Acte Sports и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот масажер во 2022 година?

Еднаш, за да добиете добра масажа, требаше да отидете на клиника или да побарате помош од некого. Денес, пазарот нуди неколку модели на преносливи масажери кои ќе ви ги направат деновите порелаксирачки.

Овие масажери покрај тоа што ќе ги ублажат секојдневните тензии, можат да ви помогнат и да го одржите вашето здравје. На крајот на краиштата, тие ја стимулираат циркулацијата на крвта, ја прават кожата поубава, ја намалуваат болката и дури можат да имаат антицелулитно дејство.

Но, со толку многу опции на пазарот, може да биде тешко да се избере масажер кој ви одговара и тоа ќе ги задоволи вашите потреби. Затоа ја направивме оваа статија за да ви помогнеме со таа одлука. Продолжете да читате за да дознаете сè за тоа како функционира оваа опрема, кои критериуми да ги почитувате, па дури и да ја видите листата на 10-те најдобри во 2022 година!

10-те најдобри масажери во 2022 година

Фотографија 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Име Shiatsu Basic Massager Cushion - Supermedy Професионален пренослив електричен масажерски мускулест пиштол - Mateliz Рачен валјак Massager T151 - Acte Sports TH терапевтски електричен масажер - Aoyama Body Fit Body Massager HC004 White - Multilaser дел.
Димензии 22 x 14,5 x 12 cm
Тежина 1 kg
Додатоци 4
Напојување Не сум информиран
Режими 2
5

Body Fit HC004 White Body Massager - Multilaser

Електричниот масажер со најдобра цена-бенефит

Мултиласерскиот масажер за тело нуди неколку нивоа на интензитет и додатоци кои ќе им помогнат на оние кои сакаат да ја ублажат напнатоста и болката во телото. Ја подобрува циркулацијата на крвта во масираното место, фаворизирајќи опуштање и обновување на мускулите на телото.

Придружено со 3 додатоци, способно е да врши 3 различни видови масажи на телото и делува главно на пределот на рамената. на грбот, лумбалниот и нозете. Покрај тоа што е многу достапен производ, нема да ви биде тешко да ги прилагодите вашите дискови и да ракувате со него, бидејќи тие се многу практични и уредот едвај тежи.

Масажерот за тело Body Fit HC004 има и мрежа во основата што ќе помогне со најчувствителните делови и влакната на телото. Добро ќе служи за релаксација и ослободување од стрес и е една од најдобрите вредност за парите на пазарот.

Димензии 19,9 x 15,1 x 11,9 cm
Тежина 100 g
Додатоци 3
Напојување Неинформиран
Режими 3
4

TH терапевтски електричен масажер - Aoyama

Терапевтски масажер

Моќен електричен масажер кој се користи за терапевтски цели, електричниот масажер развиен од Aoyama е наменет за таа јавност која сака да се грижи за здравјето на телото и умот. Ветува дека ќе има ефекти врз циркулацијата, мускулите, респираторниот систем и нервниот систем, релаксирајќи ги и подобрувајќи го вашето здравје.

Со голема моќност (50 W) и 5 ​​додатоци достапни за секој дел од телото, ќе уживате во најдоброто од јапонската технологија. Базиран на вибротерапија, овој уред ќе стимулира релаксација и ќе го ублажи стресот со цел да ви помогне да спиете. Затоа се препорачува да се користи навечер, пред спиење.

Неговите мазни вибрации и со до два нивоа на интензитет овозможуваат да се користи по целото тело. На тој начин ќе се разбудите поволни и порасположени.

Димензии 9 x 12 x 15 cm
Тежина 750 g
Додатоци 5
Моќност 50 W
Режими 2
3

Рачен валјак за масажер Т151 - Acte Sports

Масажер со ергономски дизајн

Можете да прибегнете кон рачен масажер ако не сакате да зависите од батериите: Acte Sportsнуди производ со ергономски дизајн кој совршено ќе се вклопи во вашата рака. Со удобен стисок, ќе можете да го примените интензитетот неопходен за да ги опуштите вашите мускули.

