10-те најдобри шампони против фриз од 2022 година: Wella, Truss, Lola и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот шампон против пржење во 2022 година?

Потеклото на разлетувањето на косата е влажноста во воздухот, колку е поголема влажноста во околината, толку повеќе вашата коса може да има разлетување. Ова се случува поради контактот помеѓу сувите и оштетените прамени со честички од вода во воздухот кои генерираат полнење на статички електрицитет на жиците, оставајќи ги на работ.

Негувањето на непослушните или пржената коса е предизвик за многумина луѓе, бидејќи бара постојано внимание на здравјето на косата. Шампонот против фриз е еден од производите кои ќе ви помогнат да го решите овој проблем, но пред да го купите, важно е да знаете како да изберете добар шампон за вашиот тип коса.

Следете го водичот како да изберете најдобриот шампон против frizz и погледнете го подолу нашата ранг-листа со 10-те најдобри од 2022 година!

10-те најдобри шампони против frizz од 2022 година

Фото 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Номе Дисциплина Bain Fluidealiste шампон, Kérastase Антифриз за измазнување Супер Скини Дневен шампон, Пол Мичел Frizz Ease беспрекорно исправен шампон, Џон Фрида Lola Cosmetics мазен, лесен и лабав шампон, Lola Cosmetics Invigo Nutri-Enrich Professionals шампон, Wella Дисциплина Шампон, фарба BC Keratin Smooth Шампонмазни, бунтовни и разлетани
Волумен 300 ml
Без суровост Не
7

BC Keratin Smooth Perfect Шампон, Schwarzkopf

Интензивна борба против разлетувањето

Овој шампон против разлетување е идеален за коса која е пообемна и со поизразено разлетување. Со супстанции како што се пантенол и масло од кајсија присутни во неговиот состав, длабоко ќе ја хидрирате косата со цел да го контролирате волуменот и да ги ревитализирате сувите прамени.

Постои и кератин и силикон кои ќе ја вратат вашата коса во првобитната форма, запечатувајќи ја кутикулата и заштитувајќи ја од влага во воздухот. Покрај тоа што служи како термички заштитник, така што можете да користите фен или пегла без толку многу да им наштетите на влакната на косата.

Нејзината комбинација на состојки промовира длабинско чистење и третман на најоштетената коса. Токму присуството на овие компоненти го прави шампонот BC Keratin Smooth Perfect моќна алтернатива за борба против разлетувањето.

Actives Пантенол, кератин, масло од кајсија и силикон
Парабени Не
Индикација Кадрава коса
Волумен 1000 ml
Без суровост Не
6

Дисциплина шампон, бандаж

Здраво и комплетно решение

Овој производ ветува серија наима придобивки благодарение на сложената формула со амино киселини како што се кератин и колаген, пантенол и путер од егзотичното овошје познато како Илипи. Идеален за оние со обемна, оштетена и сува коса на која и треба природен и интензивен третман.

Нејзината комбинација на состојки ќе и обезбеди на вашата коса длабока хидратација и ќе ги запечати кутикулите од коренот до врвот. На тој начин, ќе го контролирате разлетувањето, ќе го намалите волуменот, па дури и ќе се справите со расцепените врвови, ќе ја вратите природната форма на вашата коса.

Со заптивката без суровост, шампонот Truss Discipline го гарантира квалитетот на вашата коса. производ, нудејќи најдобар третман за најоштетената коса. Имајте на располагање природно и комплетно решение против разлетување и расцепени врвови во еден производ.

Средства Колаген, кератин, пантенол и путер ilipipe
Parabens Бр.
Индикација Волумен и сува коса
Волумен 300 ml
Без суровост Да
5

Професионалци Шампон Invigo Nutri-Enrich, Wella

Ја контролира најбунтовната коса

Со шампонот Professionals Invigo Nutri-Enrich ќе ја третирате вашата сува или хемиски третирана коса со цел да ја вратите нејзината првобитна форма, хранејќи ги и навлажнувајќи ги прамените од првото перење. На тој начин тој оди многупокрај едноставното чистење, придобивка која може да ја гарантира само еден производ на Wella.

Нејзината формула е составена од гоџи бобинки, олеинска киселина, пантенол и витамин Е што овозможува исхрана збогатена со антиоксиданси, пептиди и минерали, покрај моќната хидратација, способна да понуди краткорочни и долгорочни резултати за вашата коса. Нејзиното дејство го контролира најбунтовното разлетување, третирајќи ја најсувата коса.

