Мачка канџа: придобивки, за што служи, како да направите чај и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Дали ги знаете придобивките од мачкината канџа?

Канџата на мачката е добро познато тропско растение кое се користи во популарната медицина и меѓу здравствените научници. Со векови се користи за производство на чаеви и во поново време капсули за лекување на разни болести.

Конзумирањето на растението носи неколку придобивки за телото, како што се производство на имуномодулаторни, антиоксидантни и антиинфламаторни ефекти кои ја зголемува нејзината отпорност против инвазивните организми (вируси, бактерии, габи) и ги олеснува симптомите на разни болести.

Канџата на мачката има и антиканцерогено дејство, го подобрува гастритисот, помага во лекувањето на Алцхајмерова болест и го намалува крвниот притисок артериски. Нејзиното консумирање се покажало како одличен сојузник за здравјето и неговиот исцелителен потенцијал сè уште се проучува и истражува од истражувачите.

Разбирање повеќе за канџите на мачката

Помеѓу употребите наведени во популарната медицина и традиционалната медицина, постојат неколку придобивки што голтањето на канџите на мачката, во форма на чај или пилула, може да донесе за нашето здравје. Продолжете да го читате текстот подолу за да дознаете повеќе за овие придобивки!

Потекло и историја на семето од канџи на мачката

Ратението првично било идентификувано во дождовните шуми на Амазон и Централна Америка. Со векови се одгледува од Јужноамериканците за да се спроведечасови, помеѓу оброците, за да постигнете добри здравствени резултати.

Состојки

Состојките потребни за правење чај од кора од канџи на мачката се:

- 20 грама кора од канџи ;

- 1 литар вода .

Како да го направите тоа

20-те грама кора од растенија мора да се разредат во 1 литар вода. Овие состојки ќе одат на оган и треба да се варат 15 минути. Откако ќе зоврие, чајот треба да се тргне од оган и да се остави да отстои во садот минимум 10 минути. Потоа мора да се процеди и по овие постапки ќе биде подготвен за консумирање.

Чај од корен од мачкина канџи

Како чајот од канџи направен од кората, чајот направен од коренот на растението исто така е многу лесен и практичен за правење. Готов е и за околу 35 минути и може веднаш да се конзумира. Исто така, треба да се внесува на секои 8 часа, помеѓу оброците, за да се максимизираат придобивките што ги носи за нашето тело.

Состојки

Состојките потребни за производство на чај од кора од канџи на мачката се:

- 20 грама кора од канџи на мачката;

- 1 литар вода.

Како да се подготви

Начинот на подготовка на чај од корен е исто како и кората. 20-те грама од коренот на растението треба да се разредат во 1 литар вода. Овие состојки ќена оган и треба да се вари 15 минути. Откако ќе зоврие, чајот треба да се тргне од оган и да се остави во садот да отстои минимум 10 минути.

По завршувањето на горенаведените постапки, чајот треба да се процеди и ќе биде готов за консумирање.

Cat's Claw Capsules

Cat's Claw капсулите лесно се наоѓаат во продавниците за здрава храна. Препорачаните дози за консумирање во форма на капсули варираат од 250 до 1000 mg, кои може да се внесат 2 до 3 пати на ден, во зависност од медицинската индикација.

Во случај на употреба на растението во форма на капсула , од суштинско значење е да се консултирате со лекар или билкар за да ја насочите употребата на правилен начин. Секоја болест и состојба бара различно дозирање и време на употреба, а следењето ќе спречи појава на можни несакани ефекти.

Други информации за канџата на мачката

Потребно е да се обрне внимание на можните несакани ефекти од употребата на канџата на мачката, зачестеноста на употребата на канџата на мачката, така што таа да остане на здраво ниво, како и важно е да се биде свесен за случаите во кои неговата консумација е контраиндицирана. Подолу ќе најдете дополнителни информации за растението. Продолжете да читате!

Колку често може да се зема Мачка канџа?

Канџата на мачката, иако се консумира во форма на чај, направена директно од корените и кората на растението,не може да се консумира секојдневно или неселективно. Прекумерното консумирање може да има спротивен ефект од очекуваното и всушност да предизвика здравствени проблеми поради несакани ефекти.

Здравствените работници препорачуваат да се избегнува прекумерната потрошувачка и да продолжи консумацијата како што е препорачано од лекарите или додека е симптомот на болеста за кои се користи како третман трае. Ако освен условите наведени погоре, треба да се избегнува секојдневната консумација.

