10-те најдобри шампони за мрсна коса во 2022 година: Farmaervas и други!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот шампон за мрсна коса во 2022 година?

Вишокот на маснотија на косата може да се случи поради низа фактори, прашање е таложење на себум во коренот на косата. Што ја наведува косата да акумулира загадувачи и нечистотија во текот на денот, оставајќи ја оптоварена и леплива со нечистотија. Наскоро, може да имате други проблеми со овој вишок, како што се чешање и формирање на првут.

Шампоните за мрсна коса се појавуваат како начин за спречување на оваа вишок маснотија на косата. Да се ​​биде во можност да ги исчистите прамените, да ја елиминирате мрсноста и да ја оставите вашата коса да изгледа мека, лабава и сјајна.

Меѓутоа, важно е да бидете свесни за тоа како функционираат овие шампони, од знаењето за нивните активни состојки дури и како да користете ги. Проверете во оваа статија кој е најдобриот шампон за мрсна коса во 2022 година и погрижете се за здравјето на вашата коса на вистински начин!

10-те најдобри шампони за мрсна коса

Како да го изберете најдобриот шампон за мрсна коса

Пред да одлучите за најдобриот шампон за лекување на мрсноста на вашата коса, важно е да обрнете внимание на некои релевантни аспекти како што се активните состојки во неговиот состав и нејзината бенефиции. Тоа гарантира дека ќе го направите најдобриот избор на производ и ќе се погрижите за вашата маснотија во следново читање!

Разберете ја причината зошто вашата коса е мрсна

Косата добиваml. За оние луѓе кои се сигурни во ефектите на овој производ на нивната коса, индицирана е набавка од 1000 ml.

Активни Глицин и витамин Б6
Волумен 250 и 1000 ml
Без суровост Не
Придобивки Ја храни косата
6

Урбан за мажи Farmaervas Шампон за машка коса за мажи

Најдоброто за мажи

Мажите имаат тренд во однос до прекумерно производство на масло, кое во повеќето случаи еволуира во првут. Имајќи го тоа на ум, Farmaervas разви линија на шампон за мрсна коса специјално за мажи.

Урбан машки шампон има ексклузивна формула која делува во коренот на скалпот, намалувајќи го производството на себум и регулирајќи ја мрсноста. Сето ова се должи на маслото од чајно дрво присутно во неговата формула, со што се обезбедува длабинско чистење и освежување.

Постои и хидратантно дејство, поради присуството на јачмен и хмељ, кои се активни кои ја задржуваат водата во влакната на косата и ги потхрануваат конците, за да гарантираат дополнителна заштита при миењето. Farmaervas го нуди најдобриот производ за мажи, без сол, парабени или која било состојка од животинско потекло.

Активен Јачмен, хмељ, масло од чајно дрво и пантенол
Волумен 240 ml
Сурово-бесплатно Да
Придобивки Хидрација
5

Раководител и засилувач; Рамења

Елиминирајте го вишокот и заштитете ја косата

Главата & засилувач; Рамената се препознаваат по нивните непосредни и долготрајни резултати. Шампонот за отстранување маснотии што го нуди брендот не се разликува, бидејќи е идеален за елиминирање на вишокот, а сепак за заштита на коренот. Сето ова благодарение на формулата DermaSense.

Неговиот состав ја одржува балансирана pH на скалпот, не му штети на вашиот капиларен микробиом и ја зачувува косата од коренот до врвот. Шампонот исто така ветува дека ќе ги хидрира врвовите, што го спречува сушењето на косата и ја одржува еластична и мека.

Негувајте ја косата и скалпот со Head & Рамења, со два тома достапни на пазарот, едниот од 200 ml, а другиот од 400 ml за да можете да изберете. Така ќе имате шанса да го тестирате без да трошите!

Активен Dermasense
Волумен 200 и 400 ml
Без суровост Не
Придобивки Хидрација
4

Inoar Herbal Solution Шампон

Висококвалитетен вегански производ

Шампонот Inoar за мрсна коса е произведен на начин да гарантира свежината во миењето,благодарение на неговата формула со растителни екстракти ќе можете да го отстраните вишокот маснотии и да му дозволите на вашиот скалп да дише. Така ќе се чувствувате поудобно, со здрава и мека коса.