Направен со макари и масирање нокти, ја стимулира циркулацијата на крвта, ја подобрува оксигенацијата на мускулите и помага да се ослободите од стресот и напонот. Предноста е што ќе си обезбедите максимална релаксација, бидејќи може да се примени на кој било дел од телото.

Друга придобивка што ја нуди овој уред е неговото антицелулитно дејство. Неговиот формат и интензитет на масажа можат да го моделираат телото, третирајќи ги локализираните маснотии и намалувајќи ја флакцидноста. На овој начин ќе се опуштите и ќе добиете помазна и порамномерна кожа.

Димензии 7,5 x 9 x 14 cm
Тежина 17 g
Додатоци Нема
Моќност Не сум информиран
Режими Не сум информиран
2

Професионален пренослив електричен пиштол за масажер за мускули - Mateliz

Професионален и компактен масажер

Со повеќе фитинзи, електричниот масажер Muscle Gun од Mateliz е наменет за оние кои бараат професионалец и пренослива масажа. Неговите димензии и тежина ви дозволуваат да го носите овој уред каде и да посакате, имајќи слобода да се опуштите каде и да посакате.

Тој доаѓа со 4апликатори, и секој од нив има функција. Обликот на топката ќе работи на телињата, бутовите, задникот, половината и грбот, додека формата со точки нуди попрецизна масажа. Рамната и популарна форма служи за опуштање и подобрување на пластичноста на мускулите.

Овој масажер е во состојба да ги активира мускулите, забрзувајќи го нивниот процес на опоравување и ублажувајќи ја мускулната болка. Сето тоа поради неговото движење, кое ветува дека ќе ја стимулира циркулацијата на крвта во регионот, обезбедувајќи поефикасно закрепнување и опуштање на телото.

Димензии 32 x 8 x 22 cm
Тежина 1,26 kg
Додатоци 4
Напојување Не сум информиран
Режими 1
1

Основно перниче за масажа Shiatsu - Supermedy

Засновано на јапонска терапевтска масажа

Уредот Shiatsu Basic ја репродуцира јапонската техника за терапевтска масажа, Shiatsu, која е ефикасна за лекување на стресот и регулирање на држењето на телото. Тоа е она што го прави овој производ идеален за секој кој сака да го опушти своето тело и да го поправи своето држење. Резултатите ќе ги почувствувате со само 20 минути дневен третман.

Ќе изврши притисок врз мускулите, ослободувајќи ја напнатоста и стимулирајќи ја регенерацијата на ткивата. Дополнително, доаѓа со функција за греење, која ќе ја активира циркулацијатакрв, зајакнувајќи ги нејзините ефекти. Наскоро, ќе го почувствувате вашето тело позасилено и со повеќе енергија.

Подлогата за масажа Shiatsu Basic има 2 многу тивки ротирачки мотори и може да се користи на кој било дел од телото. Искористете ја можноста да ја вратите физичката и менталната рамнотежа во вашиот живот.

Димензии 30 x 15 x 10 cm
Тежина 1,18 kg
Додатоци Нема
Моќност Не сум информиран
Режими 2

Други информации за масажери

По проверката на рангирањето со 10-те најдобри опции за масажери во 2022 година, останува уште некои важни информации за проверка. Во овој дел, ќе зборуваме малку повеќе за користењето на масажерите, нивните придобивки и кога да изберете електрична или рачна опција. Следете го!

Зошто да користите масажери?

Преносните масажери влегоа на пазарот за да им го олеснат животот на луѓето и да донесат благосостојба во нивниот секојдневен живот. На крајот на краиштата, со напорната рутина, грижите и работата, тешко е да се има момент на релаксација, особено ако е неопходно да се оди во клиника за масажа, на пример.

Во оваа смисла, масажерите се корисни да се создаде момент на грижа за себе, во кој личноста не само што може да се опушти од напнатоста на секојдневниот живот, туку и да се справи со некои проблеми, како на пр.болка.

Затоа, погрижете се да го обезбедите овој момент за вас и вашето семејство. Само 15 минути дневно, пред спиење, ќе го направат вашиот следен ден многу поопуштен и попозитивен. Можете да го засилите ефектот на масажата со пуштање мирна музика или темјан, па дури и со користење на масло за масажа со релаксирачки ефект.