Можни несакани ефекти од мачкината канџа

И покрај безбројните придобивки што можеме да ги добиеме со консумирањето на чајот или таблетите направено од растението канџи на мачката, прекумерната употреба може да го натера телото да реагира негативно, при што се појавуваат несакани ефекти.

Меѓу можните несакани ефекти наведени во медицинската литература се болки во стомакот, гадење, дијареа и намалени нивоа на прогестерон и естроген. Прекумерната употреба може да доведе и до намалување на отчукувањата на срцето и невропатија.

Во поретки случаи, несаканите ефекти вклучуваат труење на црниот дроб и акутна бубрежна инсуфициенција. Затоа, неопходно е да се биде внимателен и свесно да се користи растението.

Контраиндикации на мачкината канџа

Други мерки на претпазливост мора да преземат оние кои користат чај или таблети направени од канџи на мачки.мачка. Не треба да го консумираат жени кои се бремени или дојат, ниту пак деца. Луѓето кои се алергични на ова растение исто така не треба да внесуваат производи направени од него.

Луѓето со автоимуни болести и кои страдаат од проблеми со бубрезите исто така не можат да го користат растението, како и оние кои имаат проблеми со згрутчување на крвта. кои се на третман за леукемија.

Луѓето кои земаат антикоагулантни лекови или кои ќе подлегнат на било каков вид на операција, исто така, треба да се држат подалеку од чај и апчиња произведени од канџи на мачката.

Мачкината канџа има многу предности!

Придобивките од консумирањето канџи на мачката се многубројни, што ја прави популарна и во неформалната медицина и меѓу научниците од медицинските истражувања. Ако се консумира внимателно и без ексцеси, ќе биде одличен сојузник за здравјето.

Меѓу супстанциите што го сочинуваат неговиот состав се оние кои се антиоксиданси, кои помагаат да се одложи стареењето; и оние кои го зајакнуваат имунолошкиот систем, што го прави телото поподготвено да се бори против можните надворешни организми кои предизвикуваат болести.

И чајот и пилулата се широко користени како третман за разни болести. Мачката канџа се користи и во третмани против разни видови на рак, Алцхајмерова болест, делува противпроблеми со зглобовите и помага во процесот на контролирање на крвниот притисок.

производство на чај користејќи делови од растението како што се кората и корените.

Луѓето од овој регион го консумираат овој чај како лек за лекување на разни болести, вклучувајќи треска и чир на желудникот. Сепак, науката сè уште не успеала да ја докаже ефикасноста на користењето на винова лоза за повеќето од овие болести.

Меѓутоа, некои својства присутни во него го привлекоа вниманието на истражувачите кои сè уште го истражуваат нејзиниот потенцијал да го извлечат има корист од тоа..

За што се користи мачката?

Канџата на мачката има аналгетско, прочистувачко, диуретичко, имуностимулирачко и антимикробно дејство. Голтањето на растението во соодветна форма и количина може да донесе неколку позитивни ефекти врз здравјето.

Од позитивните аспекти може да се споменат зголемувањето на одбраната на организмот, ублажувањето на симптомите на остеоартритис, антиканцерогеното дејство. , подобрување на гастритисот, а корисен е и за лекување на Алцхајмерова болест, освен за намалување на крвниот притисок.

Популарно се користи и за лекување на некои болести, но нема доволно научни докази за поддршка на оваа употреба . Болестите што ги третира популарната медицина се проблеми со кожата, гонореја, тонзилитис, астма и ринитис.

Карактеристики на канџата на мачката

Качката на мачката е името дадено на два вида растенија кои се нарекуваат со научни имиња Uncaria tomentosa иUncaria guianensis. Станува збор за качувачки грмушки кои растат во форма на лоза.

Овие растенија имаат светлозелени листови придружени со трње кои имаат мала искривување, покрај тоа што имаат црвеникаво кафеаво стебло. Исто така, има способност да складира вода во стеблото, што му овозможува на растението подолго да се спротивстави на недостигот на вода.

Канџата на мачката традиционално се консумира од чајот направен од кората, коренот или листот. По напредокот во научните истражувања засновани на лековитите својства на растението, може да се конзумира и во форма на таблети, а се наоѓа во продавниците за здрава храна.