Покрај тоа, Inoar се препознава по печатот без суровост што укажува на производство на квалитетни шампони. Немајќи во својот состав парабени, вазелин или било која супстанца од животинско потекло. Користење на билки како рузмарин, јасмин и екстракт од маслинка, кои гарантираат уникатен резултат при првото перење.

Тоа што е вегански значи дека миењето не му штети на здравјето на прамените, па можете секојдневно да го користите без ризик да ви се исуши косата и да ги спречите проблемите со вишокот маснотии!

Активни Екстракти од маслиново, рузмарин и јасмин
Волумен 1000 ml
Без суровост Да
Придобивки Хидрација
3

Шампон за контрола на масло од ѓумбир и нане Phytoervas

Здраво и освежувачко чистење

Phytoervas разви производ со висока концентрација на ѓумбир и нане во нивниот состав, овие средства се признаваат за нивното адстрингентно дејство. Можност за нежно чистење на скалпот и помагање во регулирањето на мрсноста од коренот до краевите.

Покрај тоа што имате пријатен и добро избалансиран мирис,карактеристика, овој производ има печат без суровост. Што значи дека овој бренд не ги тестира своите производи на животни и нема парабени, вазелин, бои, сол и сулфати во својот состав.

Шампонот за контрола на масло од ѓумбир и нане Phytoervas е решение за оние луѓе кои сакаат истовремено да ја исчистат и регулираат косата. Од неговиот вегански состав ќе можете да постигнете најдобри резултати без да му наштети на вашето капиларно здравје.

Средства Ѓумбир и нане
Волумен 250 ml
Без суровост Да
Придобивки Ја храни косата
2

Elseve Hydra Detox Анти-мрсен шампон

Чиста и здрава коса

Шампонот Elseve за мрсна коса Hydra Detox обезбедува длабинско чистење и со детоксикациско дејство на косата. Што го прави овој производ одлична опција за оние кои имаат коса со прекумерна маснотија на корените и суви врвови.

Сините алги и зелената суштина се присутни во неговата формула, кои се есенции кои носат минерали, витамини, протеини и амино киселини. Покрај детергентниот ефект на зелената есенција, ќе ја негувате косата, ќе ја хидрирате и зајакнувате прамените, ќе и ја вратите еластичноста и сјајот.

Ќе го почувствувате ефектот на шампонот Hydra Detox во првоупотреба, наскоро ќе почувствувате освежување во коренот на вашата коса, чист допир и пријатен парфем. Со овој шампон за мрсна коса ќе ја чувате вашата коса без маснотии и здрава!

Actives Детокс зелена есенција и сини алги
Волумен 200 и 400 ml
Без суровост Не
Придобивки Навлажнува и има ефект на детоксикација
1

Шампон за билки од алги, нане и арника

Ја одржува косата здрава секојдневно

Фармаерва го означува првото место за најдобри шампони за мрсна коса со иновативна формула. Во неговиот состав се присутни природни морски алги, екстракт од нане и арника, кои со едно перење обезбедуваат длабинско чистење, освежување и тонирање на вашите жици.

Шампонот е произведен за сите типови на коса, особено за оние кои се чувствуваат тешки во текот на денот поради прекумерната маснотија на корените. Понатаму, фактот што не содржи сол ви овозможува да го користите секојдневно, без да ги оштетите влакната на косата.

Ова е најдобриот шампон за мрсна коса бидејќи не содржи супстанции штетни за здравјето на косата како парабени, вазелин или бои. Покрај неговата способност да ја чисти и негува косата оставајќи ја чиста, мека и здрава.

Активни Морски алги, нане иарника
Волумен 320 ml
Без суровост Да
Придобивки Го олеснува расплетувањето

Други информации за шампоните за мрсна коса

Разбирање на причините поради кои направете ја косата помрсна или вистинската фреквенција за користење шампони против маснотии ви дозволуваат да ги користите овие производи со совест. Не ризикувајте дополнително да ја оштетите косата, проверете подолу како да се грижите за вашите прамени на најдобар начин!

Која е причината за вашата коса да стане мрсна?

Нема ниту една работа што ќе ја направи вашата коса мрсна, обично прекумерната маснотија е резултат на голем број фактори. Во некои случаи тоа може да биде генетско, но постојат одредени однесувања кои можат да влијаат на прекумерното производство на себум.