Главните придобивки од масажерите

Масажерите носат бројни придобивки. Покрај создавањето совршена атмосфера за релаксирање на напнатоста во умот и телото, масажерите можат да помогнат и:

- Стимулирање на циркулацијата на крвта;

- Зголемување на цврстината на кожата поради зголемената циркулација на кислород во клетки;

- Намалување на мускулната болка;

- Со антицелулитно дејство и тонирање на мускулите;

- Намалување на анксиозноста и стресот.

Кога да се користи електричен масажер и кога да се користи рачен масажер

Рачните масажери имаат тенденција да бидат поограничени од електричните, бидејќи немаат различни видови масажа и се потпираат на силата на рацете за да стапат во сила. Сепак, тие се поевтини и, во некои случаи, може да биде интересно да се има специфичен рачен масажер за одредена област од телото.

Електричните се повеќе разновидни, тие обично имаат различни режими и интензитети на масажа, некои имаат инфрацрвена светлина и други дополнителни придобивки. Но тие се поскапи итие зависат, се разбира, од извор на енергија.

Затоа е важно да ги анализирате вашите потреби и очекувања со опремата. Во зависност од употребата што планирате да му ја дадете на масажерот, ќе биде интересно да купите рачен или електричен.

Изберете го најдобриот масажер и опуштете се во удобноста на вашиот дом!

Преносливите масажери дојдоа да донесат релаксација и благосостојба во вашиот живот! Со оваа практичност, можете да имате момент на одмор секој ден, а најдоброто: без да излезете од дома.

Обрнете внимание на сите критериуми кои се дадени во овој текст за да го пронајдете масажерот кој најдобро ќе ви делува. Изберете, прво, помеѓу рачниот и електричниот модел, а потоа проверете ги димензиите, тежините, напонот, моќноста, вртежите во минута и кои режими и интензитет на масажа.

Значи, со оваа информација и користејќи го нашиот ранг на 10 најдобри масажери за 2022 година, лесно ќе ја изберете опремата што ќе го внесе тој момент на релаксација во вашата рутина!

Пренослив мускулен електричен масажер за тело, Orbit - RelaxMedic
Пиштол масажер за физиотерапија: 'рбет, колена, рамења - Mateliz Анти стрес капиларен масажер за релаксација со 12 прачки - Wari Пренослив електричен масажер Hammer Grey - RelaxMedic Orbital Electric Massager 360º Body Spin - Relax Tone
Димензии 30 x 15 x 10 cm 32 x 8 x 22 cm 7,5 x 9 x 14 cm 9 x 12 x 15 cm 19,9 x 15,1 x 11,9 cm 22 x 14,5 x 12 cm 32 x 22 x 8 cm 11 x 11 x 22 cm 10 x 11 x 40 cm 25 x 18 x 11 cm
Тежина 1,18 kg 1,26 kg 17 g 750 g 100 g 1 kg 1,23 kg 30 g 0,848 kg 950 g
Додатоци Нема 4 Нема 5 3 4 4 Не 3 4
Моќност Не сум информиран Не сум информиран Не сум информиран 50 W Не сум информиран Не сум информиран 24 W Не сум информиран 20 W 25 W
Режими 2 1 Не сум информиран 2 3 2 4 Не сум информиран 2 1

Како да се избере најдобриот масажер

Поради популаризацијата на масажерите, неколкунивните опции на пазарот. Тие се различни модели, со различни извори на енергија, интензитет и димензии. Следете го за да разберете што треба да знаете пред да го купите вашиот масажер и направете го најдобриот избор!

Одлучете се за електрични масажери со повеќе режими и интензитет на масажа

Првата разлика што ќе ја забележите кај масажерите е без разлика дали се рачни или електрични. Рачните бараат одредена количина на сила применета од рацете, а во некои случаи може да биде неопходна помош од друго лице за масажа на некои делови од телото, како што е грбот.

Електрични масажери, пак , направете ја целата работа.тешка работа сам. Дополнително, кај повеќето од нив е можно да се регулираат интензитетот и видот на применетата масажа. Во некои случаи, постои дури и инфрацрвена функција, која помага при масажата и може да помогне во отстранувањето на маснотиите и тонусот на мускулите.

