Vajza e Imanjá: karakteristika, arketipe, në dashuri dhe më shumë!

  • Shperndaje Kete
Jennifer Sherman

Kush është Imanjá?

Iemanjá është Zonja e ujërave të kripura, nëna e madhe dhe mbrojtësja e fëmijëve të saj. Në panteonin afrikan, ajo është perëndeshë e lindur nga bashkimi midis qiellit dhe tokës (Obatalá dhe Oduduá), duke qenë nëna e disa Orixáve të rëndësishëm, si Ogun, Oxóssi, Iansã dhe shumë të tjerë.

Ajo është lidhur me amësinë, mbrojtjen dhe fertilitetin. Përveç kësaj, ai përfaqëson elasticitetin, ciklet e jetës dhe rinovimin. E lidhur me Nossa Senhora dos Navegantes, me sinkretizëm katolik, ajo është e nderuar në të gjithë vendin, duke qenë një nga Iabás (Orixás femra) më të njohura. Mësoni më shumë për të dhe fëmijët e saj.

Njohja me Imanjá-n

Nëse keni arritur deri këtu, ndoshta dini të paktën pak për këtë traditë, por është e rëndësishme për të kujtuar disa pika për të kuptuar historinë.vajza e Jemanjës. Të jesh bir i një shenjtori do të thotë të kesh karakteristika të lidhura me të në një fushë të caktuar të jetës.

Sipas traditës afrikane, janë tre shenjtorë që e shoqërojnë personin: shenjtori kryesor (i cili do të jetë babai ose nëna e atij personi), fronti dhe paraardhësi. Shihni kush janë Orixás, cilat barishte, ngjyra dhe elementë janë më të përshtatshëm për Imanjá-n dhe si ta dini nëse jeni vajza e saj.

Kush janë Orixás?

Orixás janë paraqitjet e hyjnive që i përkasin panteonit afrikan. Ata janë të nderuar në fetë afro-braziliane si Candomblé dhe Umbanda,duke pasur një marrëdhënie me elementët e natyrës dhe plot personalitet. Si një ndërtim antropomorfik (me karakteristika njerëzore), këto hyjni janë baballarët dhe nënat e njerëzve.

Ka një Orixá kryesore, ose Zoti më i madh, i cili është Olorum ose Zambi - në varësi të traditës. Ka disa perëndi të tjerë, të lidhur me elementë të natyrës, jetës dhe vdekjes. Për shembull, Obaluayê, Zoti i shërimit dhe i shpirtrave; Iansã, Zonja e erërave dhe egunëve, dhe një nga më të njohurat, Imanjá, Mbretëresha e ujërave të kripur dhe nëna më e madhe.

Barishtet e Imanjá-it

Tregoni një Itã (përrallë afrikane rreth Zotat ) që Iansã arriti të hynte në domenet e Ossain - Zonjë e gjetheve dhe mbajtëse e të gjithave - dhe, me fansin e saj, shkundi barishtet e secilës Orisha për pronarin e saj. Kështu, ata ishin në gjendje t'i shpërndanin bekimet e tyre njerëzve përmes gjetheve.

Bimët më të njohura të Jemanjas janë livanda - oferta më e përdorur e saj -, livanda, jasemini, lule portokalli, trëndafil i bardhë, loti i Zojës. Zonja dhe hydrangea. Përveç këtyre, myshku detar, putra e lopës, gujava e plazhit, bari Santa Luzia, zambaku i kënetës dhe mallgu i bardhë janë gjithashtu të sajat.

Si mund ta di nëse jam vajza e Imanjá-it?

Për të ditur se kush është shenjtori juaj kryesor – që jep përcaktimin e babait ose të nënës –, para së gjithash, ju duhet shumë vetënjohuri. Analizoni sjelljet tuaja, fjalët, mënyrën e të vepruarit përballëbotë dhe përpiquni të shihni se si njerëzit e perceptojnë personalitetin tuaj.

Pastaj, bëni shumë kërkime për secilën Orisha dhe shoqëroni sjelljet dhe tendencat. Duke kujtuar se ekziston Orisha nga përpara dhe paraardhësi, të cilat gjithashtu sjellin disa tipare në personalitetin tuaj. Përveç kësaj, dita juaj e lindjes dhe faktorë të tjerë ndikojnë në kokën e Orixá-it.

Me fjalë të tjera, është shumë e vështirë të kuptosh nëse je vetëm vajza e Imanjá-it. Prandaj, idealja është të konsultoheni me buzios në Candomblé ose një medium në Umbanda, për të pasur informacion më të saktë se kush janë Orixá-t e tyre.