Знајте некои од нив:

- Носење капи, шалови или капи на вашата коса за долго време;

- спиење со памучна навлака за перница;

- нанесување козметика на косата;

- постојано поминување со раката низ косата;

- Хормонални промени;

- Храна богата со липиди;

- Мијте ја косата со топла вода.

Која е правилната фреквенција за миење на мрсната коса?

Мрсната коса е сложена, бидејќи има тенденција да се валка побрзо, бидејќи честичките како што е загадувањето полесно се лепат на површината на косата. Така, скалпотќе ја задржи оваа маснотија и ќе ја направи косата помрсна и потешка, давајќи ѝ валкан изглед.

Заради оваа причина, идеално е луѓето со мрсна коса да ја мијат косата секој ден, или барем на секои 2 денови. На овој начин, ќе ја задржите вашата коса без нечистотии и ќе спречите акумулација на себум на косата и скалпот.

Други производи можат да помогнат во третманот

Постојат и други производи достапни на на пазарот што може помошни во нега на коса, тие се способни да го надополнат миењето и да помогнат во контролата на вишокот маснотии. Шампони против остатоци, шампони за суви или тоници за коса се некои од оние примери што можете да ги додадете во распоредот на вашата коса.

Изберете го најдобриот шампон специјално за вашата мрсна коса!

Пред да започнете да купувате каков било производ за вашата мрсна коса, вреди да истражите. Разбирањето како функционираат вашите средства и спецификациите на етикетата на производот ќе ви помогне да го изберете шампонот што најмногу одговара на вашата коса. На овој начин ќе можете да го постигнете саканиот резултат без да направите толку многу тестови.

Препораката од 10-те најдобри шампони за мрсна коса во 2022 година ќе ви даде водич за шампоните кои се најефективни во врска со вашиот проблем. Забележете го обемот и описите и користете ги како основа за вашето купување. Искористете ја можноста да се грижите за вашето капиларно здравје со сигурност надека купувате квалитетен производ за вашата коса!

мрсна поради дразбите на скалпот кои ослободуваат маснотии и пот во лојните жлезди кои се присутни во коренот на вашата коса. Овие супстанции се прилепуваат на шаблоната на косата и ја оставаат косата да изгледа мрсна и валкана, што може да се појави дури и кратко време откако ќе се измие.

Можно е да се намали овој проблем на прекумерна маснотија со помош на производи како што се шампони. Тие успеваат да делуваат на скалпот со отстранување на вишокот маснотии и намалување на количината на себум присутен во должината на косата. Овие шампони имаат ефект на детергентност и се познати по нивната способност да имаат ефект на детоксикација.

Знајте како да изберете врз основа на состојките во составот на шампонот

Разберете како секоја супстанција делува на вашата коса и како тие се мешаат со микробиомот на вашата коса ќе покаже дали ќе ги добиете посакуваните резултати. Разберете кои активни состојки најмногу се користат во составот на овие шампони:

- Екстракт од рузмарин и јасмин: Помага при чистење на конците, отпушување на фоликулите на косата без да ја оштети структурата на конецот и ја подобрува циркулација во скалпот;

- Масло од нане, арника и чајно дрво: овие активни состојки се антигабични, го намалуваат чешањето, па дури и ја контролираат мрсноста во скалпот;

- Алги: има неколку витамини кои освен што го спречуваат стареењето на влакната на косата, делуваат и против надворешни оштетувања иго стимулира растот на косата;

- Ѓумбирот: делува како антиинфламаторно и антисептик, исто така го поттикнува растот на косата;

- Пченични протеини: пченица делува на таков начин што ги задржува хидрираните капиларни влакна, ја намалува порозноста и им дава волумен на нишките;

- Зелен чај и маточина: ја храни вашата коса, оставајќи ја - косата мека и сјајна, покрај тоа што се бори против инфекции во вашиот скалп;

- Јачмен и хмељ: ја подобрува структурата на влакната на косата, оставајќи ја похидрирана, хранета и елиминирајќи ја мрсноста ;

Ќе го набљудувате и присуството на други активни материи во производите како што се Head & Рамената, или од Натура. Тоа е затоа што тие користат ексклузивен состав во производството на нивните производи, додавајќи супстанции и балансирачки компоненти како што се витамин про-в, антиоксиданси, мицели и сини алги.