За оваа причина, изберете електрични масажери за да имате поголема автономија во вашата масажа и уживајте во најразновидните режими и интензитет на масажа, кои може да се користат на различни делови од телото. Исто така, проверете дали масажерот нуди повеќе од еден вид додаток, за да можете да ја менувате масажата.

Најефикасните електрични масажери имаат 20W или повеќе

Важен детал при купувањето на масажерот. електричен масажер е моќниот центар. Впрочем, тоа еќе го дефинира интензитетот на вибрациите и брзината на ротација. Ова директно ќе влијае на квалитетот на вашата масажа, особено во областите на телото кои се понапнати и бараат поголема моќност.

Најдобрите масажери обично имаат најмалку 20W моќ. Кај оние со ротирачки масажери, важно е да се внимава и на вртежите во минута, односно ротации во минута. Најмоќните масажери започнуваат од 2500 вртежи во минута за да ги задоволат сите ваши потреби.

Електричните масажери на батерии се поиздржливи

Постојат две можности за електрични масажери: тие можат да работат на батерии или директно да се поврзат до извор на струја, како што е штекер.

Првиот ја носи леснотијата да можете да го транспортирате масажерот насекаде. Така, можете да го користите во паузата од работа, кога патувате, па дури и во собите дома, без да се грижите дали ќе најдете штекер во близина. Тие можат да работат со батерија што се полни или дури и со батерии.

И покрај тоа, масажерите што се поврзуваат на електричната мрежа обично се помоќни. Затоа, внимателно набљудувајте ги информациите за моќноста и вртежите во минута за да купите практична, но ефикасна опрема.

Секогаш проверувајте го напонот на масажерот пред да го купите

Сепак за масажерите што се поврзуваат со приклучоците, е од суштинско значењенабљудувајте го напонот на уредот. Во зависност од регионот во кој живеете, можеби електричната мрежа е 110V или 220V.

Затоа, изберете масажер компатибилен со напонот во вашиот дом и, доколку е можно, одлучете се за биволтен модел. На овој начин, можете безбедно да го користите уредот насекаде.

Обрнете внимание на димензиите и тежината на производот

Друга важна информација што треба да се забележи во описите на масажерот се неговата големина и тежина. Размислете и каде мислите да го користите и дали ќе треба да го поместите масажерот.

Исто така, размислете дека масажата треба да биде релаксирачки и удобен момент, а изборот на масажер кој е премногу тежок може да го направи искуството заморно.

Исто така, проверете дали масажерот ќе ви дозволи сами да ги масирате тешко достапните места, како што се грбот и нозете. Размислете за просечни 700 грама и 30 сантиметри во должина за добар масажер.

10-те најдобри масажери за 2022 година

Сега кога ги знаете сите критериуми за избор на најдобар масажер, прегледајте го нашиот рангирање со 10-те најдобри опции за 2022 година. Не заборавајте секогаш да ги земате во предвид вашите потреби и каква употреба имате намера да и дадете на опремата!

10

Орбитален електричен масажер 360º Телесно центрифугирање - релакс тон

Вибрации и идеална ротација за извајање натело

Електричниот масажер Relax Tone е опција за луѓе кои бараат помош да го извајаат своето тело и да ги елиминираат мастите. Обезбедува преку своите вибрации и моќно орбитално движење да делува на телото, стимулирајќи ја природната елиминација на телото и оставајќи го во поголема форма.

Со ротација од 2500 вртежи во минута, ќе ги ублажи тензиите во мускулите на телото, помагајќи за закрепнување и обезбедувајќи прекрасно чувство на релаксација за вашето тело. Неговите вибрации се енергични благодарение на моќноста од 25 W. Наскоро ќе се чувствувате обновени со масажа на овој уред.

Има 4 додатоци, тоа се брановидни дискови за масажа, со ролери, со шкурка за стапала и мазни, секој со функција, применлив во пределот на рамената, грбот, колковите, нозете и стапалата. Во комбинација со големината и тежината, тој е идеален за секоја дневна употреба.