Elementet dhe ngjyrat e Iemanjá

Iemanjá është Zonja e deti, nënë mbrojtëse që sjell begati. Elementi i saj është uji dhe ajo vishet në blu të hapur, të bardhë dhe argjend, duke mbajtur me vete abebe (pasqyrë me ventilator) dhe, ndonjëherë, një shpatë.

Për shkak të sinkretizmit të saj me Kishën Katolike, ajo ditë festohet më 2 shkurt, kur ofertat e famshme të luleve, pasqyrave dhe parfumeve bëhen në kano të vogla, duke mbledhur mijëra besimtarë në të gjithë vendin.

Një bijë e Imanjá vlerëson gjithçka që lidhet me detin, si p.sh. perla, guaska, perla ose korale dhe, kur nuk mund t'i fusë këmbët në rërë, ajo kërkon mënyra të tjera për të kontaktuar me ujin.

Karakteristikat e vajzës së Imanjá-it

Bijat e Imanjá janë shumë të lehta për t'u identifikuar, për shkak të karakteristikave të tyre të kujdestarëve dhe,kryesisht për shkak të personalitetit të tij të fortë. Joshëse, dinë shumë mirë të bindin kur të duan dhe janë bujare dhe emocionale. Mësoni më shumë rreth këtij grupi magjepsës.

Joshëse

Çdo vajzë e Imanjá-it ka një bukuri të veçantë dhe një mënyrë të qetë dhe të pamëshirshme joshjeje. Ata nuk janë zjarr të pastër si vajzat e Iansã, me ekstroversionin e tyre të njohur, por dinë të magjepsin me gjeste të vogla, shikime dhe mbi të gjitha fjalë.

Duke qenë jashtëzakonisht empatike, vajza e Yemanja e di se si të marrë atë që ju dëshironi. Ashtu si valët e detit vijnë e shkojnë, duke punuar skajet derisa guri të rrokulliset, edhe pushtimet tuaja janë të lëmuara dhe efektive.

Bujare

E bija e Imanjá-it është natyrshëm bujare, pasi ajo i pëlqen të shohë të gjithë rreth jush mirë dhe të lumtur. Në këtë mënyrë, ju përfundoni madje duke hequr dorë nga ajo që është e juaja për t'i bërë të tjerët më të rehatshëm. Pavarësisht se është diçka vërtet fisnike, ndonjëherë mund të shfrytëzohet vullneti juaj i mirë.

Prandaj është e rëndësishme që ajo të jetë e vetëdijshme se nuk mund të japë plotësisht nga vetja, duke lënë pak nga vetja për të ujitur jetën e saj. vetë. Edhe të mësosh të vendosësh kufij dhe të thuash jo është thelbësore për të vazhduar t'i ndihmosh njerëzit me cilësi dhe gëzim.

Nëna

Si vajza e Imanjá-s dhe djali i saj priren të jenë të kujdesshëm në marrëdhëniet me tjetrin. Ata kanë një pamje më të relaksuar ndaj tyre.vihet re më mikpritëse. Përveç kësaj, ata janë të shqetësuar dhe të vëmendshëm për rritjen dhe zhvillimin e të dashurve të tyre në të gjitha aspektet e jetës.

Një nga karakteristikat që konsiderohen më amtare te një bijë e Imanjá-it është ndjenja e mbrojtjes. Ajo bën çmos që të mos hyjë në telashe, por nëse, për të mbrojtur të sajat, i duhet të rrëzojë një tufë bagëtish, askush nuk do ta ndalojë atë.

Personaliteti i fortë

Pavarësisht se është E ëmbël, e qetë dhe e kujdesshme, vajza e Imanjá-s ka një personalitet unik, të mrekullueshëm dhe të lehtë për t'u identifikuar. Ajo është e ëmbël, elastike dhe e fortë, megjithatë, nëse mendon se gjërat nuk janë në rregull, mund të jetë edhe munduese.

Ajo është gjithashtu dashuri e pastër dhe e dorëzuar në një marrëdhënie, duke pritur të njëjtën gjë në këmbim. Mund të jetë disi posesiv dhe centralizues, si personalisht ashtu edhe profesionalisht. Ajo është një udhëheqëse e shkëlqyer, duke inkurajuar dhe udhëhequr ekipin e saj me dashuri dhe një dorë të fortë.

Emotive

Emocion dhe dashuri e pastër, vajza e Imanjá-it njihet për faktin se nuk heziton të tregojë atë që ndjen . Kjo mund të jetë për emocionet e konsideruara pozitive, si dashuria, gëzimi dhe mirënjohja, por edhe për të tjerët, si zemërimi, xhelozia apo trishtimi.