Својства на канџите на мачката

Растението има неколку својства кои го привлекуваат вниманието на лаиците на неговата употреба, а исто така и на научната заедница. Растението во својот состав има супстанции кои се антиоксиданси, имуностимуланти, диуретици, антиинфламаторни и прочистувачки – односно ја чисти крвта и ја ослободува од штетните материи за организмот.

Поради својствата споменати погоре , се користи во популарната медицина, а исто така и во формалната медицина за лекување на болести како што се инфекции, воспаленија, болести поврзани со зглобовите, респираторниот систем, меѓу другото.

Се користи и за зајакнување на имунолошкиот систем на телото, овластувајќи го да се бранинајдоброто од инвазијата на организми кои со себе носат разни болести и го нарушуваат правилното функционирање на организмот.

Придобивките од канџите на мачката

Придобивките од консумирањето на чајот или таблетите произведени од супстанциите присутни во составот на растението канџи на мачката се различни, почнувајќи од третман на болести предизвикани од бактерии и габи за лекување на болести како што се Алцхајмерова болест и рак. Прочитајте го текстот подолу за да дознаете повеќе за придобивките од ова фасцинантно растение!

Има антиоксидантно дејство

Канџата на мачката содржи супстанции кои се антиоксиданти, како што се флавоноиди и полифеноли. Овие супстанции помагаат да ги одржуваме нашите клетки здрави, спречувајќи појава на оксидативен стрес, што му овозможува на нашето тело да го забави процесот на стареење.

Ова антиоксидативно дејство го зајакнува имунолошкиот систем на телото и помага во спречување на разни хронични болести и други болести, како на пр. како ревматоиден артритис, кардиоваскуларни и дегенеративни болести, Алцхајмерова болест и некои видови на рак.

Антиоксидантното дејство кое произлегува од конзумирањето на растението е исто така многу корисно за спречување на проблеми со очите кои ги погодуваат постарите луѓе или оние кои се постојано изложени на сонце.

Му помага на имунолошкиот систем

Имунолошкиот систем е одговорен за заштита на нашето телопротив организми кои можат негативно да влијаат на тоа. Зајакнувањето на имунитетот е важно за одржување на вашето здравје во добра состојба, а канџите на мачката има својства кои можат да помогнат.

Употребата на растението го подобрува имунолошкиот систем бидејќи го стимулира производството на бели крвни зрнца, зголемувајќи ја способноста на телото да се одбрани од напаѓачките микроорганизми кои предизвикуваат болести.

Зајакнувањето на имунолошкиот систем може да биде поврзано со присуството на проантоцијанидини и други супстанции присутни во составот на канџите на мачката кои формираат одбрана од вируси, габи, протозои и бактерија.

Борба против ракот

Студиите докажуваат дека супстанциите присутни во канџите на мачката можат да го елиминираат или намалат присуството на клетките на ракот. Сè уште не е познато која супстанца точно ги има овие својства, но нејзината употреба е докажана како корисна за третман на рак на дебелото црево, жолчното кесе, тироидната жлезда и ракот на дојката.

Во врска со ракот на дојката, литературата на медицинскиот полето покажува дека употребата на растението ги намалува несаканите ефекти од хемотерапијата, обновувајќи ги здравите клетки погодени од процесот.

Употребата во овој случај, сепак, може да се направи само под медицински упатства. Тоа треба да се направи по посебно анализирање на секој случај.

Помага во лекувањето на Алцхајмерова болест

Алцхајмеровата болест предизвикува прогресивно влошување на функциитемозокот, кој предизвикува проблеми со меморијата, ментална неорганизираност, ја нарушува способноста на поединецот да комуницира и го оневозможува пациентот да се грижи за себе.

Канџата на мачката се користи во лекувањето на Алцхајмерова болест, бидејќи тие се идентификувани дека содржи неколку супстанции , како што е проантоцијанидин Б2, полифенол, кој може да ја подобри меморијата на краток рок.

Покрај тоа, овие супстанции се исто така поврзани со намалување на бројот на наслаги кои се формираат во мозокот поради Алцхајмерова болест а исто така промовира намалување на воспалението на мозокот исто така предизвикано од болеста.

Го контролира крвниот притисок. Овие придобивки добиени од конзумирањето на растението сугерираат дека тоа може да биде ефикасно и во спречување на болести како што се мозочен удар и срцев удар.

Овие ефекти се очекувани бидејќи ринкофилинин делува на намалување на крвниот притисок, што, како последица на тоа, има зголемување на циркулацијата на крвта и намалување на шансите за затнување на вените.