Придобивките што ги нуди овој шампон ќе ви помогнат да ги усогласите прамените, измазнувајќи ја косата и оставајќи ѝ подефиниран и здрав изглед. Со пакувања кои се движат од 200 до 1000 ml, имате можност да го пробате!

Средства Goji Berry, Oleic Acid, Panthenol and Vitamin E
Парабени Не
Индикација Сува или сува коса
Волумен 250, 500 и 1000 ml
Без суровост Не
4

Мазен, лесен и лабав шампон, Lola Cosmetics

Моќен третман и одлична вредност за парите

Lola Cosmetics е препознаена по своето присуство на бразилскиот пазар, нудејќи производи без суровост со најдобар сооднос помеѓу трошоците и придобивките. Неговиот шампон Liso, Leve и Solto нежно ја чисти косата, ја хидрира и помага да се намали разлетувањето, нудејќи долготраен мазен ефект на косата.

Во неговата формула има состојкикако што се тамаринд, цимет и маслиново масло, кои се моќни природни навлажнувачи кои помагаат во растот на косата, давајќи и на вашата коса повеќе сјај и мекост. Ова е линија за третман што со континуирана употреба долгорочно ќе го спречи појавувањето на разлетувањето.

Одржете ја вашата коса подредена и подготвена за секоја пригода, без флеш и непослушни прамени користејќи производ без парабен. На овој начин, ќе направите безбедно и здраво миење на вашата коса!

Actives Тамаринд, цимет и маслиново масло
Парабени Не
Индиции Мазно, бунтовно или пргаво
Волумен 250 ml
Без суровост Да
3

Беспрекорно правилен Frizz Ease шампон, John Frieda

Го спречува разлетувањето и го блокира природното абење на конецот

Предноста на користењето на овој шампон Антифризот на Џон Фрида не е само во борбата против разлетувањето, туку и во заштитата што ја нуди од природното трошење на косата. Присуството на кератин во неговата формула ќе ја запечати кутикулата, одржувајќи ја вашата коса хидрирана и заштитувајќи ја од влага.

Со една апликација ќе ја почувствувате вашата коса подефинирана и со мек допир, ревитализирајќи ги прамените и оставајќи ги попорамнети и во форма. Амино киселините во шампонот ќе го надополнат заштитниот слој на косата, оставајќи ја повеќеотпорен дури и на топлината на фен и рамни пегли.

Зачувајте ја слободата да ја чешлате и стилизирате косата без да се грижите дека ќе ги оштетите прамените, покрај тоа што ќе го држите вашето разлетување под контрола. Со шампонот Frizz Ease Flawlessly Straight ќе се чувствувате помоќни!

Actives Keratin
Parabens Не
Индикација Сите типови коса
Волумен 250 ml
Без суровост Не
2

Дневен шампон за измазнување на супер слабите антифриз, Пол Мичел

Безбедно и хранливо миење

Откријте шампон способен да ја исчисти, заштити, третира фризурот, па дури и да ја избели косата. Ова е Antifrizz Smoothing Super Skinny Daily кој ги гарантира сите овие придобивки благодарение на својата сложена формула која содржи алги, камилица, алое вера и јојоба.

Пол Мичел со неговиот производ без суровост фоки може да ја остави вашата коса природно хидрирани и заштитени, без потреба од употреба на супстанции како парабени, вазелин и силикон. Наскоро, ќе ја почувствувате вашата коса подефинирана и ќе ги контролирате прамените, оставајќи ја помазна и со мек допир.

Со производ кој врши неабразивно миење и ги храни влакната на вашата коса, подгответе се да имате поздрави , помека и без разлетана коса со овој шампон збогатен со неколкухранливи материи.

Активни Морски алги, камилица, алое вера и јојоба
Парабени Не
Индикација Сите типови коса
Волумен 300 ml
Без суровост Да
1

Discipline Bain Fluidealiste Шампон, Kérastase

Ја остава вашата коса подефинирана

Шампонот Kérastase Discipline Bain Fluidealiste се смета за еден од најдобрите за борба против разлетувањето и намалување на волуменот на вашата коса. Нејзината концентрирана формула на навлажнувачки активисти како што се шипинки, инка орев и кокосово масло делуваат за заштита на конецот и ја негуваат од корен до врв.

Нејзината технологија позната како Morpho-Kératine ветува дека ќе ја врати првобитната форма на вашата коса, обновувајќи ја структурата на влакната на вашата коса и нудејќи дополнителна заштита од влажност. На тој начин нема да ја гледате вашата коса заплеткана или суви прамени, оставајќи ја подефинирана и мека.