Ajo qan lehtë dhe ofendohet me të njëjtin intensitet. Atij i pëlqejnë shfaqjet madhështore të dashurisë dhe gjithmonë përpiqet të tregojë se sa i veçantë është personi pranë tij - duke pritur të njëjtën gjë në këmbim, të paktën.

Arketipet e vajzës së Imanjá-it

Serioze, e qetë kur respektohet dhe shpërthyese kur dikush vepron jashtë përputhjes me atë që ajo e konsideron të drejtë, vajza e Imanjá-it është forcë e pastër. Kushdo që mendon se është e brishtë, gabohet si e dashur dhe emocionale, pasi ajo mund të kalojë nga një valë e lehtë në një cunami në pak minuta, vetëm për të mbrojtur atë që do.

Ajo i është përkushtuar familjes, ajo është shumë e lidhur me familjen e saj dhe mbart një sensualitet unik. Imponuese, ajo është e drejtë, por ka vështirësi të falë dhe mund të jetë e vrullshme. Asaj i pëlqen luksi dhe ka shumë vështirësi të mbajë një sekret kur i kërkohet.

Vajza e Imanjá në zona të ndryshme

Ashtu si çdo vajzë e mirë e Imanjá-it, ajo priret të veprojë në një mënyrë specifike mënyrë në një mjedis profesional, por asnjëherë nuk e lë plotësisht anash pamjen e saj të kujdesshme. Po kështu, kur bëhet fjalë për dashurinë, vajza e Jemanjas thjesht vërshon. Dije pak më shumë rreth këtyre dy aspekteve.

Vajza e Imanjá-it e dashuruar

Për sa i përket marrëdhënies së dashurisë, vajza e Imanjá-it është jashtëzakonisht e besueshme, pasi i pëlqen të jetë vetëm në një marrëdhënie dhe përkushtoju trupit dhe shpirtit asaj. E fokusuar në familjen e saj, ajo tenton të martohet herët dhe të bëjë gjithçka që gjërat të shkojnë mirë për të gjithë.

Kjo është arsyeja pse ajo shpesh përfundon duke harruar veten – dhe kjo nuk duhet të ndodhë. Çdo vajzë e Imanjá-s duhet të kujtojë se një marrëdhënie është një rrugë e dyanshme dheqë ajo kurrë nuk duhet të braktisë veten në favor të një personi ose marrëdhënieje, por gjithmonë të kërkojë ekuilibër.

Vajza e Imanjá-it në profesion

Jashtëzakonisht e respektuar, vajza e Imanjá-it është serioze, e përkushtuar dhe e veshur bluzën e kompanisë ku punon. Një kujdestare e lindur, ajo gjithmonë përpiqet të bëjë më të mirën për ekipin, duke luftuar krah për krah që të gjithë të arrijnë qëllimet e tyre, qofshin ato personale apo profesionale.

Ajo është një drejtuese e shkëlqyer, pavarësisht nga një prirje e caktuar drejt centralizimit dhe centralizimit dhe një dorë e fortë. Megjithatë, ajo është jashtëzakonisht e admiruar për qëndrimin e saj të drejtë, koheziv dhe fokusin e saj në grup. Ndonjëherë mund të humbasësh durimin, por është diçka shumë e vështirë të ndodhë.

A është vajza e Imanjá-it një thashetheme?

Një pikë delikate në arketipin e vajzës së Imanja është se ajo nuk mund të mbajë një sekret për një kohë të gjatë, përveç nëse ai luan një rol themelor në zhvillimin e personit tjetër. Por, në përgjithësi, ajo është pak thashetheme dhe i pëlqen të mbajë të rejat.

Megjithatë, kjo bëhet në atë mënyrë që të mos dëmtohet personi tjetër dhe nëse një ngjarje e tillë ndodh, sigurisht që do të jetë e paqëllimshme. Në fund të fundit, vajza e Imanjá është një kujdestare, mbrojtëse dhe nuk do të bënte kurrë asgjë për të parë dikë që i pëlqen në një situatë të ndërlikuar.

Si ekspert në fushën e ëndrrave, spiritualitetit dhe ezoterizmit, jam i përkushtuar t'i ndihmoj të tjerët të gjejnë kuptimin në ëndrrat e tyre. Ëndrrat janë një mjet i fuqishëm për të kuptuar mendjet tona nënndërgjegjeshëm dhe mund të ofrojnë njohuri të vlefshme në jetën tonë të përditshme. Udhëtimi im në botën e ëndrrave dhe shpirtërore filloi më shumë se 20 vjet më parë, dhe që atëherë unë kam studiuar gjerësisht në këto fusha. Unë jam i pasionuar për të ndarë njohuritë e mia me të tjerët dhe për t'i ndihmuar ata të lidhen me veten e tyre shpirtërore.