Димензии 25 x 18 x 11 cm
Тежина 950 g
Додатоци 4
Моќност 25 W
Режими 1
9

Пренослив електричен масажер Hammer Grey - RelaxMedic

Олеснување за вашиот секојдневен живот

RelaxMedic ветува ослободување од стресот и напнатоста во тело со вашиот електричен масажер Hammer. Неговите димензии и тежина ќе ја направат вашата масажа понезависна, односно виеможете да се масирате без прибегнување кон трети лица. Потоа, ќе можете да го масирате целото тело, дури и грбот.

Неговата техника е позната како тапотагем и изведува мали удари на регионот, како да се направени со дланките на рацете. Со два интензитети на располагање, ќе ја ублажите мускулната напнатост и ќе го почувствувате вашето тело порелаксирано и поосилено.

Овој масажер содржи 3 додатоци, кои се основа за нежна масажа, друг за масажа во 5 точки и последниот за поконцентрирана масажа. Тие беа произведени за да се применат од најделикатните до најнапнати области.

Димензии 10 x 11 x 40 cm
Тежина 0,848 kg
Додатоци 3
Моќност 20 W
Режими 2
8

Анти капиларен масажер стрес за опуштање со 12 прачки - Wari

Едноставен и ефикасен анти-стрес масажер

За оние кои бараат практичен и достапен антистрес уред, капиларниот масажер со 12 прачки од Wari е во состојба да обезбеди неверојатно чувство на удобност и благосостојба за возрасни и деца. Благодарение на мекиот допир, тој е алтернатива за опуштање и смирување на децата.

Неговите 12 врвови имаат хипоалергична смола која не го загрозува ткивото на скалпот, бидејќибезбеден предмет кој го фаворизира чувството на релаксација. Сè уште можете да го регулирате интензитетот, само придвижете ги шипките внатре или надвор, за да стимулирате различни сензации за релаксација.

Производот е направен од рециклиран материјал, што ја покажува грижата на брендот за животната средина. Неговите придобивки се движат од релаксација и ослободување од стрес до стимулирање на циркулацијата на крвта во скалпот.

Димензии 11 x 11 x 22 cm
Тежина 30 g
Додатоци Не
Моќност Не сум информиран
Режими Не сум информиран
7

Пиштолен масажер за физиотерапија: 'рбет, колена, рамења - Мателиз

Олеснување за мускулите после вежбање

Удобен и тивок масажер кој нуди до 4 различни форми на масажа, совршен за оние кои сакаат да ги подобрат ефектите од вежбите. Со 4 прилагодливи глави и брзини, ќе можете да го масирате целото тело со овој уред Mateliz.

Неговиот високотехнолошки мотор има моќност од 24 W и ја ограничува бучавата на максимални 45db, дополнително да понуди единствена функција за дисипација на топлина. Ова го прави ракувањето помазно и поудобно, фаворизирајќи го здравјето на мускулите и обновувајќи ја формата на активности.

Можете да сметате на континуирано користење на овој уред до 2 часа, без да ја намалите неговата моќност. Масажерот со своите додатоци нуди комплетна услуга на корисникот, релаксирајќи ги сите делови од телото.

Димензии 32 x 22 x 8 cm
Тежина 1,23 kg
Додатоци 4
Моќност 24 W
Режими 4
6

Преносен електричен мускулен масажер за тело, орбита - RelaxMedic

Револуционерна орбитална масажа

Неговиот супер мотор способен да врши 2600 вртења во минута ќе го револуционизира животот на оние кои бараат релаксирачка и ефикасна локализирана масажа. Со електричниот масажер за тело Orbit Massage, ќе можете да уживате во неговите придобивки и да промовирате подобар квалитет на живот во удобноста на вашиот дом.

Овој уред доаѓа со до 4 додатоци кои се прилагодуваат на различни делови од телото. Нејзините основи со различен интензитет и функции можат да обезбедат од пооживувачка масажа до пилинг на кожата. Покрај тоа, производот има безбедносен екран за да го користите блиску до косата.

Лесен и лесен за употреба, RelaxMedic нуди масажер со различни нивоа на интензитет кој врши ефикасна и енергична масажа на телото. Ќе имате целосна слобода да масирате која било

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.