Направете си го животот полесен по нанесувањето, со тоа ќе ги одржувате правците подредени, тешко ќе ја чешлате или стилизирајќи го на ваш начин. Што го прави овој шампон решение за постигнување на фризури што ги сакате!

Активи Шореа путер, кокос, шипка и масло од орев од Инките
Парабени Не
Индиции Сува коса илиресецира
Волумен 250 ml
Без суровост Не

Други информации за шампоните против frizz

Во овој момент, ги знаете најважните критериуми што треба да се анализираат за шампонот против frizz. Сепак, има и други информации за овој производ што треба да ги знаете за да го искористите добро. Проверете!

Кои се главните причини за сувост и волумен на косата?

Може да се избегнат некои од причините кои предизвикуваат сувост и волумен на косата, помагајќи да се спречи појавата на разлетување и да се одржат жиците поздрави и пофлексибилни. Откријте кои се главните начини за подобро лекување на вашата коса:

- Избегнувајте вишок топлина;

- Не тријте ја косата со чешел;

- Избегнувајте триење косата со раце или сушење со крпа;

- Не ја мачкајте косата.

Секоја форма на триење или прекумерна топлина може да генерира статички електрицитет во најсувите прамени и оштетени, кои влијаат на појавата на разлетувањето. Затоа, одржувајте го секогаш внимателен, хидриран и избегнувајте да создавате непотребно триење.

Како правилно да го користите шампонот против фриз?

Со влажна коса, треба да го намачкате шампонот против фриз во раката, а потоа само да го нанесете на скалпот и лесно да масирате. Измијте ја косата додека не почувствувате дека прамените се чисти, сеќавајќи сесекогаш исплакнете додека не се отстрани целата пена од косата за да не се акумулира во косата.

Други навики и производи можат да помогнат во хидратацијата на косата

Постојат навики кои можат да ја зачуваат вашата коса од појавата на разлетување кои ја надминуваат употребата на шампони. Некои совети се многу едноставни и доколку се применат во секојдневниот живот веднаш ќе ви помогнат. Навиките и производите се:

- Користете дрвен чешел;

- Користете го фен на ладен воздух;

- Не спиете или врзете со мокра коса;

- Користете производи од истата линија како шампонот;

- Одржувајте ја вашата коса хидрирана;

- Користете креми или масла за коса за да ги негувате и заштитите прамените.

Одберете го најдобриот шампон против пржење за да се грижите за вашата коса!

Изборот на производ за коса бара низа мерки на претпазливост за да не влијае негативно на здравјето на вашата коса. Истото важи и за шампонот против фриз. Обрнете внимание при проверка на спецификациите како што се активните материи, пакувањето и дали е тестирано, ќе ви даде поголема сигурност во изборот.

Следете ги информациите што ви беа пренесени во оваа статија и проверете го рангирањето со 10-те најдобри шампони против фриз за 2022 година за ефикасно да се грижи за вашата коса и да се бори против разлетувањето!

Perfect, Schwarzkopf Liss Unlimited Shampoo, L'Oreal Professionnel Omega Zero Amazon Shampoo, Felps Frizz Control шампон, Vizcaya Средства Шореа путер, кокос, шипка и масло од инките алги, камилица, алое вера и јојоба кератин тамаринд, цимет и Маслиново масло Гоџи Бери, олеинска киселина, пантенол и витамин Е Колаген, кератин, пантенол и путер Илипе Пантенол, кератин, масло од кајсија и силикон Масло од вечерна јаглика, масло од Кукуи и кератин Екстракт од страсно овошје, Д-пантенол и хијалуронска киселина Термална вода, Д-пантенол, креатин, масла од јојоба и пеки и Парабени Не Не Не Не Не Не Не Не Не Не Индикација Сува или сува коса Сите типови коса Сите типови коса Права, бунтовничка или со разлетување Сува или сува коса Крупна и сува коса Кадрава коса Права, непослушна и пргава коса Сува коса и сува коса Сува или сува кадрава коса Волумен 250 ml 300 ml 250 ml 250 ml 250, 500 и 1000 ml 300 ml 1000 ml 300 ml 500 ml 200 ml Без суровост Не Да Не Да Не Да Не Не Да Да

Како изберете го најдобриот шампон против шут

Дали сте забележале дека вашата коса често станува пргава, и покрај грижата што ја правите за вашата коса? Нема тајна за намалување на волуменот и спречување на појавата на разлетување, само треба да ги користите вистинските производи кои ќе ви помогнат во третманот, како што се шампони против фриз.