Изберете шампони со активни состојки од нане, арника и масло од мелалека

Етеричните масла се растителни екстракти кои имаат неколку примени, од кои едната е во пределот на косата. Овие соединенија може да имаат различни супстанции, сè ќе зависи од тоа од кое растение е извлечено, па нивната намена може да се промени во зависност од активните супстанции присутни во растението.

Во случај на активните супстанции присутни во маслото од нане, или во нане, покрај многу карактеристичен мирис, има и антиинфламаторно дејство,антимикробно, антиоксидантно и навлажнувачки. Сето ова благодарение на ментолот.

Што се однесува до маслото од арника, тоа се одликува со контролирање на лојната секреција, промовирање на циркулацијата во скалпот и чистење на вишокот маснотии без да му наштети на влакната на косата. Многу е корисен за коса која била фарбана, или била прогресивна.

Melaleuca е едно од најчестите масла во овој тип на производи за коса. Поради тоа што се издвојува по своето антиинфламаторно и антисептично дејство, што го прави ова масло одличен сојузник во борбата против маснотија, чешање и првут.

Дајте им предност на шампоните со дополнителни придобивки

Во Покрај отстранувањето на мрсноста, можете да барате производи кои ја хидрираат, ја негуваат косата, па дури и делуваат како средство против мрзнење. Ќе промовирате помека коса, лесна за чешлање, чистење и ќе и го вратите природниот сјај. Ако чувствувате потреба да извршите длабинско чистење, побарајте производи со висок фактор на детергент, кои имаат ефект на детоксикација.

Изборот на придобивките ќе биде директно поврзан со вашите потреби, набљудувајте каков аспект изгледа вашата коса како и покрај мрсноста има потреба од подобрување. На овој начин ќе ја донесете најдобрата одлука и ќе гарантирате долговечност на вашата коса, оставајќи ја поубава и сјајна.

Избегнувајте шампони со сулфати, парабени и други хемиски агенси

Постојат некои елементи коитреба да се избегнуваат во вашата коса и тие можат да бидат присутни во шампони, како што се сурфактанти или сол, кои се состојки способни да му наштетат на конецот и да ја исушат вашата коса. Иако нивното присуство во составот на шампоните за мрсна коса не е вообичаено, добро е да се внимава.

Исто така, избегнувајте соединенија како што се боите и парабените, бидејќи тие можат да предизвикаат проблеми како што е раздразливост на вашиот скалп, па дури и генерира некаков вид на алергија. Покрај овие, пожелно е да користите производи кои немаат минерални масла како што е вазелин, бидејќи тие ја спречуваат апсорпцијата на хранливи материи и вода во косата.

Друга супстанца што исто така треба да се избегнува е силиконот , бидејќи може да ја запечати косата и да ја остави тешка, акумулирајќи масло и нечистотија во надворешната област на праменот. Обидете се да ги набљудувате овие состојки на етикетата и избегнувајте да ги користите за да не влијае негативно на здравјето на вашата коса.

Анализирајте дали ви требаат големи или мали шишиња

Бројот на шишиња што се општо достапни од производителите може да варира помеѓу 200 и 1000 ml. Волуменот што ќе го изберете ќе зависи од вашиот степен на сигурност. сакате да направите длабок третман и да ја контролирате вашата маснотија на краток рок, користејќи го истотошампонирајте дневно или ако сакате да го споделите со други луѓе, во тој случај вреди да изберете волумени поголеми од 1000 ml, на пример.

Не заборавајте да проверите дали производителот врши тестови на животни

Потрошувачите кои се повеќе свесни за брендовите и производството на производи имаат тенденција да му дадат приоритет на купувањето на производители кои имаат суровост . Овој печат покажува дека производите се произведени без тестирање на животни и немаат состојки кои се од животинско потекло во нивниот состав.

На овој начин ќе придонесете за одржливо производство без да се мешате со животната средина. Затоа, обрнете внимание на овие информации на етикетата и, ако е можно, секогаш обидете се да користите производи без суровост, бидејќи тие гарантираат поквалитетни состојки и се без алергени.

10 најдобри шампони за мрсна коса за купување во 2022 година!

Постојат неколку шампони за мрсна коса достапни на бразилскиот пазар, но некои од нив се издвојуваат по својот состав, цена и дополнителни придобивки што ги нудат. Во продолжение погледнете ги 10-те најдобри шампони за мрсна коса што може да се купат во 2022 година!