Исто така го спречува лепењето на наслагите на ѕидовите на артериите, спречувајќи формирање на згрутчување во стратешките делови од телото како што е срцето , садови крвните садови и мозокот, со што ќе бидете поздрави.

Дејствува против проблеми во зглобовите

Проблеми воЗглобовите обично предизвикуваат болка поради нивното воспаление. Кога се воспалени, зглобовите може да отекуваат и да се загреат, како и да ја зацрвенат кожата. Целата оваа слика генерира непријатност кај пациентот и голтањето чај или пилула од канџи на мачката може да донесе ублажување на болката.

Некои истражувања покажуваат дека консумирањето на растението значително го намалува количеството на воспалени зглобови, ја намалува болката и без предизвикувајќи значителни несакани ефекти. Покрај тоа, ги намалува негативните ефекти на некои видови антиинфламаторни лекови врз желудникот и цревата.

Поврзаноста на употребата на растението со можноста за одржување или зголемување на употребата на антиинфламаторни лекови, под медицински упатства, може да доведе до намалување на болката и зголемување на благосостојбата и удобноста на болното лице.

Помага во лекувањето на гастритис

Канџата на мачката содржи антиоксиданси во својот состав, а има и антиинфламаторни својства, што го прави одличен сојузник за третман на акутен гастритис или хроничен, особено оние предизвикани од навредлива или прекумерна употреба на нестероидни антиинфламаторни лекови.

Во популарната медицина се верува дека чајот од растението е ефикасен и во лекувањето на синдромот на нервозно дебело црево, Кронова болест и е се верува дека Познато е и дека може да го намали присуството на чирови.

И покрај тоа што најчесто се користи за лекување на болестиспоменати погоре, треба уште да се направат научни студии за да се докажат овие можни придобивки што ги носи потрошувачката на растението.

Може да помогне при респираторни проблеми

Луѓето од сите возрасти се подложни на проблеми со дишните патишта, како што се астма, синузитис, меѓу другото. Овие проблеми имаат тенденција да се влошуваат во есен-зимскиот период поради студеното и суво време.

Постојаното и долгорочно консумирање чај од канџи на мачката може да ги спречи овие болести, борејќи се главно со астмата. Белите дробови на лице со астма се почувствителни и лесно се воспалуваат, бидејќи веднаш реагираат на секој знак на иритација.

Чајот од канџи на мачката ја намалува чувствителноста на белите дробови, минимизирајќи ги шансите да се иритираат и, следствено, , се запали кога ќе дојде во контакт со иритирачки агенси, како што се грини и прашина.

Помага при проблеми со кожата

Кожните болести обично предизвикуваат чешање, сувост, црвенило и лушпести лезии на телото кои освен што се непријатни и предизвикуваат непријатност, влијаат и на самодовербата на личноста, многу болни.

Бидејќи ја има способноста да го зајакне имунолошкиот систем, чајот од канџи на мачката му помага на нашето тело да формира одбрана или да ја одржи рамнотежата на микроорганизмите, главно бактериите и габите, кои ја населуваат нашата кожа.

Со помагање да се одржи рамнотежаили елиминирање на овие микроорганизми, мачката ја спречува појавата на кожни болести и ја штити бариерата на кожата, што го одржува нашето тело поубаво и поздраво.

Може да делува во лекувањето на гонореја

Гонореја е болест која се пренесува со незаштитен сексуален однос. Таа е предизвикана од внесување на бактерија во телото која инфицира различни делови од телото, како што се уретрата, ректумот, матката, грлото и предниот дел на окото.

Слично на она што се случува со проблем со кожата, канџата на мачката може да биде добар сојузник за борба против болеста бидејќи го зголемува имунитетот на нашето тело со производство на поголемо количество бели крвни зрнца кои го бранат телото од напаѓачите, како што е бактеријата која предизвикува гонореја.

Како да се земе мачкината канџа

Мачката канџа може да се конзумира од чај направен од кората или коренот, а може да се конзумира и преку употреба на капсули, кои лесно се наоѓаат во продавниците за здрава храна. Подолу ќе дознаете како да направите чај и малку повеќе за користење на растението во формат на капсули!

Чај од кора од мачкини канџи

Сосема едноставно и брзо е да се направи чај од канџи на мачка од нејзината кора. Готов е за околу 35 минути и корисникот веќе може да го внесе и да има корист од неговите лековити својства. Чајот од канџи на мачката треба да се внесува во интервали од 8 на 8

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.