Научете како да го изберете најдобриот шампон за нега на фризур во вашата коса на читање!

Изберете ги компонентите на шампонот според состојбата на вашата коса

Секој тип на коса има свои карактеристики, без разлика дали е права, виткана или откачена, сите од нив може да добијат волумен и да станат пржени. Во овој случај, треба да идентификувате што го предизвикало овој проблем и кои се вистинските компоненти за негово лекување.

Така, секој вид на оштетување на косата бара специфична грижа, која може да се постигне со употреба на состојки со специфични активни принципи. Продолжете со читање за да разберете кои компоненти се идеални за нега на секој тип коса.

Шампони со растителни масла и пантенол: за сува коса

Ако вашата коса е сува, кератинот кој дава структура на жиците има тенденција да реагира со компромитирање на влажностанеговата структура, оставајќи ја побрановидна, со набори и поттикнување на подигање и разлетување.

Во овој случај, се препорачува користење навлажнувачки активисти како пантенол, растителни екстракти, хијалуронска киселина и керамиди кои се одговорни за затворање на кутикулите со цел да ја задржат водата во жиците и да го спречат нивното сушење. Најчести растителни масла се кокосово масло, сончогледово масло, масло од јојоба или масло од алое вера.

Шампони со силикон: за оштетена коса

Силиконот е алтернатива за пооштетена коса. Ја обложува конецот на таков начин што создава заштитна фолија, задржувајќи ја влагата во влакната на косата и заштитувајќи ја од загадувачки агенси. На овој начин, ќе ја оставите вашата коса похидрирана и дисциплинирана, враќајќи ја нормалната структура на прамените.

Оваа вештачка супстанција може да биде растворлива или нерастворлива и може да се најде на етикетите како метикон, диметикон, триметикон или симетикон . Треба да внимавате само на растворливоста на производот, доколку е нерастворлив, избегнувајте да го употребувате често за да не се акумулира силикон на конецот.

Внимавајте на присуството на сурфактанти во составот на шампонот

Сурфактантите се супстанци препознаени во формулите за шампон за пенење и чистење на косата. Вообичаено е да се најде состав од овие состојки во шампонот, така што тие вршат повеќеабразив на жиците. Важно е да обрнете внимание на тоа за да спречите вашата коса да стане сува или оштетена.

Сулфати: за интензивно чистење

Најкористен на пазарот е сулфатот кој обезбедува интензивна и многу од пена. Ќе ја најдете оваа супстанца наречена натриум ловоров сулфат или натриум лаурет сулфат. Внимавајте дали е присутен во формулата на производот, бидејќи неговото чистење е поагресивно и може да ја исуши косата при секојдневна употреба.

Една опција е да барате производи кои мешаат сулфат со други поблаги сурфактантни супстанции како бетаин и аминокиселини, или шампони за слабо излачување кои немаат сулфати. Тие овозможуваат секојдневно миење на косата без да се загрози структурата на влакната на косата.

Бетаин и аминокиселини: за понежно чистење

Бетаинот може да спроведе нежно чистење без да ја загрози природната хидратација на жиците. Затоа, најчесто се користи со сулфати за да се обезбеди поголема ефикасност на чистење и дополнителна заштита на влакната на косата. Истото се случува и во однос на синтетичките амино киселини, кои се поблаги и не ги иритираат прамените.

Природните амино киселини се важен дел од косата, бидејќи тие ја сочинуваат ткаенината на прамените. Тие дејствуваат за обновување на влакна и може да се препознаат на етикетите како кератин, колаген, аргинин и хистидин. Тоа е вообичаенонајдете аминокиселини во повеќето шампони против пржење.

Избегнувајте шампони со парабени во нивниот состав

Супстанца која е штетна за здравјето на микробиомот на вашата коса е парабените. Овие супстанции делуваат како конзерванси на производите со цел да се спречи размножување на бактерии и габи во шампонот. Познато е дека предизвикуваат иритации на кожата, па дури и алергии, па затоа е добро да ги избегнувате.

Пред да се одлучите за вашиот шампон, проценете дали производот е без оваа супстанца, барајќи зборови во составот на етикетата кои содржат „парабен“ на крајот од нив, како што е метилпарабен.