10

Tresemmé капиларен детокс шампон

длабоко чистење без агресија

Tresemmé ја лансира линијата Detox Capillary со цел да допре до најшироката можна публика и може да се користи од сите типовина косата. Ова се должи на ефектот на детоксикација кој има функција да ја елиминира нечистотијата насобрана во текот на денот. Затоа, се препорачува секојдневно да го користите овој шампон.

Со еднократно миење елиминирање на загадувањето, потта и мрсноста кои се таложат во косата во текот на денот, ќе ја одржите вашата коса чиста и здрава. Покрај тоа, можете максимално да го искористите неговиот состав, како зелен чај, хидролизиран пченичен протеин и ѓумбир.

Овие состојки ќе обезбедат длабинско чистење, покрај тоа што ќе ја заштитат целата должина на вашата прамен, спречувајќи ја вашата коса да се исуши. Искористете го најдоброто од шампонот за детоксикација на косата на Tresemmé, бидејќи нема парабени или бои и сè уште има печат без суровост.

Активен Зелен чај, ѓумбир и пченични протеини
Волумен 400 ml
Без суровост Да
Придобивки Ја храни косата и има детокс ефект
9

Шампонот Siage ја контролира мрсноста Eudora

Совршен за патување

Шампонот Eudora за мрсна коса е може да изврши длабинско чистење без да влијае на структурата на влакната на вашата коса, елиминирајќи ја вишокот маснотија и одржувајќи ја косата мека и податлива. Ова се должи на неговата специјална формула која содржи витамин Е.

Овој витамин е моќен антиоксиданс способен да ја нахрани вашата коса и да спречи сушење на косата.во прилог на зачувување на здравјето на вашиот скалп. Друг момент е отсуството на парабени и вазелин, благодарение на неговата формула без суровост која гарантира употреба на органски состојки.

Покрај тоа, оваа линија шампони има ексклузивна технологија Eudora, позната како Affinité 4D биотехнологија која обезбедува нежно чистење без ризик од сушење на косата. Неговото компактно пакување, неговиот квалитет и неговата цена е она што најмногу го цени овој шампон.

Активен Витамин Е
Волумен 250 ml
Без суровост Да
Придобивки Ја зголемува податливоста
8

Пантен Шампон за мрсна коса

Уникатна формула со мицеларна вода и витамини

Овој шампон за мрсна коса од Pantene нуди ексклузивна бренд технологија, формулата Micellar Pro-V е во состојба нежно да ја исчисти косата, да ја хидрира, па дури и да ги прочисти прамените. Сето ова благодарение на неговата комбинација од витамини и мицеларна вода, кои заедно гарантираат безбедно и здраво миење.

Оваа формула е создадена со цел да ја активира циркулацијата на скалпот, да ги отпушти корените на косата и да ја хидрира завршува ресецира. На овој начин ќе можете да го направите податлив, да спречите опаѓање на косата и да го вратите сјајот во прамените.

Покрај тоа што имате совршена дополнителна корист,бидејќи делува и како хидратација. Pantene најде баланс, бидејќи при отстранување на вишокот маснотии, косата ризикува да се исуши, па шампонот балансира со својот состав, миејќи се без да предизвика сушење на косата.

Средства Витамин про-в, антиоксиданси, мицели и витамин Е
Волумен 200 и 400 ml
Без суровост Не
Придобивки Хидрација
7

Шампонот Spécifique Bain Divalent Kérastase Paris

Ги чисти, поправа и храни прамените

Kérastase е препознаен од козметичките салони за понуда на професионалци за производи за нега на коса. Сега тие ви даваат можност да пристапите до нивниот шампон Spécifique Bain Divalent, кој има уникатна и ефикасна формула за оние кои имаат мрсен корен и сакаат да го регулираат тој вишок.

Додека овој шампон чисти, тој исто така го прочистува влакната со цел да се отстрани вишокот на маснотии и без да се наштети на структурата на влакната на вашата коса. Што го прави овој производ идеален за оние кои страдаат од сува коса, бидејќи е создаден за да го регулира производството на себум, да ја поправа и хидрира косата.

Францускиот бренд дури го нуди својот шампон за масла за коса со различен волумен. Во случај да сакате да извршите тест, на пример, можете да започнете со производот помал од 250

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.