Анализирајте дали ви требаат големи или мали пакувања

Ќе најдете и неколку опции за пакување на шампони против фриз. Тие може да варираат од 50 до 1000 ml и нивната намена во однос на употребата ќе дефинира кој волумен вреди или не вреди да се земе со вас.

Малите пакувања се назначени за оние кои го користат производот ретко и без да го споделат со други луѓе. Големите пакувања се идеални за оние кои сакаат да споделуваат со другите и често го користат производот.

Дајте предност на тестираните производи и производите без суровост

Производите со печат без суровост се најдобрата опција за оние кои сакаат да користат неагресивни и одржливи производи. Бидејќи, осигурува дека производот е без супстанции како парабени,вазелин, силикон и состојки од животинско потекло, покрај тоа што имаат целосно природен состав.

Марките кои ја презедоа оваа обврска ги вршат своите тестови ин витро, без да вклучуваат животни во нивните експерименти. Што, исто така, покажува посветеност на одржливо производство, во корист на природата.

10-те најдобри шампони против frizz што треба да се купат во 2022 година

Најдобрите шампони против frizz во 2022 година беа избрани врз основа на ова информации. Важно е да ги знаете овие критериуми за безбедно да се грижите за вашата коса со она што се нанесува на прамените. Следете го рангирањето и дознајте која е најдобрата опција за вас!

10

Фриз контролен шампон, Vizcaya

Контролирајте го разлетувањето до 72 часа

Шампонот против мрзнење на Vizcaya има печат без суровост, со целосно природни состојки со растителни масла и термална вода. Тој ќе ги подготви жиците и ќе ги третира за да бидат целосно чисти и заштитени. Со одлични перформанси, ветувачко дејство против пржење и заштита на косата до 72 часа. . Придружуван од други природни материи кои лесно се апсорбираат од влакната како што се маслото од јојоба, пеки и ојон, обезбедувајќи целосна исхрана иоставајќи ја косата мека и здрава.

Иако неговата формула содржи природни масла, брендот гарантира дека вашата коса нема да биде премногу мрсна. Ова е шампон против фриз, погоден за сите кои сакаат да ја одржат својата коса здрава и да имаат долготрајна заштита од фриз!

Активна Термална вода, Д-пантенол, Креатин, Јојоба, пеки и рудни масла
Парабени Не
Индикација Сува или сува кадрава коса
Волумен 200 ml
Без суровост Да
9

Omega Shampoo Zero Amazon , Felps

Антиоксидантно и навлажнувачко дејство

Шампонот ги усогласува антиоксидантните својства на екстрактот од страсно овошје со Д-пантенол и хијалуронска киселина, изведувајќи длабоко чистење на жиците без нанесувајќи им штета. Покрај тоа што го стимулира обновувањето на влакната, што овозможува долготраен третман против сувост и разлетување.

Неговиот природен состав овозможува шампонот Omega Zera Amazon од Felps да се користи за сите типови коса. Печатот без суровост е гаранција за квалитетот на неговите состојки, како и показател дека е производ без парабени, вазелин и силикон.

Шампон со антиоксидантно и хидратантно дејство способен да ги содржи најбунтовните прамени. Со неговата континуирана употреба ќе обезбедите не само спречување на разлетувањето, тукуисто така долгорочно ќе ве остави поусогласени, лесни и здрави!

Средства Екстракт од страсно овошје, Д-пантенол и хијалуронска киселина
Парабени Не
Индикација Сува и сува коса
Волумен 500 ml
Без суровост Да
8

Liss Unlimited Shampoo, L'Oreal Professionnel

Професионален третман против frizz

Линијата L'Oreal Professionnel е достапна за сите кои сакаат да користат професионален анти-frizz шампон на вашата коса. Со уникатна формула збогатена со растителни екстракти, како што е маслото од кукуи, кое ветува ефект против разлетувањето кој може да трае до 4 дена.

Нејзината технологија ProKeratin содржи мешавина од растителни масла и природни амино киселини кои ќе ги запечатат кутикулите, враќајќи ја природната структура на влакната и хидрирајќи ја вашата коса така што таа ќе стане свиленкаста и поотпорна. Наскоро, вашата коса ќе биде подготвена да добие други бенефиции.

Како, на пример, маслата од вечерна јаглика и кукуи кои ќе создадат заштитна бариера на прамените, ќе се борат со влажноста и ќе ја оставаат косата права подолго. Шампонот Liss Unlimited е развиен на таков начин што ја остава косата мазна и без разлетување!

Actives Early Evening Oil, Kukui и Keratin
Парабени Не
Индикација Коса

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.